W Krakowie uruchomiono Zakład Demontażu Odpadów Wielkogabarytowych

W Krakowie uruchomiono Zakład Demontażu Odpadów Wielkogabarytowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ok. 6 tys. ton odpadów rocznie będzie przetwarzanych w Zakładzie Demontażu Odpadów Wielkogabarytowych, uruchomionym w czwartek w Krakowie. Jego wybudowanie kosztowało 4,5 mln euro. Inwestycja prawie w połowie została sfinansowana ze środków UE.

W zakładzie zostały zainstalowane trzy linie technologiczne: do mechanicznego rozdrabniania odpadów wielkogabarytowych, takich jak meble i stolarka okienna, do ręcznego demontażu sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz do rozdrabniania opon samochodowych.

Linia, na której demontowany będzie sprzęt RTV i AGD, m.in. lodówki, została wyposażona w stanowisko do odsysania freonu i oleju sprężarkowego.

"Stara wersalka w ciągu kilku sekund jest rozdrabniana na kawałki o wielkości do 30 cm, później zawiasy, sprężyny i inne elementy metalowe są odciągane przez ferromagnetyki i elektromagnesy. Przejście całej linii technologicznej trwa 2,5 minuty. Efekt końcowy to wiórki o wielkości do 30 mm" - opisywał działanie linii do rozdrabniania odpadów prezes krakowskiego MPO Henryk Kultys.

Uzyskany z rozdrobnienia odpadów wielkogabarytowych surowiec będzie wykorzystywany jako paliwo alternatywne w cementowniach.

Wyodrębnione podczas segregacji odpadów przywiezionych do zakładu: akumulatory, baterie, świetlówki, metale będą przekazywane innym specjalistycznym firmom do unieszkodliwiania i recyklingu.

W zakładzie zatrudnionych jest 13 osób, docelowo może tam pracować 30 pracowników.

Zakład będzie przetwarzał ok. 6 tys. ton odpadów rocznie, z czego ok. 4 tys. ton odpadów wielkogabarytowych, 500 ton opon, 500 ton elementów metalowych. Ok. 1 tys. ton będzie stanowił sprzęt RTV i AGD. To tyle, ile tego typu odpadów wytwarzają rocznie krakowianie.

Jak podkreślił w czwartek prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, otwarcie Zakładu Demontażu Odpadów Wielkogabarytowych to zakończenie pierwszego etapu dużego projektu "Gospodarka odpadami stałymi w Krakowie".

W ramach tego projektu, współfinansowanego z Funduszu Spójności UE i realizowanego od 2003 r., zmodernizowane zostało wysypisko śmieci w Baryczy, powstała kompostownia i sortownia odpadów oraz bloki do produkcji energii z biogazu oraz hala magazynowa sortowni.

W 2009 r. krakowskie MPO zebrało 15,5 tys. ton surowców wtórnych, z czego 9 tys. ton odpadów zielonych i 6 tys. ton wielkogabarytowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Krakowie uruchomiono Zakład Demontażu Odpadów Wielkogabarytowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!