Rząd zamierza uwolnić potencjał całego rynku mieszkaniowego

Rząd zamierza uwolnić potencjał całego rynku mieszkaniowego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Potwierdzeniem spodziewanego dalszego rozwoju rynku mieszkaniowego jest liczba nowych pozwoleń i rozpoczynanych inwestycji - oznajmił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński oceniając poniedziałkowe dane Głównego Urzędu Statystycznego. Jak dodał, że rząd pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami, które pozwolą uwolnić potencjał tego rynku.

  • W 2018 roku oddano do użytku o 3,6 proc. mieszkań więcej niż rok wcześniej.
  • Budownictwo mieszkaniowe utrzymuje tendencję wzrostową nieprzerwanie od 2015 roku.
  • Według Kwiecińskiego potwierdzeniem spodziewanego dalszego rozwoju rynku mieszkaniowego jest liczba nowych pozwoleń i liczba rozpoczynanych nowych inwestycji.

Jak wynika ze wstępnych danych GUS opublikowanych w poniedziałek, liczba mieszkań oddanych do użytkowania wzrosła w ubiegłym roku o 3,6 proc., do 184,8 tys. w stosunku do roku 2017 r. Dodano, że w okresie 12 miesięcy 2018 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowy 257,1 tys. mieszkań, tj. o 2,7 proc. więcej niż w roku 2017.

Jak podkreślił minister, "sektor mieszkaniowy utrzymuje tendencję wzrostową nieprzerwanie od 2015 roku". "Dotyczy to zarówno inwestycji będących w trakcie realizacji, jak i tych planowanych".

"184,8 tys. mieszkań oddanych do użytkowania w okresie styczeń-grudzień 2018 r., to o 3,6 proc. więcej niż przed rokiem i jednocześnie najwyższy wynik względem porównywalnego okresu po 1990 roku. Mimo że za rezultat ten odpowiadają przede wszystkim deweloperzy i inwestorzy indywidualni, którzy wybudowali 96,5 proc. wszystkich mieszkań oddanych do użytkowania w minionym roku, pozytywną przesłankę stanowi wzrost odnotowany w budownictwie spółdzielczym (3 tys. wobec 2,3 tys. we wcześniejszym roku), co oznacza najwyższy wynik od 2014 roku" - powiedział Kwieciński.

Minister inwestycji i rozwoju zaznaczył, że w ramach budownictwa społecznego (społeczne czynszowe, komunalne i zakładowe), łącznie oddano do użytkowania 3,5 tys. mieszkań, czyli o 6 proc. więcej niż przed rokiem. "Stanowi to najwyższy wynik w ciągu ostatnich 4 lat. W przypadku budownictwa społecznego pozytywnym trendem jest też powoli zwiększająca się aktywność w zakresie rozpoczętych i planowanych inwestycji. Stymulującą rolę odgrywa tu m.in. program +Mieszkanie plus+" - podał Kwieciński.

Jak przypomniał, rząd wprowadził "specustawę mieszkaniową, oferującą inwestorom rozwiązania usprawniające prowadzenie procesu inwestycyjno-budowlanego i pozyskiwanie nieruchomości pod zabudowę, a także przepisy umożliwiające przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów mieszkaniowych w prawo własności". Dodał, że "1 stycznia tego roku wystartował ponadto program dopłat do czynszu 'Mieszkanie na Start', który poza prospołecznym, ma też wymiar proinwestycyjny". "Przewiduje on bezzwrotną pomoc dla najemców nowych mieszkań objętych współpracą inwestora z gminą, którzy mają trudności z ponoszeniem wydatków z tytułu najmu. Gminy mogą już w tym celu występować do BGK o zabezpieczenie środków budżetowych na ten cel. Rząd przeznaczył na 'Mieszkanie na Start' 200 mln zł w tegorocznym budżecie" - powiedział Kwieciński.

Jak przypomniał, "dodatkowe perspektywy inwestowania na rynku mieszkaniowym ma stworzyć również planowane wprowadzenie do obrotu firm inwestujących w najem nieruchomości (tzw. FINN)". "Umożliwienie szerszego udziału w rynku mieszkań na wynajem inwestorów instytucjonalnych oraz zaangażowania się w ten rynek inwestorów detalicznych będzie skutkować zwiększeniem kapitału wspierającego działania na rzecz poprawy dostępności mieszkań" - podkreślił minister inwestycji i rozwoju.

Zdaniem Kwiecińskiego potwierdzeniem spodziewanego dalszego rozwoju rynku mieszkaniowego jest liczba nowych pozwoleń i liczba rozpoczynanych nowych inwestycji. "W 2018 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowy o 2,7 proc. większej liczby mieszkań (257,1 tys.) niż przed rokiem i rozpoczęto budowę o 7,7 proc. (221,9 tys.) mieszkań więcej".

Minister poinformował, że rząd pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami, które "mają służyć uwolnieniu potencjału całego rynku mieszkaniowego". "Poza planowanymi zmianami w gospodarowaniu gruntami Skarbu Państwa na cele mieszkaniowe przygotowujemy zmiany w prawie budowlanym i ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zmiany dokonywane w otoczeniu regulacyjnym są jednym z wielu, ale istotnym czynnikiem oczekiwanego wzrostu w budownictwie mieszkaniowym" - podkreślił minister.

Jak dodał, rząd jest świadomy, że "tak rozkręcony rynek generuje wyższe koszty, zarówno po stronie pracowników, jak i materiałów". "Będzie to w najbliższym roku skłaniać firmy do poszukiwania i wykorzystania w większym stopniu innowacyjnych technologii, a to z kolei przyczyni się do zwiększenia zdolności produkcyjnych" - zaznaczył Kwieciński.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Rząd zamierza uwolnić potencjał całego rynku mieszkaniowego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!