Rosną ceny materiałów budowlanych

Rosną ceny materiałów budowlanych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szacujemy, że tegoroczny popyt na materiały w budownictwie mieszkaniowym indywidualnym wzrośnie o kilkanaście procent - powiedział Mirosław Lubarski, członek zarządu grupy Polskie Składy Budowlane Mirosław Lubarski. Rosną także ceny najpopularniejszych materiałów, nawet o ok. 30 proc.

  • Polskie Składy Budowlane poddały analizie ceny materiałów dla budownictwa.
  • W porównaniu w okresie styczeń-luty 2018 r. do analogicznego okresu 2017 r. ceny wzrosły w 19 grupach asortymentowych.
  • Rekordowo zdrożały płyty OSB oraz drewno - o 31,9 proc.

O 11,6 proc. zdrożały materiały do stawiania ścian, stropów, kominów, a izolacje termiczne o 9,5 proc. Ceny zwiększyły się także w przypadku narzędzi (5,4 proc.), otoczenia domu (4,9 proc.) oraz cementu, wapna (3,8 proc.).

Najmniejsze wzrosty zanotowano w grupach: motoryzacja i wyposażenie, AGD (po 0,1 proc.) i dekoracje (0,6 proc.). Nie zmieniły się ceny w grupie elektryka, oświetlenie. PSB porównuje także ceny materiałów budowlanych miesiąc do miesiąca.

- W lutym 2018 r., w porównaniu do stycznia tego samego roku, w pięciu analizowanych grupach asortymentowych ceny wzrosły w przypadku płyt OSB i drewna (2,9 proc.), otoczenia domu (1,1 proc.), ścian, stropów, kominów (0,9 proc.) oraz po 0,7 proc. w przypadku izolacji termicznych, farb i lakierów - wskazano.

Ceny spadły m.in. w przypadku wyposażenia AGD domów - o 2,8 proc. oraz dekoracji - o 2,2 proc. Według analizy PSB produkcja budowlano-montażowa w styczniu 2018 wzrosła o ok. 30 proc.

- Prognozy makroekonomiczne są optymistyczne - powiedział Mirosław Lubarski. Przypomniał, że w Polsce mamy wzrost PKB na poziomie 4 proc., inflację na poziomie 2,2-2,4 proc., wzrost płac realnych o ok. 8 proc.

- Włączając jeszcze kontynuację programu 500 plus oraz spadające bezrobocie można szacować, że inwestycyjne wydatki konsumentów na bieżące utrzymanie swoich posesji będą rosły - zauważył Lubarski.

- Szacujemy, iż tegoroczny popyt na materiały w budownictwie mieszkaniowym indywidualnym wzrośnie o kilkanaście procent - dodał.

Według danych GUS całym 2017 r. oddano do użytku 178 tys. 258 mieszkań, tj. o 9,1 proc. więcej niż w 2016 r. Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 94 tys. 483 mieszkań, tj. więcej o 13 proc. niż przed rokiem, kiedy notowano wzrost o 6 proc.

Deweloperzy w okresie dwunastu miesięcy 2017 r. oddali do użytkowania 89 tys. 817 mieszkań.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!