Rozszerzona rzeczywistość zmieni rynek nieruchomości?

Rozszerzona rzeczywistość zmieni rynek nieruchomości?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do tej pory rozszerzona i wzbogacona rzeczywistość były kojarzone głównie z rozrywką i grami komputerowymi. Teraz coraz częściej wykorzystywane są w biznesie. Już postawiły na nie branże: medyczna, turystyczna, logistyczna czy nieruchomości.

  • Okulary HoloLens znajdują coraz szersze zastosowanie. 
  • Koncern motoryzacyjny Ford wykorzystuje je do projektowania samochodów.
  • Potencjał rozszerzonej i wirutalnej rzeczywistości dostrzega także branża budowlana, projektanci wnętrz.

Zadaniem technologii jest połączenie świata realnego z wirtualnym, czyli tego, co widzimy, z tym, co jest generowane przez komputery. Jest to możliwe dzięki specjalnym okularom.

Na przykład koncern motoryzacyjny Ford wykorzystuje je do projektowania samochodów, co znacznie skraca cały proces i obniża koszty, bo nie trzeba budować kolejnych modeli z kolejnym wprowadzanymi zmianami.

Okulary umożliwiają także zobaczenie w rzeczywistej skali budynku, którego jeszcze nie ma, wyjaśnia Renata Nowakowska, manager ds. innowacji w Skanska Property Poland, czyli firmie zajmującej się działalnością budowlaną i deweloperską.

- To, co okulary wykorzystują, to rozszerzona rzeczywistość, czyli na to, co widzimy przed sobą narzucają obraz hologramowy. Okulary mają również sensory odległości, kamerę, można więc nagrywać to, co się widzi również z tym narzuconym hologramem. Można robić zdjęcia, można mierzyć – wylicza rozmówczyni Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.


Takie okulary - jak dodaje Kuba Zychowicz, współwłaściciel firmy Na Niby Studio, która zajmuje się projektowaniem trójwymiarowym - dają bardzo duże możliwości i potencjalnie mogą mieć bardzo szerokie zastosowanie.

- To jest technologia, która jest bardzo świeża i jeszcze nie do końca odkryta. Powstają pierwsze urządzenia, które pozwalają w ten sposób doświadczać świata, gdzie użytkownik ubiera okulary i wędruje rzeczywiście na własnych nogach, a system widzi, gdzie on jest w tej przestrzeni faktycznej i przekłada to na przestrzeń wirtualną – tłumaczy ekspert.

Okulary HoloLens można wykorzystać np. w procesie konsultacji społecznych, po to, aby zobaczyć, jak dana inwestycja wizualnie wpłynie na okolicę.

Urządzenie można zastosować także w procesie projektowania wnętrz.

- Po pierwsze dzięki temu można zobaczyć widok z okna, który dopiero będzie miała dana osoba, jeżeli jeszcze dany budynek nie powstał. Jeżeli już zaś jesteśmy w mieszkaniu czy w biurze i to jest pusta przestrzeń, to możemy sobie narzucić hologram mebla, zmienić kolor ścian i zobaczyć, czy nam to 

Na razie z takiej usługi dane jest skorzystać niewielu. Jednak zdaniem Agnieszka Zychowicz, współwłaścicielka firmy Na Niby Studio, w przyszłości będzie ona zyskiwała na popularności.

- To są nowe technologie, a więc kosztowne. Ale myślę, że to się na pewno pojawi, bo ludzie tego chcą, takiej personalizacji mieszkań dla konkretnych osób. Chociaż w tym momencie to jeszcze ciągle będą bardziej rozwiązania dla firm, dla dużych inwestycji, ale z pewnością dojdziemy do tego, że będziemy kiedyś nasze własne mieszkania w ten sposób urządzać – przewiduje rozmówczyni Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Według szacunków, do 2021 roku okulary, które wykorzystują technologie rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości, znajdą nawet 100 milionów nabywców. Popyt na te urządzenia ma rosnąć w tym czasie średnio o ponad 50 procent rocznie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rozszerzona rzeczywistość zmieni rynek nieruchomości?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!