XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 21 godz
  • 12 min
  • 31 sek

Poznań chce modernizować Halę Filtrów w partnerstwie publiczno-prywatnym

  • MIW
  • Opublikowano: 20 lipca 2018 - 17:50 | Zaktualizowano: 21 lipca 2018 - 17:09
Poznań szuka chętnego do przeprowadzenia w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego modernizacji zabytkowej Hali Filtrów. Obiekt miałby się stać miejscem handlu, spotkań towarzyskich i biznesowych, a także wydarzeń kulturalnych.
  • Hala nigdy nie przeszła ani modernizacji, ani nawet gruntownego remontu. Jej konstrukcja zachowała się jednak w nienaruszonym kształcie.
  • Miasto chciałoby przekształcić ją w obiekt wielofunkcyjny.
  • Potencjalni inwestorzy zainteresowaniem wejściem w porozumienie z miastem czas na składanie ofert mają do 31 sierpnia.

Budowa poznańskiej Hali Filtrów rozpoczęła się w 1909 roku, a zakończyła rok później. Obiekt został wyposażony w filtry do oczyszczania i uzdatniania wody oraz kotłownię parową z kominem o wysokości 75 m, który przetrwał do dziś. Po wybudowaniu stacji uzdatniania w Mosinie i spadku zapotrzebowania na wodę, w latach 90. XX wieku obiekt stał się bezużyteczny i ostatecznie został wyłączony z eksploatacji.

Jak przypomina poznański ratusz mimo ponad 100 lat istnienia hala nigdy nie przeszła ani modernizacji, ani nawet gruntownego remontu. Jej konstrukcja zachowała się jednak w nienaruszonym kształcie. Teraz ma to się zmienić. Miasto chciałoby przekształcić halę w wielofunkcyjny obiekt, gdzie mogłyby się odbywać wydarzenia kulturalne, a także spotkania biznesowe i towarzyskie. Miałoby się w niej znaleźć także miejsce na handel. Jak podkreślają urzędnicy takie rozwiązania funkcjonują już w wielu europejskich miastach, m.in. w Amsterdamie, Lizbonie, Oslo, Florencji czy Warszawie.

Czytaj: Nowa siedziba sądu w Łodzi może powstać w systemie PPP

- Wierzymy, że modernizacja zabytkowej Hali Filtrów to pierwszy i ważny krok w kierunku rewitalizacji obszaru tzw. Starej Gazowni - mówi Katarzyna Parysek-Kasprzyk, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

- Jako teren poprzemysłowy, z piękną i zabytkową architekturą, miejsce to ma olbrzymi potencjał. Jego walorem jest także lokalizacja w ścisłym centrum Poznania. Zakładamy, że po rewaloryzacji, obiekt dawnej hali filtrów spełniać będzie wiele funkcji charakterystycznych dla śródmieścia i znajdzie się tam miejsce na kulturę, gastronomię i handel. To właśnie tego mieszkańcy poszukują w centrach miast - ocenia Paweł Chudziński, prezes zarządu Aquanetu.

Przedstawiciele miasta liczą, że pomysłem modernizacji 3-kondygnacyjnego obiektu o powierzchni 2600 m. kw. uda im się zainteresować prywatnego partnera, który przeprowadziłby inwestycję w formule PPP.

Czytaj: Nic tak nie hamuje partnerstwa publiczno-prywatnego, jak pieniądze unijne

- Zależy nam na zainteresowaniu inwestorów, którzy posiadają doświadczenie w prowadzeniu tego typu działalności i rewitalizacji zabytkowych obiektów. Nie zamierzamy zarządzać tym obiektem, ale chcemy mieć wpływ na to, jak zostanie wykorzystany. Gdybyśmy sprzedali budynek hali, nie mielibyśmy takiej możliwość - mówi Paweł Chudziński.

Jak informuje ratusz potencjalni inwestorzy czas na składanie ofert mają do 31 sierpnia.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!