XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Za rok przetarg na newralgiczne skrzyżowanie w Sosnowcu

Za rok przetarg na newralgiczne skrzyżowanie w Sosnowcu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W ciągu niespełna roku powinna powstać dokumentacja projektowa przebudowy newralgicznego skrzyżowania na drodze nr 94 w Sosnowcu – wraz ze zgodą na budowę. Potem miasto będzie chciało zamówić wykonanie prac – by przeprowadzić je w ciągu następnych dwóch lat.

Samorząd Sosnowca zamierza rozbudować i zmodernizować na swoim terenie dwujezdniową drogę nr 94 wiodącą do konurbacji katowickiej od strony Olkusza i Krakowa. W pierwszym etapie przygotowuje obecnie rozbudowę jedynego tamtejszego kolizyjnego skrzyżowania - z ul. Długosza, nazywanego też "skrzyżowaniem przy Makro". Zlikwidować ma to tworzące się tam - zwłaszcza w godzinach szczytu - długie korki.

Docelowo na skrzyżowaniu drogi nr 94 z ul. Długosza powstać ma dwupoziomowe skrzyżowanie. Dołem, po jezdniach poprowadzonych w wykopie, zostanie poprowadzona główna trasa; górą - dwoma wiaduktami tworzącymi rodzaj ronda - ruch lokalny. Ponadto skrzyżowanie, gdzie teraz normy hałasu są przekraczane, zostanie obudowane ekranami dźwiękochłonnymi.

Sosnowiec pozyskał dotację do tego projektu ze środków na "Infrastrukturę drogową dla miast" dostępnych w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 (POIiŚ). Po zmianach, na szacowaną na blisko 89 mln zł inwestycję miasto otrzymało ostatecznie 74 mln zł wsparcia.

Już w trakcie podpisywania umowy ws. dofinansowania w lutym br. biegł termin składania ofert w przetargu na zaprojektowanie inwestycji (wraz z uzyskaniem ostatecznej decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej), a także sprawowanie nadzoru autorskiego w trakcie realizacji. Przetarg ten - zakładający rok na wykonanie dokumentacji i uzyskanie zgody na budowę - zakończyło podpisanie 12 czerwca umowy br. z firmą Egis.

Sosnowieccy samorządowcy zapowiadali już, że budowa dwupoziomowego układu drogowego w miejscu obciążonym znacznym ruchem tak lokalnym, jaki i tranzytowym, będzie skutkowała opracowaniem skomplikowanego układu objazdów, powstaniem utrudnień i tworzeniem się korków. Sygnalizowali też, że wobec podpisania umowy z wykonawcą projektu w planowanym wcześniej czasie, spodziewają się zakończenia inwestycji w 2020 r.

Sosnowiec jest jednym z sześciu miast woj. śląskiego, do których trafią środki POiIŚ na zwiększenia dostępności transportowej ośrodków miejskich leżących poza siecią drogową TEN-T i odciążenia miast od nadmiernego ruchu drogowego". Dzięki nim również Tychy zmodernizują część drogi nr 44, Rybnik przebuduje odcinek drogi nr 78, Częstochowa rozbuduje drogę 46 na odcinku do autostrady A1, Gliwice zbudują część zachodniej obwodnicy, a Katowice przebudują na bezkolizyjne dwa ważne skrzyżowania drogi nr 81 - w dzielnicach Giszowiec i Piotrowice.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Za rok przetarg na newralgiczne skrzyżowanie w Sosnowcu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!