Zamknięto przewód sądowy w apelacji od wyroku ws. katastrofy hali MTK

Zamknięto przewód sądowy w apelacji od wyroku ws. katastrofy hali MTK
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sąd Apelacyjny w Katowicach zamknął w poniedziałek po południu przewód sądowy w rozprawie odwoławczej w sprawie katastrofy hali Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK) z 2006 r., w której zginęło 65 osób. Głos zabrali następnie obrońcy oskarżonych.

Sąd uwzględnił część złożonych przez obrońców oskarżonych wniosków dowodowych, inne zaś - dotyczące pozyskania nowych opinii biegłych czy przesłuchania dodatkowego świadka z zarządu MTK - uchylił. Przewodniczący składu sędziowskiego sędzia Waldemar Szmidt przypomniał, że sąd I instancji korzystał z kilku opinii ekspertów. "Przeprowadzanie dowodów z kolejnych opinii biegłych wpłynęłoby jedynie na przewlekłość postępowania, gdy sprawa dojrzała do ostatecznego rozstrzygnięcia" - powiedział.

Po zamknięciu przewodu sądowego głos zabrali jako pierwsi obrońcy skazanego na 10 lat pozbawienia wolności projektanta hali Jacka J., wnioskując o uchylenie wyroku sądu I instancji i skierowanie sprawy do ponownego rozpoznania, a jeśli sąd apelacyjny będzie innego zdania - o złagodzenie kary, którą uznali za zbyt surową. Mec. Jan Widacki argumentował, że oskarżony żyje z piętnem sprawcy katastrofy, w ciągłym stresie, a sprawa zrujnowała mu życie osobiste i zawodowe. Pytał, jaki ma sens prewencyjny kara po 10 latach, uznając, że społeczeństwo nie kojarzy jej z wydarzeniami sprzed lat, a sam oskarżony jest po tylu latach już innym człowiekiem, z innym bagażem doświadczeń.

Mec. Widacki sprzeciwił się też przypisywaniu jego klientowi winy umyślnej z tzw. zamiarem ewentualnym. "Jeśli przypisać mu winę, to co najwyżej nieumyślną" - zaznaczył.

Głos zabrał następnie jeden z obrońców skazanej na 4 lata więzienia b. inspektor nadzoru budowlanego w Chorzowie Marii K. mec. Rafał Radłowski, który wnosił o uniewinnienie swojej klientki, argumentując, że w sytuacji, jaka poprzedziła katastrofę, nie była ona zobligowana do podejmowania działań. Jeśli sąd podjąłby inną decyzję, obrona postuluje również umorzenie postępowania ze względu na przedawnienie lub uchylenie wyroku i skierowanie sprawy do ponownego rozpatrzenia.

W czerwcu ubiegłego roku po trwającym ponad siedem lat procesie katowicki sąd okręgowy skazał projektanta hali MTK Jacka J. na 10 lat więzienia, uznając go za winnego sprowadzenia katastrofy. Na kary od 5 do 3 lat skazano rzeczoznawcę, inspektora nadzoru budowlanego i członków zarządu MTK; uniewinniono wykonawców hali.

W złożonej apelacji prokuratura nie zgadza się z m.in. z uniewinnieniem wykonawców hali, zarzucając w tym zakresie sądowi I instancji błędy w ustaleniach stanu faktycznego odnośnie odpowiedzialności wykonawcy budynku i kierownika budowy. "Zarzuty dotyczyły błędów w ustaleniach faktycznych, polegające na odmiennej ocenie i analizie tego materiału dowodowego, niż to dokonał prokurator w toku postępowania przygotowawczego" - powiedziała w przerwie rozprawy prok. Katarzyna Wychowałek-Szczygieł z Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Prokuratura stoi też na stanowisku, że kara wymierzona oskarżonym uznanym za winnych jest zbyt niska. "Uważamy, że kara wymierzona tym oskarżonym jest rażąco niska w stosunku do stopnia społecznej szkodliwości czynu, rażącego naruszenia przepisów i reguł" - dodała prokurator.

Hala MTK zawaliła się 28 stycznia 2006 r.; odbywały się tam wówczas targi i ogólnopolska wystawa gołębi pocztowych. Na dachu o powierzchni hektara zalegała warstwa śniegu i lodu; według specjalistów ważył ok. 190 kg na metr kw. Zginęło wówczas 65 osób, a ponad 140 zostało rannych; 26 z nich doznało ciężkich obrażeń. Była to największa katastrofa budowlana w historii Polski.

Akta sprawy wraz z liczącym 778 stron uzasadnieniem trafiły do Sądu Apelacyjnego w Katowicach w końcu ubiegłego roku. Proces prowadzą sędziowie: Waldemar Szmidt, Marek Charuza i Grzegorz Wątroba. Kolejne rozprawy odbędą się we wtorek, czwartek i piątek, odwołano środową ze względu na wyjazd służbowy jednego z sędziów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!