PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jakich zmian w prawie potrzebują podwykonawcy?

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbierciak)
18-07-2011 09:50
Jakich zmian w prawie potrzebują podwykonawcy?

Obecne prawo nie zabezpiecza interesów wszystkich podmiotów, które uczestniczą w inwestycjach budowlanych. Co należałoby zmienić, aby ochronę mogli zyskać wszyscy podwykonawcy?

Przepisy prawa cywilnego określają pewne zabezpieczenia, z których mogą skorzystać podwykonawcy.
- Jednak nie wszyscy podwykonawcy chronieni są w jednakowy sposób. Należy odróżnić podwykonawców wykonujących roboty budowlane od innych podwykonawców uczestniczących w realizacji inwestycji, ale nie wykonujących robót budowlanych, np. dostawców sprzętu, materiałów budowlanych firmy projektowe - przypominał w rozmowie z portalem wnp.pl Tomasz Rzętała z kancelarii prawnej White & Case. (Czytaj: Jak firmy budowlane mogą zadbać o swoje interesy?)

Ta druga grupa może skorzystać ze standardowych zabezpieczeń. Mogą to być na przykład kary umowne za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązań niepieniężnych, odsetki za opóźnienie w płatnościach, gwarancja bankowa lub weksel.

Szersze możliwości mają podwykonawcy wykonujący roboty budowlane. Ta grupa podwykonawców może skorzystać zarówno ze standardowych zabezpieczeń, jak też ze szczególnych, do których należą przede wszystkim gwarancja zapłaty za roboty budowlane oraz instytucja solidarnej odpowiedzialność inwestora i wykonawcy za zapłatę wynagrodzenia należnego podwykonawcy.

Gwarancji zapłaty mogą żądać wykonawcy od inwestora oraz podwykonawcy od wykonawcy. „Podwykonawcy podwykonawców” nie mają już takiego prawa. Właśnie brak ochrony dla wszystkich uczestników inwestycji budowlanej jest często wskazywany jako największe uchybienie w przepisach chroniących interesy firm budowlanych.

W celu zmiany tych przepisów powstała nawet Ogólnopolska Inicjatywa Ustawodawcza Gwarancja Zapłaty, której propozycje finalnie nie zostały uwzględnione w zeszłorocznej nowelizacji kodeksu cywilnego.

Tadeusz Jurkiewicz, jej koordynator, powiedział wnp.pl, że do uregulowania stosunków między kontrahentami w budownictwie wystarczyłoby tylko kilka zmian w prawie. Przede wszystkim należałoby mówić nie wykonawcach i podwykonawcach, którzy nie są zdefiniowani w prawie, tylko o „uczestniczących w procesie budowlanym na podstawie umowy cywilno-prawnej”.

Inna kwestia dotyczy zmiany określenia „umowa o roboty budowlane” na „umowę cywilno-prawną w procesie budowlanym”. Umowa o roboty budowlane jest umową, która musi się zakończyć wykonaniem inwestycji. Dzięki zmianom, o gwarancję mogliby też ubiegać się dostawcy sprzętu czy materiałów.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


34 295 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP