XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sejmowa komisja infrastruktury za nowelą specustawy drogowej z 2012 r.

Sejmowa komisja infrastruktury za nowelą specustawy drogowej z 2012 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sejmowa komisja infrastruktury opowiedziała się we wtorek za rządową nowelą specustawy drogowej z 2012 r. Przewiduje ona, że duże firmy, które pracowały przy budowie autostrad i nie otrzymały zapłaty, będą mogły zwrócić się do GDDKiA o wypłacenie zaległości.

Chodzi o rządowy projekt nowelizacji ustawy o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców, wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych.

Wiceminister infrastruktury i rozwoju Zbigniew Rynasiewicz podczas wtorkowych obrad sejmowej komisji infrastruktury mówił, że proponowane rozwiązania są efektem wyroku Trybunału Konstytucyjnego sprzed roku, który uznał, że przepisy specustawy powinny objąć nie tylko małe i średnie firmy, ale też dużych podwykonawców.

Ustawa przewiduje, że przedsiębiorcy, którzy pracowali przy budowie autostrad i dróg ekspresowych jako podwykonawcy i nie dostali zapłaty za pracę, mogą zwrócić się o wypłatę zaległych należności bezpośrednio do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Prawo takie przysługiwało tylko mikro, małym i średnim przedsiębiorcom.

Podczas obrad sejmowej komisji posłowie opozycji pozytywnie odnieśli się do rządowego projektu, choć wskazywali, że już w pierwotnej wersji ustawy nie powinno się dzielić przedsiębiorców. Jedyne uwagi do projektu miało biuro legislacyjne, które złożyło klika poprawek redakcyjnych.

TK zajął się zbadaniem specustawy na wniosek prezydenta Bronisława Komorowskiego. W czerwcu ub.r. TK podzielił wątpliwości prezydenta i stwierdził, że ustawa jest niezgodna z konstytucją, gdyż m.in. nie obejmuje dużych przedsiębiorców.

Z danych GDDKiA wynika, że na koniec grudnia 2013 r. zakończono rozpatrywanie (dokonano wypłat bądź odrzucono) 1297 zgłoszeń - spośród 1605 złożonych; do 31 stycznia 2014 r. na rzecz podwykonawców objętych działaniem ustawy wypłacono 179,27 mln zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejmowa komisja infrastruktury za nowelą specustawy drogowej z 2012 r.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!