Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jak firmy budowlane mogą zadbać o swoje interesy?

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
22-06-2011 08:21
Jak firmy budowlane mogą zadbać o swoje interesy?

Kryzys gospodarczy nasilił negatywne zjawiska pomiędzy inwestorami a firmami budowlanymi, a także generalnymi wykonawcami i podwykonawcami. Jednak firmy budowlane mają do dyspozycji narzędzia prawne, które mogą pomóc im w zabezpieczeniu swoich interesów.

- Często spotykamy się z podejściem małych przedsiębiorców, którzy nie chcą podpisywać skomplikowanych umów. Najchętniej zawieraliby jak najkrótsze umowy w jak najszybszym czasie. Takie podejście nie pomaga w zabezpieczeniu własnych interesów na wypadek problemów z wykonaniem umowy - podkreśliła w rozmowie z wnp.pl Marta Hincz z kancelarii prawnej White & Case.
- Pokutuje też przeświadczenie, że umowa jest potwierdzeniem tego, co obie strony wiedzą i tak naprawdę do niczego więcej nie jest potrzebna. Wystarczy, że znajdzie się tam kwota i zakres prac. Nic bardziej mylnego. Umowa powinna zostać napisana na wypadek, gdyby pojawiły się problemy z jej wykonywaniem. Powinna więc zawierać szereg postanowień regulujących prawa i obowiązki stron w takiej sytuacji - dodała.

Przepisy prawa cywilnego określają pewne zabezpieczenia, z których mogą skorzystać podwykonawcy inwestycji budowlanych w celu zabezpieczenia swoich interesów, a przede wszystkim w celu zabezpieczenia zapłaty umówionego wynagrodzenia.

- Jednak nie wszyscy podwykonawcy chronieni są w jednakowy sposób. Należy odróżnić podwykonawców wykonujących roboty budowlane od innych podwykonawców uczestniczących w realizacji inwestycji, ale nie wykonujących robót budowlanych np. dostawcy sprzętu, materiałów budowlanych czy podmioty wykonujące prace projektowe - powiedział wnp.pl Tomasz Rzętała z White & Case.

- Jeśli chodzi o tę ostatnią grupę podwykonawców, to mogą oni skorzystać ze standardowych zabezpieczeń. W zależności od tego, jakiego rodzaju jest to usługa i na jaką kwotę opiewa oraz jakie relacje istnieją pomiędzy wykonawcą a podwykonawcą. Mogą to być na przykład kary umowne za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązań niepieniężnych, odsetki za opóźnienie w płatnościach, gwarancja bankowa lub weksel - wskazał.

Trzeba pamiętać, że zastrzeżenie w umowie kary umownej nie daje gwarancji wyegzekwowania należności. Zapłata kary umownej powinna być zabezpieczona na przykład gwarancją bankową, przy czym należy mieć na uwadze, że koszt udzielenia takiej gwarancji jest duży i nie każdy wykonawca będzie chciał jej udzielić.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP