Zmiany w dopłatach do dociepleń

Zmiany w dopłatach do dociepleń
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

19 marca wejdzie w życie ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Zastąpi ona obowiązującą od 1999 r. ustawę o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Ta obecna zakłada jedynie wsparcie dla przedsięwzięć przynoszących oszczędności energii cieplnej - nagrodą jest premia, która umożliwia inwestorowi spłatę aż 25 proc. kredytu na ten cel. Jak informuje "Gazeta Wyborcza" w dodatku "Dom" w nowej ustawie ta premia została zmniejszona do 20 proc. Dojdzie za to premia remontowa (w takiej samej wysokości). Będą nią jednak objęte wyłącznie kamienice wybudowane przed 1961 r.

O premię termomodernizacyjną będą mogli się ubiegać nie tylko właściciele bądź zarządy wszystkich budynków mieszkalnych (a więc również i jednorodzinnych), ale także m.in. budynków zbiorowego zamieszkania, czyli np. akademików i noclegowni.

Oczywiście, żeby dostać taką premię, trzeba spełnić wiele warunków, np. premiowane przez państwo są tylko te inwestycje, które sfinansują banki. Oznacza to konieczność zaciągnięcia kredytu na warunkach komercyjnych - czytamy w "Gazecie".

Dziennik podkreśla, że w nowej ustawie nie ma już wymogów dotyczących okresu kredytowania i wysokości minimalnego udziału własnego (obecnie trzeba samemu sfinansować co najmniej 20 proc. kosztów inwestycji).

W których bankach będzie można zaciągnąć kredyt na remont lub termomodernizację? Ich wykaz będzie można znaleźć na stronie BGK.
Jak pisze "Gazeta" warto porównać oferty banków, bo mogą się różnić oprocentowaniem kredytów. Do tej pory najwięcej kredytów z premią termomodernizacyjną udzieliły: Bank DnB Nord, Bank Ochrony Środowiska (BOŚ), Bank Pocztowy oraz PKO BP.

Starania o kredyt termomodernizacyjny (a od 19 marca także o remontowy) trzeba zacząć od zamówienia audytu, czyli analizy techniczno-ekonomicznej (zrobionej przez fachowca - audytora), pokazującego, co trzeba zrobić, żeby podnieść standard cieplny konkretnego budynku.

Audyt określa zakres i parametry termomodernizacji i wskazuje jej optymalny wariant. Chodzi o to, żeby dzięki inwestycji termomodernizacyjnej rachunki za ciepło spadły o tyle, że kwota oszczędności umożliwi spłatę kredytu (dzięki premii zredukowanego na starcie o 25 proc., a od 19 marca - o 20 proc.).

Po zawarciu warunkowej umowy kredytowej bank prześle do BGK wniosek o przyznanie premii wraz z audytem. Tam jest on weryfikowany. Jeśli BGK da zielone światło, będzie można zacząć inwestycję. Premię, czyli w praktyce umorzenie jednej piątej kredytu zaciągniętego na ten cel, inwestor dostanie po zakończeniu przedsięwzięcia, o ile zostało przeprowadzone zgodnie z projektem i zakończone w terminie określonym w umowie kredytowej - pisze "Gazeta".

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zmiany w dopłatach do dociepleń

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!