Zagrożenia podczas pracy na wysokości - rozprawiamy się z mitami

Zagrożenia podczas pracy na wysokości - rozprawiamy się z mitami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków przy pracy na wysokości jest … niska świadomość zagrożenia. Prowadzi to do bagatelizowania ryzyka, a także przekłada się na niewielką wiedzę pracowników związaną z możliwymi niebezpieczeństwami oraz właściwymi instrukcjami postępowania w przypadku zdarzenia. Przedstawiamy i obalamy popularne mity dotyczące pracy na wysokości, aby rozprawić się z nimi raz na zawsze i upewnić się, że jesteśmy naprawdę świadomi zagrożenia.

Pierwszym krokiem do zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa w pracy powinien być odpowiedni system szkoleń ze stosowania odpowiedniego sprzętu, który zapobiegnie ewentualnym upadkom lub zminimalizuje ich konsekwencje. Ciągle funkcjonuje bowiem wiele mitów, które znacznie upraszczają myślenie o zagrożeniach przy pracy na wysokości i utrudniają zapewnienie maksymalnie bezpiecznego środowiska pracy. Najwyższy czas się z nimi rozprawić, gdyż od tego może zależeć życie i zdrowie zatrudnionych.

Mit pierwszy: Sprzęt posiadający oznaczenie CE jest wystarczający do zapewnienia bezpieczeństwa

Jednym z największych mitów jest przekonanie, że samo posiadanie środków ochrony indywidualnej posiadających oznakowanie CE jest gwarancją zapewnienia bezpieczeństwa w pracy. Wydanie Certyfikatu Oceny Typu WE przez daną jednostkę notyfikowaną stanowi dowód spełnienia wymagań dla środków ochron indywidualnych zdefiniowanych w Dyrektywie 89/686/EWG. Samo spełnienie wymagań potwierdza cechy ochronne sprzętu oceniane w warunkach laboratoryjnych z wykorzystaniem metod i kryteriów opisanych w normach zharmonizowanych z powyższą Dyrektywą. Należy pamiętać, że wykonywane w laboratoriach akredytowanych badania dotyczą ściśle określonych warunków i nie są w stanie odzwierciedlić wszystkich możliwych do wystąpienia rzeczywistych przypadków charakterystycznych dla specyfiki pracy na wysokości. Niestety gro zakładów pracy koncentruje się li tylko i wyłącznie na spełnieniu minimalnych wymagań legislacyjnych lub wymagań dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa na danym obiekcie bez przeprowadzania szczegółowej oceny ryzyka zawodowego dla danego zadania czy pracy do wykonania. Przykładem może być tutaj sytuacja, gdy sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości testuje się dla masy do 100 kg. W takim przypadku nie bierze się pod uwagę, że osoba o przeciętnej masie 85 kg będzie na przykład potrzebowała dodatkowych cięższych narzędzi, niezbędnych do wykonania danej pracy na wysokości, np. pasa z narzędziami.

Mit drugi: Każdy sprzęt zapewnia bezpieczeństwo we wszystkich warunkach

Środki ochrony indywidualnej chroniące przed upadkiem z wysokości przeznaczone są do konkretnych prac oraz zadań, mają swoje ściśle określone zastosowania, ale jednocześnie i ograniczenia. W przypadku wyboru nieodpowiedniego sprzętu bądź błędnego jego dopasowania zwiększamy nie tylko ryzyko upadku, ale i narażamy się na potencjalnie większy uraz będący efektem samego upadku i jego konsekwencji. Nieprawidłowy dobór środków ochrony indywidualnej oraz przecenianie ich roli w zapewnianiu bezpieczeństwa stanowi ciągle główną przyczynę wypadków przy pracy.

Przykładem aplikacji, przy której szczególnie należy zwrócić uwagę na prawidłowy dobór sprzętu jest praca na konstrukcjach z ostrymi krawędziami czy tzw. krawędziami czołowymi. W takich warunkach ocena ryzyka odgrywa kluczową rolę dla zachowania należytych standardów ochrony. Wówczas sprzęt powinien nie tylko spełnić podstawowe normy, ale również dodatkowe wymagania w zakresie tzw. testowania krawędziowego.

Pragniemy podkreślić, że produkty firmy 3M spełniają nie tylko podstawowe normy w zakresie bezpiecznej pracy na wysokości, ale i szereg dodatkowych uwarunkowań, zdefiniowanych odrębnymi przepisami branżowymi, zapewniającymi możliwość bezpiecznego stosowania sprzętu w warunkach podwyższonego ryzyka. Wiedza oraz doświadczenie w produkcji i rozwoju środków ochrony indywidualnej są budowane w firmie 3M w oparciu o potrzeby klientów na całym świecie, a wewnętrzne kryteria oceny sprzętu uwzględniają nie tylko regulacje obowiązujące w krajach członkowskich UE ale również wymagania dopuszczające stosowanie sprzętu na całym świecie.

Mit trzeci: Niepotrzebne są żadne specjalistyczne szkolenia

Bezpieczna praca na wysokości to nie tylko kwestia samego doboru odpowiedniego sprzętu, jego dopasowania i noszenia przez cały czas wykonywania wszelkiej pracy powyżej 1 metra. Kluczową rolę odgrywają szkolenia pozwalające zrozumieć jak prawidłowo zabezpieczać się na wysokości, jakich praktyk unikać i na co zwracać szczególną uwagę. To dzięki nim pracownicy rozumieją, w jaki sposób działają określone środki i dlaczego odgrywają one istotną rolę w konkretnych sytuacjach.

Ponadto programy szkoleniowe powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb pracowników oraz zapewniać odpowiednie środowisko, w którym szkolenia mogłyby być przeprowadzone. Podczas sesji szkoleniowych nie należy koncentrować się tylko i wyłącznie na środkach ochrony indywidualnej chroniących przed upadkiem z wysokości, ale także na wskazaniu i sposobach eliminowania potencjalnego ryzyka, sprawdzaniu, użytkowaniu i konserwacji środków chroniących przed upadkiem z wysokości, a nawet przeprowadzaniu symulacji działań na wypadek potencjalnego upadku.

Przepisy dotyczące pracy na wysokości wymagają, aby każda osoba korzystająca ze środków ochrony indywidualnej chroniących przed upadkiem z wysokości była odpowiednio przeszkolona przez „kompetentną osobę”. Wyspecjalizowani i odpowiedzialni producenci środków ochrony indywidualnej chroniących przed upadkiem z wysokości są w stanie zaoferować programy szkoleniowe, łączące wiedzę teoretyczną przekazywaną podczas szkolenia lub szkolenia internetowe oraz ćwiczenia praktyczne w tym ćwiczenia z ewakuacji. Firma 3M, będąca liderem w dziedzinie środków ochrony indywidualnej, planuje w najbliższym czasie otwarcie nowego Centrum Szkoleniowego dla swoich klientów we Wrocławiu, w którym będziemy oferować nie tylko szkolenia podstawowe z bezpiecznej pracy na wysokości, ale również szkolenia specjalistyczne z technik ewakuacji oraz dostępu do przestrzeni ograniczonych i zamkniętych. Kluczową rolę będą oczywiście odgrywać zajęcia praktyczne, które pozwolą pracownikom nabrać doświadczenia i pewności w obsłudze sprzętu w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.

Tylko w ten sposób pracownicy będą w stanie zdobyć niezbędną wiedzę, aby praca na wysokości była nie tylko bezpieczna, ale i komfortowa.

Jako że praca na wysokości należy do prac szczególnie niebezpiecznych stosowne specjalistyczne szkolenia odgrywają wręcz kluczową rolę dla zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

O firmie 3M

W ramach struktur 3M wykorzystujemy i dzielimy się odkryciami naukowymi naszej firmy, aby ulepszać codzienne życie milionów ludzi na całym świecie. Wartość sprzedaży 3M sięga ponad 30 miliardów dolarów, a 90 000 naszych pracowników efektywnie współpracuje z Klientami na całym świecie. Więcej na temat kreatywnych i odpowiadających na światowe problemy rozwiązań 3M - można przeczytać na stronie internetowej www.3M.com lub obserwując kanał firmy na Twitterze pod nazwą @3M lub @3MNewsroom.

*O kampanii „Chroń Swój Świat”

Zorganizowana przez firmę 3M kampania, której celem jest zwrócenie uwagi na nasze bezpieczeństwo w pracy poprzez pokazanie, że od każdego z nas zależy także bezpieczeństwo naszych bliskich. W ramach kampanii przeprowadzono badanie pokazujące czy osoby pracujące zdają sobie z tego sprawę i czy dbają o swoich współpracowników lub partnerów. Badanie dostarczyło odpowiedzi na wiele pytań dotyczących poczucia bezpieczeństwa w pracy, odpowiedzialności za nie i przestrzegania zasad BHP przez polskich pracowników. Program jest także obecny w wybranych firmach, gdzie organizowane są warsztaty edukacyjne i konkursy z wiedzy o BHP adresowane do pracowników. Partnerem merytorycznym kampanii jest Centralny Instytut Ochrony Pracy.

O 3M w Polsce

3M Poland Sp. z o.o. jest filią koncernu Minnesota Mining and Manufacturing. W 2016 roku firma obchodzi 25-lecie istnienia na polskim rynku.

3M w Polsce posiada cztery ośrodki produkcyjne: dwa we Wrocławiu, w Janinowie k/Grodziska Mazowieckiego oraz Rabce. Zatrudnia ponad 2000 pracowników. Centrala firmy mieści się w Kajetanach k/Warszawy. W czerwcu 2013 roku rozpoczęło działalność nowoczesne Centrum Innowacji 3M we Wrocławiu, w którym firma prezentuje swoje technologie i rozwiązania. W 2015 r. we Wrocławiu rozpoczęło działalność operacyjną Centrum Usług Wspólnych 3M na obszar Europy, Bliskiego Wchodu i Afryki. 3M Poland oferuje ponad 10 000 produktów w ramach 5 grup biznesowych: Ochrona Zdrowia, Produkty Konsumenckie, Bezpieczeństwo i Grafika, Przemysł, Elektronika i Energetyka. Dotychczasowe inwestycje 3M w Polsce wyniosły ponad 500 mln USD. 3M od 25 lat wnosi wkład w rozwój polskiego biznesu i gospodarki, za co otrzymuje liczne nagrody i wyróżnienia: „Firma XX-lecia 1990-2010”, Perła Innowacji PROGRESS 2013, PremiumBrand 2014, Superbrand 2014/15 i Great Place to Work®
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zagrożenia podczas pracy na wysokości - rozprawiamy się z mitami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!