Remak szykuje się na kres boomu w polskim budownictwie energetycznym

Remak szykuje się na kres boomu w polskim budownictwie energetycznym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Boom w polskim budownictwie energetycznym wkrótce będziemy mieć za sobą. Kurczący się rynek i coraz większa nadpodaż potencjału wykonawczego będą skutkować coraz ostrzejszą konkurencją cenową - podkreślił w rozmowie z portalem wnp.pl Mariusz Zawisza, wiceprezes Remaku.

Zawisza przypomniał, że budowa nowego bloku energetycznego w Kozienicach znajduje się już na ukończeniu, a realizacja bloków w Opolu i Jaworznie jest już mocno zaawansowana. Również w Turowie prace nabierają coraz większego tempa. We wszystkich tych inwestycjach Remak uczestniczy m.in. w montażu kotłów.

- Patrząc na nadchodzące lata na horyzoncie wśród nowych, dużych inwestycji, widać tylko blok 1000 MW w Ostrołęce oraz projekt dotyczący odtworzenia mocy w Elektrowni Dolna Odra. Jednak te inwestycje, jeśli dojdą do skutku, to zaczną generować znaczący strumień prac dopiero za 2-3 lata - zaznaczył Zawisza.

- Trudno na razie oceniać realność zapowiedzi budowy jednostki węglowej w Puławach. Podobnie jest w przypadku wznowienia projektu bloku 900 MW w Rybniku po zrepolonizowaniu aktywów EDF, czy też budowy Elektrowni Czeczott - dodał.

Zobacz także:

Były prezes PGNiG wiceprezesem zarządu Remaku

Potrzeby i możliwości


Wiceprezes podkreślił, że regulacje unijnie nie sprzyjają obecnie blokom opalanym węglem. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze zdolności finansowe grup energetycznych do angażowania się w kolejne duże inwestycje.

- Pamiętajmy, że już dotychczas poniosły one duże nakłady inwestycyjne, a do tego m.in. zaangażowały się we wsparcie górnictwa węgla kamiennego o repolonizację aktywów energetycznych EDF oraz Engie - stwierdził Zawisza.

- Trochę nadziei można wiązać z modernizacją bloków klasy 200 MW. Nie są to jednak widowiskowe projekty, więc obawiam się, że mogą się one zmagać z większa inercją decyzyjną - ocenił.

Dodał, że inwestycje związane z nowymi normami BAT/BREF z pewnością wygenerują pewien wolumen prac dla firm montażowych. Do tego dochodzą jeszcze spalarnie odpadów, które są planowane co najmniej w kilku miastach, m.in. w Warszawie, Gdańsku i Olsztynie.

Jednocześnie Zawisza podkreślił, że jest średnim optymistą, jeśli chodzi o perspektywy rynku krajowego.

- Kurczący się rynek i coraz większa nadpodaż potencjału wykonawczego będą skutkować coraz ostrzejszą konkurencją cenową. Z pewnością będzie to skutkować problemami z kontraktami zawieranymi na bardzo niskich lub ujemnych marżach - powiedział.

Kierunek eksport

Jak wskazał wiceprezes, przy nadpodaży potencjału konieczne będzie poszukiwanie rynków eksportowych.

- Jesteśmy świadomi, że jeśli chcemy utrzymać obecny potencjał firmy, to musimy wrócić na rynki zagraniczne. Zapewne nie będzie to już w tak dużym stopniu jak kiedyś Europa Zachodnia, ale pewne perspektywy są związane także z Bałkanami, krajami nadbałtyckimi oraz Skandynawią - wyliczył Zawisza.

- W eksporcie jesteśmy otwarci na współpracę i konsorcja, a także generalne wykonawstwo w zakresie naszych kompetencji. W pierwszej kolejności możemy korzystać z synergii w grupie Zarmen, a następnie szukać współpracy z innymi firmami na zasadzie komplementarności usług - wyjaśnił.

Nowe rynki, to nowe ryzyka, które trzeba odpowiednio wycenić się przed nimi zabezpieczyć. W tym kontekście Remak pozytywnie postrzega coraz większe zaangażowanie BGK i KUKE we wspieranie polskiego eksportu poprzez jego kredytowanie i ubezpieczanie.

- Należałoby oczekiwać jeszcze większego zaangażowania w promowanie polskiego eksportu przez placówki dyplomatyczne, a mianowicie radców handlowych w ambasadach - ocenił Zawisza.

- Powinni oni monitorować poszczególne rynki pod względem wykorzystania potencjału polskiego eksportu. Należałoby też organizować w poszczególnych krajach misje handlowe dla danych branż - dodał.

Optymalizacja kosztów


Zdaniem Zawiszy, poza szukaniem nowych rynków zbytu potrzebna jest optymalizacja kosztów.

- Obecnie rynek jest w pewnej euforii, ale niedługo wolumen prac zacznie się kurczyć. Musimy się przygotować się na skutki wojny cenowej o zlecenia w kraju, a jednocześnie być w odpowiedniej kondycji, aby poruszać się po rynkach zagranicznych - podsumował.

Aktualnie Remak zatrudnia ponad 600 pracowników, w tym m.in. spawaczy z Indii, którzy wypełniają lukę w tym segmencie w Polsce. Ponadto na potrzeby kontraktów realizowanych przez Remak pracuje ponad 300 osób w spółkach podwykonawczych.

Tomasz Elżbieciak

* * *
Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego zaplanowano panel dyskusyjny „Przemysł urządzeń i usług dla energetyki”, którego uczestnikiem będzie Mariusz Zawisza, wiceprezes Remaku.

Odbędzie się on drugiego dnia imprezy - 11 maja 2017 r. - o godz. 15.30. Jego tematyka będzie obejmować m.in. takie zagadnienia jak:

  • Polska specjalność: energetyka konwencjonalna
  • Potencjał i możliwe kierunki eksportowe
  • Modele biznesowe - rola generalnego wykonawcy, projektanta, dostawcy urządzeń
  • Wsparcie państwa. Dyplomacja ekonomiczna i finansowanie
  • Sytuacja na mało spenetrowanych rynkach. Ryzyka kontraktowe, finansowe, dostęp do lokalnego potencjału podwykonawczego

Zobacz więcej na www.eecpoland.eu
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Remak szykuje się na kres boomu w polskim budownictwie energetycznym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!