Zostaje 7 proc. VAT na budownictwo

Zostaje 7 proc. VAT na budownictwo
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska ma wolną rękę w kwestii VAT w budownictwie mieszkaniowym. Unia Europejska już nie wymaga od nas podwyżki stawki tego podatku z 7 do 22 proc.

27 unijnych ministrów finansów zaakceptowało we wtorek propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą utrzymania preferencyjnych stawek VAT w budownictwie mieszkaniowym oraz na usługi restauracyjne. Te preferencje podatkowe miały wygasnąć w 2011 r., ale ministrowie uznali, że w sytuacji kryzysu mogłoby to zaszkodzić obu branżom - informuje "Gazeta Wyborcza".

Losy stawki VAT na mieszkania ważą się w naszym kraju od dwóch lat. W 2008 r. miała ona wzrosnąć z 7 do 22 proc., gdyż wygasał okres przejściowy, który wynegocjowaliśmy przed przystąpieniem do UE. Żeby nie dopuścić do podwyżki cen mieszkań, Sejm wprowadził do ustawy o VAT tzw. definicję budownictwa społecznego. Obejmuje ona 7-proc. stawką nowe mieszkania, ale tylko do 150 m kw. powierzchni użytkowej oraz domy jednorodzinne - do 300 m kw - przypomina "GW"..

Niektórym groziło więc, że za każdy metr nadwyżki zapłacą 22-proc. VAT. Tak się jednak nie stało, bo w grudniu 2007 r. Rada Unii Europejskiej przedłużyła możliwość stosowania preferencyjne stawek tego podatku do końca 2010 r. W tej sytuacji minister finansów wydał rozporządzenie utrzymujące w tym okresie podatkowe status quo, czyli objęcie 7-proc. stawką wszystkich mieszkań i domów bez względu na ich powierzchnię.

Zniesione zostały jednak preferencje podatkowe dla infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, m.in. na drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i tzw. małą architekturę oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków, kotłownie, sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne. Osoby kupujące mieszkania od firm deweloperskich nie odczuły skutków tej podwyżki VAT. Co innego inwestorzy indywidualni. Jednak oni mają możliwość odzyskania części tego podatku od większości materiałów budowlanych w ramach ustawy o tzw. zwrocie VAT - czytamy w dzienniku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zostaje 7 proc. VAT na budownictwo

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!