Waloryzacja kontraktów spali na panewce przez samych budowlańców?

Waloryzacja kontraktów spali na panewce przez samych budowlańców?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Tylko co druga firma budowalna udostępniła dane w pilotażowym badaniu cen. Trudno więc zbudować nowy system waloryzacji kontraktów.

Przedsiębiorcy i analitycy z wielu sektorów narzekają, że statystyki Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) często nie odzwierciedlają faktycznych danych rynkowych.

- Staramy się organizować spotkania z analitykami, ekonomistami, przedsiębiorcami i dziennikarzami, by informować o zasadach prowadzenia analiz przez GUS oraz pozyskiwać od nich informacje o tym, co trzeba zmienić, by dane były bardziej precyzyjne i łatwiej dostępne dla użytkowników - zapewnił w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Dominik Rozkrut, prezes GUS.

GUS cyklicznie spotyka się m.in. z przedstawicielami branży budowlanej, którym zależy na modyfikacji wskaźników obrazujących zmiany cen w umowach budowlanych. Na ich podstawie waloryzowane są wartości kontraktów

Problem w tym, że GUS opracowuje dane na bazie cen zapisanych w historycznych umowach. Nie odzwierciedlają one aktualnych trendów.

Po rozmowach z branżą budowalną GUS wdrożył program pilotażowy, którego celem jest opracowanie nowego wskaźnika obrazującego zmiany w cenach materiałów. W jego wyliczeniu pomóc mają dane z bieżąco podpisywanych umów. Problem w tym, że przedsiębiorcy budowlani nie przekazują ich statystykom.

Jak podał "PB",  w pierwszym miesiącu funkcjonowania programu pilotażowego dane przekazał jedynie co czwarty badany podmiot.

- Niektórzy przedsiębiorcy nie przesyłają danych, argumentując, że jest to dla nich pracochłonne i zabiera czas. Część firm przekazuje natomiast dane w formacie PDF albo udostępnia bezpośrednio informacje z kontraktów, co z kolei zmusza GUS do mrówczej pracy w celu ich przetwarzania - wskazuje gazeta.

Część materiałów pochodzi także z kontraktów "projektuj i buduj", które trudno zastosować w bieżącej analizie. Przedstawiciele GUS podkreślają, że to w interesie przedsiębiorców jest przekazywanie danych i budowa nowego wskaźnika.

- Dane pozyskiwane od producentów dowodzą, że produkty takie jak stal, kruszywa, czy asfalt rzeczywiście mocno drożeją. Tymczasem z wstępnych analiz z pilotażu wynika, że jedynie w ok. 30 proc. badanych kontraktów ceny materiałów wzrosły. Bez pełnych danych budowa wskaźnika odzwierciedlającego rzeczywiste ceny nie będzie możliwa - poinformował "PB".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!