W Polsce może zabraknąć cementu

W Polsce może zabraknąć cementu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W przyszłym roku zużycie cementu w Polsce wyniesie 18-18,5 mln ton, w kolejnych latach potrzeba będzie 23 mln ton. Tymczasem z powodu zmniejszenia liczby uprawnień do emisji CO2, cementownie będą mogły wyprodukować 12,9 mln ton tego surowca - wynika z analiz Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC).

Podczas konferencji, zorganizowanej z okazji 150 lat produkcji cementu w Polsce, prezes Stowarzyszenia Andrzej Balcerek przypomniał, że Komisja Europejska, w marcu 2007 roku, zmniejszyła o prawie 30 proc. przyznane Polsce limity uprawnień do emisji CO2 na lata 2008-2012 - do 208,5 mln ton rocznie.

Zdaniem prezesa, decyzja ta szczególnie uderza w branżę cementową. - Pozwoliłoby to na produkcję zaledwie 12,9 mln ton cementu rocznie, czyli o prawie 50 proc. mniej niż wynosi szacowane zapotrzebowanie na cement w najbliższych latach - podkreślił. - Administracja rządowa próbuje stosować rozwiązanie polegające na równym ograniczeniu emisji dla wszystkich sektorów przemysłowych. Jest to niezrozumiałe i stojące w sprzeczności do rozwiązań stosowanych w innych krajach europejskich, które przerzuciły ciężary redukcji emisji CO2 na sektory energetyczne.

Balcerek zwrócił uwagę, że po modernizacjach polskich zakładów cementowych wskaźnik emisji na tonę produkowanego cementu należy do najniższych w Europie.

W ostatnich latach znacznie spadła energochłonność produkcji cementu. Radykalnie zmniejszyła się też emisja pyłów. W 1989 roku do atmosfery emitowano 100 tys. ton pyłów rocznie (5,9 kg na tonę wyprodukowanego cementu), a w 2003 roku już tylko 3 tys. ton rocznie (0,27 kg na tonę wyprodukowanego cementu).

- Przemysł cementowy w Polsce, który jako jeden z pierwszych w kraju, jeszcze przed 1 maja 2004 r., dostosował się do standardów Unii Europejskiej, staje obecnie przed problemami wynikającymi z zasad funkcjonowania europejskiego systemu handlu emisjami CO2 - powiedział Balcerek. Wartość inwestycji w tej branży w latach 1990 - 2003 szacowana jest na 5 mld złotych.

Prezes Stowarzyszenia podkreślił, że przemysł cementowy od początku dążył do weryfikacji decyzji KE. Branża domaga się, by jeszcze raz rozpatrzono stanowisko Polski, tak by decyzja z marca br. nie uderzyła w naszą gospodarkę.

Inwestycje realizowane w najbliższych latach w Polsce będą także związane z organizacją w Polsce EURO 2012. W związku z tym przemysł cementowy wystosował memorandum w tej sprawie. Sprawa limitów emisji CO2 trafiła także do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który na rozpatrzenie skargi ma 18 miesięcy.

We wrześniu br. branża cementowa wystąpiła z apelem do premiera Jarosława Kaczyńskiego o dokonanie analizy skutków i zagrożeń związanych z niewłaściwym rozdziałem uprawnień do emisji CO2 na sektory przemysłowe oraz opracowania nowej metodyki rozdziału w Polsce.

Obecnie w przemyśle pracuje 17 nowoczesnych pieców. Ich właścicielami są grupy: Cemex (Cemex Polska Sp. z o.o.: Zakład Chełm, Zakład Rudniki), CRH (Grupa Ożarów SA - Grupa Ożarów, Cementownia Rejowiec), Dyckerhoff (Cementownia Nowiny), HeidelbergCement (Górażdże Cement SA - Cementownia Górażdże, Ekocem Sp. z o.o.), Lafarge (Lafarge Cement - Zakład Kujawy, Zakład Małogoszcz), Mapei (Górka Cement Sp. z o.o), Miebach (Cementownia Odra SA), Polen Cement (Cementownia Warta SA), Polska Energetyka Holding SA (Cementownia Nowa Huta SA).

Pierwsza cementownia powstała na ziemiach polskich sto pięćdziesiąt lat temu, w 1857 roku. Założył ją radca stanu w Królestwie Polskim Stanisław Ciechanowski w miejscowości Grodziec k. Zawiercia. Była jednocześnie piątą cementownią na świecie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Polsce może zabraknąć cementu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!