Spowolnienie gospodarcze płytsze niż oczekiwania rynku

Spowolnienie gospodarcze płytsze niż oczekiwania rynku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bardzo dobre wyniki z przemysłu potwierdzają tezę, że spowolnienie gospodarcze jest płytsze niż oczekiwania rynku, bądź stanowi jedynie przejściową korektę cykliczną - ocenili analitycy resortu przedsiębiorczości i technologii w komentarzu.

W komunikacie przypomniano, że zgodnie ze wstępnymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego w styczniu br. produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 3,2 proc. rdr, a wynik ten był zbliżony do oczekiwań ministerstwa (3,5 proc.).

"Spowolnienie było głównie efektem wyników sprzed roku, kiedy to produkcja budowlana wzrosła o ponad 30 proc. (wysoka baza). Kulminacji produkcji budowlanej oczekujemy jednak w połowie roku. Spadek w ujęciu miesięcznym (o 61,2 proc.) nie różni się znacząco od zrealizowanych w poprzednich latach - odpowiednio o 57,8 proc. pomiędzy styczniem 2018 a grudniem 2017 r. oraz 64,7 proc. pomiędzy styczniem 2017 a grudniem 2016 r. Przyczyn upatrujemy w kończeniu prac remontowo-budowlanych w danym roku podatkowym" - wyjaśniono.

Czytaj też: Rośnie liczba gotowych mieszkań

Resort dodał, że w styczniu 2019 r., w porównaniu z analogicznym miesiącem 2018 roku, najwyższy wzrost produkcji odnotowano w jednostkach zajmujących się głównie budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 15,3 proc.), natomiast spadek notowały jednostki wykonujące roboty budowlane specjalistyczne (o 6,2 proc.).

"W lutym oczekujemy zbliżonej lub nieco wolniejszej dynamiki produkcji budowlanej. Szacujemy, że roczny wzrost produkcji budowlano-montażowej będzie zbliżony do 5 proc." - prognozują analitycy MPiT.

"Dobre wyniki notujemy w sprzedaży detalicznej, która wzrosła w styczniu o 5,2 proc. rdr (w cenach stałych, wobec wzrostu o 7,7 proc. przed rokiem). To głównie efekt wzrostu w dziale farmaceutycznym i meblowym (o odpowiednio 10,1 proc. i 10,5 proc.)" - oceniono.

Zwrócono uwagę, że w strukturze sprzedaży detalicznej zauważalne jest ponowne ożywienie w sprzedaży mebli, sprzętu rtv i agd, odzwierciedlające wzrost w budownictwie mieszkaniowym. Według wstępnych danych GUS w styczniu 2019 roku oddano do użytkowania 16,3 tys. mieszkań (wzrost o 8,6 proc. rdr), a na sprzedaż i wynajem oddano aż 9,9 tys., mieszkań (20,6 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku).

"Bardzo dobre wyniki z przemysłu potwierdzają tezę, że spowolnienie gospodarcze jest płytsze niż oczekiwania rynku, bądź stanowi jedynie przejściową korektę cykliczną. Rosnąca sprzedaż produkcji budowlanej również napawa optymizmem, choć nie należy oczekiwać powtórzenia bardzo dobrych wyników sprzed roku, kiedy to produkcja rosła w tempie 30 proc. Połączenie powyższych danych wzmacnia tezę o utrzymaniu wysokiej stopy inwestycji w 2019 roku" - podsumowano.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spowolnienie gospodarcze płytsze niż oczekiwania rynku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!