W Gorzowie Wlkp. powstaje nowy przystanek kolejowy

W Gorzowie Wlkp. powstaje nowy przystanek kolejowy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Za trzy miesiące pasażerowie skorzystają z nowego przystanku kolejowego w Gorzowie Wlkp. Jego budowa jest częścią projektu związanego z modernizacją estakady kolejowej w tym mieście – poinformował rzecznik PKP Polskich Linii Kolejowych Mirosław Siemieniec.

"Odnowiona estakada, z przebudowanym torem, usprawni podróż na głównej trasie kolejowej Tczew - Kostrzyn nad Odrą, biegnącej przez Gorzów Wlkp. Poprawi się też wizerunek miasta, gdyż budowla jest ważnym obiektem bulwarów nad Wartą" - zaznaczył rzecznik.

Modernizacja zabytkowej estakady rozpoczęła się od budowy nowego przystanku przy ul. Teatralnej. Obecnie jest wznoszona ściana oporowa dla konstrukcji peronu. Przystanek, wstępnie nazywany Gorzów Wielkopolski Wschód, zostanie wyposażony w czytelne oznakowanie, wiatę oświetlenie i ławki. Podróżni będą z niego korzystać nie tylko w trakcie modernizacji estakady.

Pod koniec kwietnia przystanek będzie gotowy i wówczas zostanie wyłączony ruch kolejowy na estakadzie i rozpocznie się jej modernizacja. W tym czasie przy Teatralnej będą kończyły i rozpoczynały bieg pociągi jadące z kierunku Krzyża. W kierunku zachodnim - w stronę Kostrzyna nad Odrą - obsługa podróżnych będzie prowadzona ze stacji Gorzów Wlkp.

"Dla pasażerów kontynuujących podróż pomiędzy nowym przystankiem i dworcem w Gorzowie (około 2 km) będzie zapewniona zastępcza komunikacja autobusowa" - dodał rzecznik.

Modernizacja estakady obejmie wzmocnienie i zabezpieczenie konstrukcji, w tym wnętrza ponad 50 nisz, wymianę toru i modernizację pięciu wiaduktów stalowych oraz przejścia pod torami. Konstrukcja budowli zostanie wzmocniona po to, by w przyszłości można było ułożyć drugi tor.

Ponadto, zostanie wyremontowany peron nr 2 na gorzowskiej stacji - zyska odnowioną wiatę, ławki, oświetlenie i system informacji pasażerskiej. Dostęp do peronu ułatwi winda. Nad bezpieczeństwem podróżnych czuwać będzie zainstalowany na peronach i w tunelu dworca system monitoringu.

Inwestycja obejmie też przebudowę nawierzchni dwóch przejazdów kolejowych w pobliżu ul. Teatralnej i Szpitalnej.

Zakończenie wszystkich prac przewidziano w 2018 roku. Wartość umowy wynosi ponad 111 mln zł brutto, czyli 90,5 mln netto. Wykonawcą robót jest firma INTERCOR. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w perspektywie finansowej 2014-2020.

Gorzowska estakada kolejowa, która powstała w latach 1905-1914, ma 2116 m długości i należy do najdłuższych tego typu obiektów w Polsce. Jest wpisana do rejestru zabytków/ Dlatego remont będzie przeprowadzony pod nadzorem konserwatora zabytków, dzięki czemu zachowa ona unikatowy historyczny charakter.

Pierwotny wygląd estakady zostanie odtworzony przy zastosowaniu nowych materiałów - zapowiedział rzecznik PKP PLK.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Gorzowie Wlkp. powstaje nowy przystanek kolejowy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!