Rośnie oprocentowanie kredytów hipotecznych w złotych

Rośnie oprocentowanie kredytów hipotecznych w złotych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Od początku roku przeciętne oprocentowanie kredytów w złotych wzrosło o 0,7 pkt proc. i wynosi obecnie 6,22 proc., w najbliższym czasie tendencja wzrostowa powinna się utrzymywać - oceniają eksperci firmy doradczej Expander.

Listopad był kolejnym miesiącem, w którym wzrosło oprocentowanie kredytów w złotych.

Analityk Expandera Jarosław Sadowski tłumaczy, że główną przyczyną takiej sytuacji jest wzrost WIBOR-u. "Od początku roku wartość stawki WIBOR wzrosła o ponad 1 pkt proc. Dotychczas wzrost oprocentowania kredytu był łagodzony spadkiem marż bankowych, ale w listopadzie przeciętna marża nieznacznie wzrosła z 1,25 proc., do 1,27 proc., co nie pozostało bez wpływu na poziom oprocentowania kredytów w złotych" - powiedział analityk.

W przypadku kredytu na 300 tys. zł, z wkładem własnym wynoszącym 25 proc. tej kwoty - oprocentowanie, w zależności od banku, wynosi obecnie od 5,7 proc. do 6,7 proc. Z zestawienia Expandera wynika, że listopadzie tańsze kredyty oferowały następujące banki: Euro Bank (5,76 proc.), Credit Agricole i ING bank Śląski (po 5,82 proc.), Citi Handlowy (5,94 proc.) i BZ WBK (5,96 proc.).

Natomiast najwyższe stawki, powyżej 6,5 proc. proponowały: Pekao Bank Hipoteczny (6,56 proc.), DnB Nord (6,57 proc.), BOŚ (6,68 proc.) i Polbank EFG (6,77, proc.)

"To nie najlepsza wiadomość dla osób zainteresowanych zaciągnięciem kredytu hipotecznego, ale ta tendencja, czyli wzrost oprocentowania, najprawdopodobniej utrzyma się na początku przyszłego roku" - powiedział PAP Sadowski.

Jak podaje Komisja Nadzoru Finansowego, "WIBOR (od ang. Warsaw Interbank Offered Rate) to cena (wyrażona jako stopa procentowa), po której bank udziela kredytu innemu". "Oprocentowanie zmienne kredytów (najczęściej stosowane wobec kredytów długoterminowych) przedstawiane jest jako suma stopy WIBOR i marży banku. Oprocentowanie kredytu może być oparte również o stopę procentową kredytów międzybankowych w innym kraju (np. LIBOR)" - podaje KNF.

WIBOR ma duże znaczenie dla kredytobiorcy w polskim banku, gdyż decyduje o koszcie kredytu. Wraz ze wzrostem lub spadkiem stawki WIBOR zmienia się oprocentowanie kredytu (jest ono często określane jako stawka WIBOR plus marża banku).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!