Rok 2017 może być nieco lepszy dla cementowni

Rok 2017 może być nieco lepszy dla cementowni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mijający rok może zakończyć się sprzedażą cementu zbliżoną do wcześniejszych prognoz. Natomiast w 2017 r. branża może liczyć na delikatny wzrost - wynika z informacji, które portalowi wnp.pl przekazał Jan Deja, dyrektor biura Stowarzyszenia Producentów Cementu.

- Patrząc na dane prezentowane przez GUS, sygnały docierające z rynku budowlanego, a także warunki atmosferyczne w listopadzie i grudniu, wydaje się, że oczekiwania co do sprzedaży cementu w 2016 r. na poziomie ok. 15,8 mln ton mogą się sprawdzić - powiedział Deja.

Podkreślił, że w 2016 r. budownictwo zmagało się ze znaczącym spadkiem nakładów inwestycyjnych, co przełożyło się na pesymistyczne nastroje w branży.

Czas spowolnienia

Spowolnienie jest związane przede wszystkim z sektorem infrastrukturalnym. Obecnie główną uwagę przykuwają perspektywy na lata 2017-2018.

Deja zaznaczył, że mimo widocznego ożywienia w przetargach trzeba pamiętać, iż obejmuje ono głównie inwestycje w formule „projektuj i buduj”. To natomiast oznacza, że najpewniej dopiero pod koniec 2017 r. nowe kontrakty będą mogły wejść w fazę budowlaną

- Na podstawie analiz makroekonomicznych, przygotowywanych dla SPC, sprzedaż cementu w 2017 r. jest szacowana w przedziale od 16,35 do 16,5 mln ton. Ostrożność każe jednak oczekiwać wyniku bliższego 16 mln ton - wskazał dyrektor.

Dodał, że przyspieszenie w przetargach GDDKiA cieszy, gdyż jest ono niezbędne do tego, aby zrealizować plany dotyczące rozwoju sieci dróg krajowych.

- To ożywienie w perspektywie 2-3 lat będzie musiało się też przełożyć na istotny wzrost zapotrzebowania na cement. Analogiczna sytuacja jest związana z inwestycjami PKP PLK, gdzie dopiero są rozstrzygane pierwsze duże przetargi z bieżącej perspektywy unijnego budżetu - powiedział.

Mieszkania z prefabrykatów

Słabszą od oczekiwanej koniunkturę w sektorze infrastrukturalnym zrekompensowało budownictwo mieszkaniowe, które w 2016 r. było mocno rozpędzone.

Producenci cementu obawiają się jednak, że w 2017 r. deweloperzy mogą zwolnić tempo. Stąd z pewną nadzieją przemysł cementowy patrzy na program Mieszkanie Plus.

- Jeśli chcemy - zgodnie z zamiarami rządu - do 2030 r. osiągnąć unijną średnią pod względem liczby mieszkań na 1000 osób, to konieczna jest budowa ok. 200 tys. mieszkań rocznie. Nie będzie to możliwe, jeśli przynajmniej część z nich nie powstanie w technologii prefabrykowanej - stwierdził Deja.

- Istnieją nowoczesne rozwiązania w tym zakresie, w których specjalizują się polskie firmy. Obecnie jednak większość swojej produkcji kierują na rynek skandynawski. Producenci cementu, betonu czy chemii budowlanej są niezmiennie gotowi wspierać inicjatywy zwiększające ilość budowanych mieszkań - dodał.

Jak wskazał Deja, również duże inwestycje przemysłowe, zwłaszcza energetyczne, złożyły się na to, że zapotrzebowanie na cement w 2016 r. okazało się zbliżone do prognoz.

- Chodzi m.in. o budowę nowych bloków w elektrowniach Jaworzno, Opole i Turów. Polską energetykę czekają kolejne duże wyzwania, ale zapowiadane przedsięwzięcia dotyczą perspektyw po 2017 r. - powiedział dyrektor.

Pozytywne zmiany

Jako pozytywne wskazał także utrzymanie planów dotyczących budowy ok. 810 km autostrad i dróg ekspresowych o nawierzchni betonowej w ramach obowiązującego Programu Budowy Dróg Krajowych.

- Powstają już betonowe odcinki S8 czy S17, a w przygotowaniu jest chociażby inwestycja dotycząca brakującego odcinka A1 pomiędzy Łodzią a Częstochową - wyliczył Deja.

Zdaniem dyrektora, wskazany w znowelizowanym Prawie zamówień publicznych próg maksimum 60 proc. ceny wśród kryteriów oceny ofert powinien dawać możliwość promowania jakości. Dotyczy to również materiałów budowlanych.

- Wykonawcy stosując materiały o odpowiedniej jakości mogą oferować bardziej efektywne obiekty oraz dłuższe okresy gwarancyjne. Tutaj dostrzegamy znane przewagi betonu związane z jego trwałością, czy też znacznie niższymi kosztami budowy i późniejszej eksploatacji - podsumował.

Potencjał branży

Na przemysł cementowy w Polsce składa się czternaście zakładów, zlokalizowanych na terenie ośmiu województw. Łączne zdolności produkcyjne zakładów cementowych w Polsce wynoszą ok. 24 mln ton rocznie.

Wg danych SPC, w branży bezpośrednio pracuje ok. 4 tys. osób, a pośrednio przemysł cementowy tworzy ok. 25 tys. miejsc pracy. Grupy cementowe rocznie odprowadzają ok. 1,5-1,7 mld zł podatków.

W ostatnich latach sprzedaż cementu kształtowała się następująco: 2009 r. - 15,7 mln ton; 2010 r. - 15,5 mln ton; 2011 r. - 18,9 mln ton; 2012 r. - 15,8 mln ton; 2013 r. - 14,6 mln ton.; 2014 r. - 15,6 mln ton, a w 2015 r. - 15,9 mln ton.

Tomasz Elżbieciak
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rok 2017 może być nieco lepszy dla cementowni

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!