Trzy pakiety ustaw o budownictwie

Trzy pakiety ustaw o budownictwie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Usprawnienie procesu inwestycyjnego oraz efektywna polityka budownictwa mieszkaniowego - to dwa z trzech pakietów ustaw, nad którymi pracuje Ministerstwo Infrastruktury - poinformował wiceminister infrastruktury Olgierd Dziekoński.

Dziekoński zaznaczył, iż resort pracuje obecnie nad pakietem legislacyjnym, który ma ułatwić przebieg procesu inwestycyjnego np. poprzez uproszczenie procedur. Zmiany w przepisach będą także dotyczyć podziału odpowiedzialności karnej, zawodowej oraz finansowej między uczestników procesu inwestycyjnego.

Projekt ustawy o racjonalizacji procesu inwestycyjnego w marcu tego roku trafi do społecznej konsultacji. W lecie zostanie przedstawiony na posiedzeniu Rady Ministrów - zapowiedział Dziekoński.

Resort pracuje także nad zmianami w przepisach dotyczących budownictwa mieszkaniowego. Nowe zapisy mają poprawić efektywność realizowanych przez inwestorów zorganizowanych procesów inwestycyjnych np. poprzez zwiększenie dostępności gruntów. Jak powiedział Dziekoński, pakiet tych ustaw trafi do parlamentu pod koniec tego roku.

Trzeci pakiet ustaw przygotowywany przez resort ma dotyczyć zmian w systemie zarządzania i planowania przestrzennego w Polsce na kolejne lata - powiedział Dziekoński, dodając, iż jest to o tyle ważne, iż w 2011 r. zostanie ustabilizowana nowa polityka spójności terytorialnej w UE na lata 2014-2020.

- Już dzisiaj musimy myśleć o tym, co możemy zaproponować w dyskusji europejskiej na temat polityki spójności, by w 2011 r. móc to wynegocjować. To będzie decydowało o sukcesie Polski - dodał.

Zdaniem przewodniczącego stałego posiedzenia Kongresu Budownictwa, Romana Nowickiego, zmiany w przepisach budowlanych są potrzebne. W procesach inwestycyjnych utrzymuje się wiele starych barier i niestety pojawiły się nowe. Najbardziej doskwiera brak rąk do pracy i utrzymujące się opóźnienia w porządkowaniu prawa inwestycyjnego. Problemem jest także nierównomierny rozwój rynku nieruchomości w polskich miastach - zauważył Nowicki.

Prezes firmy Reas, badającej rynek nieruchomości, Kazimierz Kirejczyk podczas konferencji zaznaczył, iż "pięć rynków w kraju - czyli Warszawa, Trójmiasto, Kraków, Wrocław i Poznań - decyduje o 2/3 budownictwa wielorodzinnego przeznaczonego na sprzedaż". Aż 30 proc. nowych mieszkań powstaje w aglomeracji warszawskiej - dodał.

- W ubiegłym roku o 16 proc. wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytku - powiedział Nowicki, dodając, że wzrost ten dotyczył wyłącznie bogatego rynku miejskiego. Jego zdaniem, był on wynikiem dobrej koniunktury gospodarczej, a nie polityki rządu. Nowicki zauważył też, iż w tych warunkach likwidacja ministerstwa budownictwa nie wróży na przyszłość niczego dobrego.

Jednak zdaniem ministra Dziekońskiego, powstanie ministerstwa infrastruktury w miejsce trzech resortów - budownictwa, transportu i gospodarki morskiej - stworzyło unikalną sytuację, w której jeden resort pełni zarówno funkcję inwestycyjną, jak i regulacyjną - czyli kształtuje zasady prawne dotyczące procesu inwestycyjnego w szeroko pojętym zakresie

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Trzy pakiety ustaw o budownictwie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!