XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Unia Europejska ukarała firmy za budowę mostu na Krym

Unia Europejska ukarała firmy za budowę mostu na Krym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Unia Europejska nałożyła sankcje na sześć firm uczestniczących w budowie mostu nad Cieśniną Kerczeńską łączącego Krym z Rosją. Wspólnota uznała działania tych przedsiębiorstw za podważające lub narażające na szwank integralność, suwerenność i niepodległość Ukrainy.

Wszystkie aktywa na terenie Unii Europejskiej należące do tych podmiotów zostają zamrożone; przez obywateli i podmioty Unii nie mogą im być udostępniane żadne fundusze.

Z opublikowanego we wtorek rozporządzenia wykonawczego w tej sprawie wynika, że chodzi o Instytut Giprostrojmost z Petersburga, który projektował przeprawę, a także firmę PJSC Mostotrest z Moskwy wykonującą na nim prace konserwacyjne. Właściciel tego drugiego przedsiębiorstwa Arkadij Rotenberg już figuruje na unijnej czarnej liście.

Zobacz też: Zgoda na dalsze sankcje na Rosję w związku z turbinami na Krymie

Ponadto na listę trafiła krymska stocznia JSC Zaliv Shipyard, która brała udział w budowie nowej linii kolejowej prowadzącej do mostu, główny wykonawcza mostu Strojgazmontaż z Moskwy i jego spółka zależna Strojgazmontaż Most OOO. Również te dwie ostatnie firmy należą do Rotenberga.

Restrykcjami objęto także CJSC VAD z Wołogdy, czyli głównego wykonawcę autostrady Tawrida na Krymie oraz drogi prowadzącej przez most kerczeński i dróg dojazdowych do niego. Autostrada federalna Tawrida ma umożliwić dostęp dla transportu na Krym przez system nowo zbudowanych dróg stanowiących główne połączenie z mostem kerczeńskim.

W związku z tą decyzją łączna liczba podmiotów objętych przez UE sankcjami wzrosła do 44. Ponadto "28" w ramach restrykcji objęła zakazem wjazdu i zamrożeniem aktywów 155 osób.

Sankcje nałożone za działania naruszające lub podważające integralność terytorialną, suwerenność i niepodległość Ukrainy zostały ostatni raz przedłużone przez państwa UE 12 marca. Będą obowiązywały co najmniej do 15 września 2018 roku.

Z powodu kryzysu ukraińskiego obowiązują też inne unijne środki, m.in. sankcje gospodarcze wobec konkretnych sektorów rosyjskiej gospodarki oraz sankcje za nielegalną aneksję Krymu i Sewastopola, ograniczone do tych terytoriów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Unia Europejska ukarała firmy za budowę mostu na Krym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!