XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Inwestycje w nieruchomości na fali wznoszącej

W 2018 roku wartość inwestycji w nieruchomości na świecie sięgała co najmniej 840 mld dolarów. Kolejne 370 mld USD pochodzące z funduszy zamkniętych czeka na zainwestowanie w tego typu aktywa w 2019 r. Ale wartość inwestycji może podwoić się, gdy uwzględnimy rosnący wpływ lokalnych inwestorów i rodzinnych funduszy majątkowych, które teraz stanowią zaledwie 10,4 proc. kwot zainwestowanych w nieruchomości. Dlatego do 2020 r. nowy kapitał może zainwestować w nieruchomości nawet 2,5 biliona dolarów.

  • Od 2014 r. globalna wartość zarządzanych nieruchomości (REAUM - global real estate assets under management) podwoiła się.
  • Ważnym trendem jest rosnące zainteresowanie branżą logistyczną i budownictwem mieszkaniowym.
  • Pomimo spadku w 2018 r. obrotów na rynku nieruchomości komercyjnych globalnie oraz w Europie, Polska odnotowała ich wzrost o 40 proc., z 5,2 mld euro w 2017 r. do 7,2 mld euro.
  • O różnych aspektach rynku inwestycyjnego i obecności kapitału zagranicznego w Polsce będziemy dyskutować podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w dniach 13-15 maja w Katowicach pod patronatem WNP.PL, na który serdecznie zapraszamy.

Powyższe szacunki pochodzą z raportu Colliers International „Global Capital Diversification: Europe in Context”.

Nowe źródła kapitału

Globalna wartość zarządzanych nieruchomości (REAUM - global real estate assets under management) podwoiła się od 2014 r. Największych 10 globalnych podmiotów zarządzających funduszami zwiększyło REAUM z 1,6 do 3 bilionów dolarów.

Jednak wzrost REAUM dla 10 czołowych funduszy był wolniejszy niż dla 100 kluczowych funduszy (odpowiednio 60 i 88 proc%), wskazując na rosnące zróżnicowanie kapitału.

Z dodatkowych 298 funduszy nieruchomości zamkniętych w 2018 r. większość pieniędzy jest teraz alokowana w transakcje oportunistyczne.

Na przeciwnym, czyli bardziej defensywnym biegunie ryzyka widać dalszy rozwój funduszy dłużnych, których kapitał w marcu 2019 roku wyniósł około 61 mld dolarów.

Przeprowadzona przez Colliers International analiza globalnych inwestorów pokazuje, że co najmniej dwie trzecie z nich już zainwestowało lub aktualnie inwestuje większe środki w instrumenty dłużne, z których część dedykowana jest działalności deweloperskiej.

Pochodzenie kapitału

Choć inwestorzy są w tym roku bardziej ostrożni ze względu na niepewność związaną z brexitem oraz rosnące napięcie między Chinami i USA, nadal pojawiają się nowe źródła globalnego kapitału, mimo konsolidacji wśród większych podmiotów zarządzających funduszami nieruchomościowymi.

- Główne źródła aktywnego na całym świecie kapitału pozostają w rękach instytucji i podmiotów typu private equity, ale przez kolejne pięć lat obserwować będziemy oznaki zmian w tym obszarze, gdyż zainteresowanie sektorem nieruchomości będzie rosło wśród inwestorów rodzinnych i państwowych funduszy majątkowych – komentuje Richard Divall, dyrektor działu rynków kapitałowych w regionie EMEA w Colliers International.

Według niego kolejnym ważnym trendem jest rosnące zainteresowanie branżą logistyczną i budownictwem mieszkaniowym, które były najszybciej rozwijającymi się sektorami w Europie i na całym świecie.

Znacznie wzrosło zainteresowanie działalnością deweloperską, gdyż w dobie ograniczonej dostępności pojawia się potrzeba inwestowania w nowy produkt, a spadające stopy zwrotu zmniejszą dochodowość dotychczasowych aktywów.

Europa na radarze inwestorów

Bezpośrednim beneficjentem rosnącej dywersyfikacji globalnego kapitału jest Europa, szczególnie nowego kapitału z Azji, który stanowi 30 proc. inwestycji zagranicznych i pochodzi głównie z Korei, Singapuru i Hongkongu. Rośnie też zainteresowanie europejskim rynkiem inwestorów z Japonii i Australii.

Colliers Intern przewiduje, że kapitału azjatyckiego będzie w Europie coraz więcej ze względu na zainteresowanie funduszy hedgingowych (wysokiego ryzyka) i korzystne różnice kursowe.

Te same korzyści hedgingowe dotyczą także kapitału z Ameryki Północnej, którego znacząca ilość napłynęła do Europy w 2018 r. Zdaniem ekspertów Colliers trend ten będzie kontynuowany także w 2019 roku.

Pięć z sześciu krajów, do których w 2018 roku trafiało najwięcej kapitału z USA, to kraje europejskie: Hiszpania, Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Holandia, a szczególnie stolice, tj. Madryt, Londyn, Paryż i Amsterdam.

Gdzie najwięcej inwestycji?

Kapitał napływał głównie do światowych metropolii.

Najwięcej trafiło do Nowego Jorku i Londynu, a zaraz potem do Los Angeles, Tokio i Paryża. Do elitarnego klubu dziewięciu miast, w których podczas ostatniego cyklu zainwestowano ponad 100 mld dolarów, dołączyły jeszcze cztery rynki: Hongkong, Waszyngton, San Francisco i Chicago.

- Miastem zdecydowanie wyróżniającym się pod tym względem jest Londyn, w którym około 70 proc. inwestycji finansowanych realizuje kapitał zagraniczny pochodzący z obu Ameryk, Azji i Europy – mówi Damian Harrington, dyrektor działu badań rynku na region EMEA w Colliers International. - Na drugim biegunie znajduje się wiele miast amerykańskich m.in. Nowy Jork, mimo że środkowy Manhattan nadal przyciąga międzynarodowy kapitał i odpowiada za prawie 45 proc. działalności inwestycyjnej w ostatnich latach.

W Europie  kolejną dużą grupę odbiorców kapitału tworzą czołowe miasta niemieckie, tj. Berlin, Monachium i Frankfurt oraz stolica Szwecji - Sztokholm. Od 2008 r. zainwestowano tam od 50 do 100 mld dolarów. Ponadto widać rosnące zainteresowanie Madrytem i Amsterdamem.

Polska na tle Europy

Polska, lider Europy Środkowej, najszybciej rozwijająca się gospodarka europejska, stała się na dobre częścią globalnego rynku nieruchomości komercyjnych.

- Wysoki wzrost PKB i mocne perspektywy makroekonomiczne przyciągają międzynarodowych inwestorów zarówno z tradycyjnych kierunków – Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych, jak i nowych – Republiki Południowej Afryki, krajów dalekiej Azji – Korei Południowej, Chin, Singapuru, Malezji czy też Japonii - mówi Marcin Mędrzecki, dyrektor w Dziale Doradztwa Inwestycyjnego Colliers International.

Z uwagi na zastanawiająco niską aktywność inwestorów polskich, 98 proc. kapitału (ponad 16 mld euro) w ciągu ostatnich trzech lat w Polsce zainwestowały podmioty zagraniczne.

Patrz też: Inwestycje zagraniczne napędzają polski rynek nieruchomości

W Warszawie, największym rynku Europy Środkowej, poziom tych inwestycji w tym okresie wyniósł 5 mld euro.

-  Pomimo spadku obrotów na rynku nieruchomości komercyjnych globalnie oraz w Europie, Polska odnotowała w 2018 r. wzrost o 40 proc., z 5,2 mld euro w 2017 r. do 7,2 mld euro – dodaje Marcin Mędrzecki.

Patrz też: Absolutny rekord na rynku nieruchomości komercyjnych

O 5 proc. w tym okresie zwiększyły się obroty w Europie Środkowej (CEE-6).

Colliers International zakłada, że aktywność różnych typów inwestorów globalnych na rynku CEE-6 i Polski w nadchodzących latach będzie nadal rosnąć.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Inwestycje w nieruchomości na fali wznoszącej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!