Przemysł dostaje coraz mniej drewna z polskich lasów

Przemysł dostaje coraz mniej drewna z polskich lasów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Problemem polskiego przemysłu drzewnego jest malejąca dostępność krajowego surowca. Lasy Państwowe znaczne ograniczyły podaż, a sytuacja może się jeszcze pogorszyć, hamując produkcję w branży. Import z sąsiednich rynków również został bardzo utrudniony.

O problemach branży drzewnej dyskutowano podczas sesji „Budownictwo i przemysł drzewny“, która odbyła się w ramach Wschodniego Kongresu Gospodarczego.

Zmieniają się zasady sprzedaży drewna, które w Polsce dostępne jest przede wszystkim w jednostkach Lasów Państwowych. Już dotychczas obowiązujące zasady budziły wiele sprzeciwów, protestów i emocji, bowiem były to rozwiązania krzywdzące kupujących -stwierdzili uczestnicy dyskusji.

Od początku tego roku trwały w tej sprawie negocjacje organizacji reprezentujących przemysł drzewny z Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych. Ich efektem jest istotna przebudowa systemu sprzedaży, która będzie obowiązywała od 2019 roku.

Oferty będą składane w dwu etapach. W pierwszym, uwzględnione będą przydziały drewna w oparciu o „historyczne” zamówienia, ale tylko prawdopodobnie do ok. 70 proc. ich dotychczasowego zapotrzebowania. Powodem jest malejąca ilość surowca.

- W 2017 roku LP przygotowały 43 mln m sześc. drewna, z czego 35 mln trafiło do tartaków, reszta została zużyta na potrzeby własne lub miejscowej ludności - mówił Andrzej Schleser, główny specjalista w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. – W 2018 r. odczuliśmy skutki wiatrołomów i pozyskamy tylko 40 mln m sześc., z czego dla tartaków i innych przedsiębiorstw w pierwszej puli dostępnych będzie 23 mln m3.

Już obecnie kilka nadleśnictw sygnalizuje, że popyt na surowiec do produkcji przemysłowej przewyższa trzy, a nawet czterokrotnie podaż.

W drugim etapie LP wystawią do sprzedaży do 10 proc. dostępnego drewna. Będzie go można kupić jednak na zasadzie „najwyższej ceny” i zachodzi obawa, że całość mogą zakupić działające w Polsce wielkie grupy kapitałowe z przemysłu drzewnego.

W przyszłości pula dostępnego drewna może dalej maleć. Powodem  będzie wieloletni brak surowca na terenach po wichurach, gdzie dopiero trwa nasadzenie nowych drzew, jak np. w Borach Tucholskich.

Zaczęła też obowiązywać dyrektywa Unii Europejskiej, która zakłada ograniczenie pozyskiwania drewna. - Polski rząd przespał debatę nad nią i w perspektywie wieloletniej podaż drewna zmaleje nawet o 10 proc. – ocenił Schleser.

Krajowy przemysł drzewny nie może też liczyć na import drewna z bliskich krajów, jak Białoruś, czy Ukraina, bowiem zamknęły one jego wywóz, a pozwalają jedynie na przeróbkę surowca na miejscu i sprzedaż półproduktów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Przemysł dostaje coraz mniej drewna z polskich lasów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!