Radom: Tam, gdzie kiedyś powstawały VIS-y, ma być centrum usług biznesowych

Radom: Tam, gdzie kiedyś powstawały VIS-y, ma być centrum usług biznesowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W pierwszej połowie 2019 r. Agencja Rozwoju Przemysłu ma ogłosić przetarg dotyczący rewitalizacji zabytkowego obiektu Fabryki Broni "Łucznik". W budynku, w którym kiedyś produkowano legendarne pistolety VIS, ma postać centrum usług biznesowych.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka ARP Ilona Kachniarz, rewitalizacja głównego budynku fabryki jest na etapie zamykania uzgodnień koncepcyjnych.

- Mamy wybranego wykonawcę koncepcji projektowej, jak również główne założenia w postaci programu funkcjonalno-użytkowego - powiedziała rzeczniczka. Dodała, że ostatnim elementem jest uzyskanie warunków zabudowy dla planu inwestycyjnego. - Pozwoli to na zamknięcie etapu koncepcyjnego i przystąpienie do właściwej fazy projektowej - zaznaczyła Kachniarz.

ARP zamierza w pierwszej połowie 2019 r. ogłosić przetarg na opracowanie projektu budowlanego. - Następnym etapem będą prace budowlane, a po ich zakończeniu nastąpi komercjalizacja inwestycji  - zapowiedziała rzeczniczka.

Cały proces ma być przeprowadzony z zachowaniem walorów historycznych i architektonicznych zabytkowego budynku. Zgodnie z planami ARP w dawnej fabryce zostanie udostępnione 14 tys. metrów kw. powierzchni biurowej.

Rewitalizacja dawnej Fabryki Broni w Radomiu to pierwszy etap "Programu Fabryka", do którego zostało wytypowanych 38 polskich miast. Celem działań ARP jest wsparcie miast średniej wielkości, by dzięki nowej przestrzeni biurowej, lokowały w nich swoją działalność firmy sektora nowoczesnych usług biznesowych czy spółki skarbu państwa. Radom jest pierwszym z miast, w których będą prowadzone tego rodzaju działania inwestycyjne.

Według najnowszego raportu Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), Radom ma szansę w najbliższych latach znacząco poprawić swoją pozycję na mapie nowoczesnych usług biznesowych. Dziś w Radomiu funkcjonuje 15 centrów usług dla biznesu, które dają zatrudnienie 1,9 tys. osób. Zdaniem ekspertów miasto to aktywnie zabiega o przyciągnięcie nowych inwestorów. ABSL szacuje, że zatrudnienie w branży usług biznesowych w Radomiu 2025 r. może wzrosnąć do 5 tys. osób.

Budynek główny Fabryki Broni wybudowano w 1925 roku. Obok niego powstały także budynki: kotłowni i polerowni, obróbki łoza, strzelnica, studnia artezyjska, wieża ciśnień, domy robotnicze, dom majstrów, dom urzędniczy, łaźnia i magazyn objętościowy. W 1927 r. fabryka zakończyła budowę większości obiektów. W roku 1935 w radomskiej fabryce uruchomiono seryjną produkcję legendarnych pistoletów VIS. Do wybuchu wojny Fabryka Broni dostarczyła Ministerstwu Spraw Wojskowych blisko 40 tys. sztuk tej broni.

Od 2014 r. "Łucznik" funkcjonuje w nowej siedzibie, wybudowanej i wyposażonej za ponad 100 mln zł. Pofabryczne obiekty przy ul. Przemysłowej w Radomiu stoją puste. Kilkakrotnie próbowano je sprzedać. Na przetargi nie wpływały jednak oferty. 



×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Radom: Tam, gdzie kiedyś powstawały VIS-y, ma być centrum usług biznesowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!