Tauron inwestuje w poprawę elastyczności jednostek

Tauron inwestuje w poprawę elastyczności jednostek
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Tauron inwestuje w zwiększenie elastyczności pracy węglowych bloków energetycznych klasy 200 megawatów. Według koncernu po unowocześnieniu będą one mogły dynamicznie dostosowywać się do potrzeb rynku – związanych m.in. z wahaniami dostaw z odnawialnych źródeł.

  • Pod koniec lutego br. koncern deklarował, że rozpoczął dostosowywanie swoich bloków energetycznych do unijnych wymogów środowiskowych, tzw. konkluzji BAT.
  • Ogółem ogłoszone w 2018 r. postępowania w ramach programu dostosowania jednostek wytwórczych Tauronu do konkluzji BAT dotyczyły elektrowni: Jaworzno, Łaziska, Łagisza oraz Siersza.
  • W środę Tauron zaznaczył też, że pracuje nad możliwością wychwytu i utylizacji dwutlenku węgla - poprzez przekształcenie go w gaz ziemny.
  • O OZE na rynku energii rozmawiać będą eksperci podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w dniach 13-15 maja w Katowicach.

Jak podkreślił cytowany w informacji Taurona wiceprezes koncernu ds. zarządzania majątkiem i rozwoju Jarosław Broda, do płynnej integracji OZE z systemem energetycznym niezbędne jest zapewnienie stabilnych dostaw energii w niesprzyjających dla źródeł odnawialnych warunkach pogodowych.

"Taką właśnie bazą może być istniejąca w Tauronie flota bloków węglowych 200 MW. Jest to także szansa dla tych jednostek na poprawę rentowności. Dzięki zwiększonej elastyczności, w którą inwestujemy już od pewnego czasu, nasze bloki będą mogły dostosowywać się dynamicznie do potrzeb rynku i zarabiać na tym" - zapowiedział wiceprezes Taurona.

Takie wykorzystanie bloków węglowych oznacza potrzebę stworzenia technicznych możliwości ich wyłączania w sytuacji wysokiej podaży energii z OZE oraz szybkiego powrotu do pracy, gdy tej energii zaczyna brakować. Bloki po unowocześnieniu mają umożliwiać łatwiejsze odstawianie oraz szybsze i częstsze uruchamianie, również nieregularne, np. na weekendy lub sezonowo.

"Tauron konsekwentnie inwestuje w poprawę elastyczności jednostek, czego przykładem jest zainstalowanie wytwornic pary na naszych blokach. To rozwiązanie umożliwia właśnie odstawienie całej elektrowni w sytuacji, gdy na rynek trafia duża ilość energii z odnawialnych źródeł" - wyjaśnił Broda.

Przedstawiciele koncernu oceniają, że taki kierunek transformacji energetyki jest możliwy dzięki rynkowi mocy, zapewniającemu podstawowe przychody jednostkom, których produkcja spada zastępowana odnawialnymi źródłami. Wytwórcy energii mają w nim przychody ze sprzedaży energii, ale też z tytułu utrzymania jednostek wytwórczych w gotowości do pracy, gdy system tego wymaga.

"Gotowość do pracy w każdej chwili stanowi klucz do rynku opartego na współpracy węgla i OZE oraz zrozumienia, dlaczego rynek mocy jest niezbędny. Dzięki stabilnemu zapleczu, możliwe będzie bowiem przyłączanie większych ilości źródeł bezemisyjnych, a to z kolei klucz do sprawnej transformacji energetyki" - podsumował wiceprezes.

Pod koniec lutego br. koncern deklarował, że rozpoczął dostosowywanie swoich bloków energetycznych do unijnych wymogów środowiskowych, tzw. konkluzji BAT. Informował wówczas o pierwszej umowie w tym zakresie, dotyczącej modernizacji istniejącej instalacji odsiarczania spalin i układu odprowadzania spalin w Elektrowni Łaziska.

Tauron podawał wówczas, że opracował szeroko zakrojony program, którego efektem będzie dostosowanie jego aktywów wytwórczych do zaostrzonych wymogów środowiskowych. Przypominał jednocześnie, że modernizacja jego bloków o mocy 200 MW jest również konieczna, aby uczestniczyć od 2021 r. w rynku mocy.

Ogółem ogłoszone w 2018 r. postępowania w ramach programu dostosowania jednostek wytwórczych Tauronu do konkluzji BAT dotyczyły elektrowni: Jaworzno, Łaziska, Łagisza oraz Siersza.

W środę Tauron zaznaczył też, że pracuje nad możliwością wychwytu i utylizacji dwutlenku węgla - poprzez przekształcenie go w gaz ziemny, w wyniku reakcji z wodorem pochodzącym z procesu elektrolizy wody, zasilanego nadwyżką taniej energii z OZE lub bloków w tzw. dolinach nocnych.

"Oprócz rozwiązania problemu emisji dwutlenku węgla, technologia ta byłaby jednocześnie ogromnym chemicznym magazynem energii, co rozwiązałoby największy mankament odnawialnych źródeł, czyli ich zależność od pogody" - wskazał Broda.

Niezależnie program dotyczący opracowania pilotażowej technologii modernizacji bloków energetycznych klasy 200 MW prowadzi Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. NCBR przeznaczyło na realizację tego celu, w trybie zamówienia przedkomercyjnego (PCP), do 200 mln zł.

W programie NCBR "Bloki 200+", uruchomionym w kontekście konkluzji BAT, zamówiona ma zostać technologia, która zostanie przetestowana na istniejących blokach - z założeniem, że jeżeli spełnione zostaną kryteria technologiczne i ekonomiczne, będzie mogła zostać wykorzystana nie tylko w innych blokach klasy 200, ale być może także, po modyfikacjach, w blokach klasy 360 i 500.

Wśród kluczowych założeń programu NCBR są: planowana dalsza eksploatacja zmodernizowanych bloków klasy 200 MW oraz zwiększenie ich elastyczności.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Tauron inwestuje w poprawę elastyczności jednostek

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!