XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rosnące ceny CO2 niepokoją cementownie. Ryzyko staje się rzeczywistością

Rosnące ceny CO2 niepokoją cementownie. Ryzyko staje się rzeczywistością
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przy szacowanej produkcji rocznej na poziomie ok. 18 mln ton cementu w Polsce darmowych alokacji CO2 nie wystarcza i konieczne są zakupy pozwoleń do emisji - podkreślił Ernest Jelito, prezes Górażdże Cement, w rozmowie z portalem WNP.PL.

  • Przemysł cementowy zmaga się z rosnącymi kosztami, które mogą długoterminowo uderzyć w jego konkurencyjność.
  • Jednym z głównych zmartwień są dynamicznie rosnące koszty uprawnień do emisji CO2.
  • - Realnie dziś dotykamy ryzyka, którego obawialiśmy się od kilku lat - podkreśla Ernest Jelito.

Sektor budowlany jest mocno rozpędzony. Po siedmiu miesiącach tego roku produkcja budowlano-montażowa była o ponad 21 proc. wyższa niż rok temu. Sama produkcja cementu wzrosła w tym czasie o przeszło 11 proc. - do 10,4 mln ton.

- W 2017 r. zużycie cementu przekroczyło 17 mln ton, a w tym roku należy spodziewać się co najmniej 18 mln - wskazał prezes Jelito.

Jak zaznaczył, prognozy wskazują jasno, że taki trend może się utrzymać również w 2019 r.

- Odczuwamy zarówno te pozytywne, jak i negatywne efekty tej sytuacji. Wpływ na koniunkturę ma utrzymująca się od dłuższego czasu dobra sytuacja w sektorze mieszkaniowym i komercyjnym, a także wzrost liczby inwestycji infrastrukturalnych - wskazał Jelito.
- Byliśmy dobrze przygotowani do takiego rozwoju wydarzeń na rynku, co nie oznacza, że nie zmagamy się z poważnymi wyzwaniami. Dotyczy to choćby wzrostu kosztu transportu, surowców czy uprawnień do emisji CO2 - dodał.

Zwłaszcza te ostatnie mocno drożeją i aktualnie osiągnęły już pułap 24-25 euro za tonę.

- Tylko w ciągu lipca i sierpnia ceny wzrosły z 15 do ponad 20 euro za tonę, a w ubiegłym roku o tej porze sytuowały się na poziomie 6-8 euro - wskazał Jelito.

Dodał, że to znacząco wpływa na koszty produkcji. Tym bardziej, że nie jest to jedyna rosnąca pozycja kosztowa. W takiej sytuacji unijny przemysł cementowy może tracić na konkurencyjności w starciu z producentami spoza Unii Europejskiej.

- Realnie dziś dotykamy ryzyka, którego obawialiśmy się od kilku lat. Zjawisko carbon leakage, czyli przenoszenia produkcji przemysłu - a zatem i emisji CO2 - poza granice UE z pewnością nie pomoże ani unijnej gospodarce, ani środowisku - ocenił Jelito.

Dodatkowo koszty energii elektrycznej dla przemysłu w Polsce należą do najwyższych w Unii Europejskiej.

- Polski przemysł cementowy jest jednym z najbardziej efektywnych energetycznie w Europie i zdecydowania bardziej efektywny niż średnia w UE. Tu nie ma już przestrzeni do dalszej znaczącej poprawy - podsumował Jelito.

* Cały wywiad z Ernestem Jelito do przeczytania w najnowszym numerze Magazynu Gospodarczego Nowy Przemysł, który wkrótce będzie też dostępny w Strefie Premium portalu WNP.PL.

Przemysł cementowy w Polsce

Tworzy go 14 zakładów należących do dziewięciu producentów - Cementownia Kraków-Nowa Huta, Cementownia Odra, Cementownia Warta, Cemex Polska, Dyckerhoff Polska, Górażdże Cement, Górka Cement, Grupa Ożarów i Lafarge Cement.
Zakłady zlokalizowane są na terenie ośmiu województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, pomorskiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Sektor bezpośrednio zatrudnia ponad 4 tys. osób, a pośrednio tworzy ok. 25 tys. miejsc pracy.

Branża podkreśla, że dzięki wartym 10 mld zł inwestycjom w ciągu ostatnich 20 lat przemysł cementowy w Polsce stał się najnowocześniejszym w Europie. Jego zdolności produkcyjne sięgają 22-24 mln ton cementu i obecnie są wykorzystywane w ok. 75 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (25)

Do artykułu: Rosnące ceny CO2 niepokoją cementownie. Ryzyko staje się rzeczywistością

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!