W Łodzi na terenie dawnej fabryki Scheiblera powstanie nowe osiedle

Osiedle z 20 budynkami o różnych funkcjach – z czego 14 to historyczne obiekty, które poddane zostaną rewitalizacji – ma powstać na terenie dawnej fabryki Scheiblera na Księżym Młynie w Łodzi. Projekt przedstawił inwestor – Echo Investment.

  • Jak podał prezes spółki Nicklas Lindberg, sercem inwestycji, realizowanej na blisko ośmiu hektarach po dawnej fabryce Karola Scheiblera przy ul. Tymienieckiego, będzie zabytkowa elektrownia.
  • Nowy kwartał tworzyć będzie 20 budynków o różnorodnych funkcjach, z czego 14 to obiekty historyczne, które zostaną zaadaptowane do nowych celów.
  • W ramach inwestycji powstaną także place miejskie, przestrzenie wspólne i tereny zielone o łącznej powierzchni prawie 4 ha.

Zgodnie z planami inwestora, na dawnych terenach fabryki Scheiblera powstanie ok. 90 tys. m kw. powierzchni mieszkaniowej, biurowej i usługowej, a także lokale gastronomiczne, handlowe, usługowe oraz obiekty kulturalne. Deweloper ocenia, że będzie to miejsce pracy i życia dla ok. 6 tys. osób.

W projekcie zawarto m.in. miejsca parkingowe dostosowane do usług car sharing, ścieżki rowerowe, stacje serwisowe dla rowerów, paczkomaty i ogólnodostępne ładowarki elektryczne.

Na początek zaplanowano budowę dwóch budynków mieszkaniowych z 270 lokalami; prace przy nich mają rozpocząć się już w kwietniu, a pierwsi mieszkańcy wprowadzą się na początku 2021 roku. W tym samym czasie ma być gotowy plac publiczny przed elektrownią oraz dojście od ul. Tymienieckiego.

W kolejnych etapach powstawać będą budynki mieszkalne i biurowe, rewitalizowane mają być też historyczne obiekty dawnej fabryki, które przekształcone zostaną w restauracje oraz punkty handlowe.

Obecna na konferencji prasowej poświęconej projektowi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska przypomniała, że w ostatnich latach znaczna część zabytkowego osiedla Księży Młyn przeszła metamorfozę.

- To fabryczno-mieszkalne imperium Karola Scheiblera ma skalę niezwykłą nie tylko Polsce, ale i całej Europie. Księży Młyn się przeobraża, w dawnych fabrykach powstają mieszkania, biurowce, restauracje. Miasto odnawia osiedle domów robotniczych, a Akademia Sztuk Pięknych zamienia dawną szkołę w centrum designu. Ogromnie się cieszę, że kolejna część dawnego imperium Scheiblera zamieni się w tętniące życiem miejsce - podkreśliła Hanna Zdanowska.

Księży Młyn to osiedle przyfabryczne zbudowane w XIX w. przez Karola Scheiblera, jednego z największych fabrykantów przemysłowej Łodzi. Powstały na nim domy dla robotników, sklepy, szkoła, szpital, remiza strażacka, stacja kolejowa, zespół pałacowy i park. Wszystkie te obiekty stanowią dziś jeden z najciekawszych zabytków przemysłowych na świecie.

Rewitalizacja obiektów, z których część kupili prywatni inwestorzy, trwa od wielu lat. W zabytkowej przędzalni powstały lofty, pod biura zmodernizowano remizę strażacką, za prawie 20 mln zł wyremontowano Pałac Herbsta, gdzie znajduje się oddział Muzeum Sztuki. W budynku dawnej szkoły powstaje obecnie Akademickie Centrum Designu ASP.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Łodzi na terenie dawnej fabryki Scheiblera powstanie nowe osiedle

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!