XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Propozycje szwajcarskiego architekta na zagospodarowanie Placu Defilad

Propozycje szwajcarskiego architekta na zagospodarowanie Placu Defilad
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Alejki z drzew i krzewów oraz wolnostojące pojedyncze krzesła zamiast przytwierdzanych do podłoża kilkuosobowych ławek - to niektóre z pomysłów szwajcarskiego architekta Gunthera Vogta na zmianę wizerunku Placu Defilad w Warszawie, w pobliżu którego za kilka lat stanąć ma Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Architekt krajobrazu z Zurychu przedstawił w czwartek w tymczasowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wstępną koncepcję zagospodarowania Placu Defilad - otoczenia przyszłej siedziby muzeum, która stanie u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej.

Vogt na swoim koncie ma już m.in. projekt otoczenia Tate Modern w Londynie i stadionu Allianz Arena w Monachium. Współpracuje nad projektem budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej z autorem zwycięskiej koncepcji, Christianem Kerezem.

"Proces projektowania posuwa się do przodu. (...) Naszą intencją jest obecnie rozpoczęcie debaty nad tym, jak powinno wyglądać otoczenie Muzeum, ono nie będzie przecież istnieć w próżni" - mówił w czwartek Marcel Andino Velez z Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Konkurs na projekt architektoniczny zagospodarowania Placu Defilad ma zostać ogłoszony przez m.st. Warszawa jeszcze w tym roku. "Będzie to prawdopodobnie konkurs dla architektów polskich, ale miasto chętnie zaprosiłoby do międzynarodowego jury właśnie Gunthera Vogta" - mówił Velez.

Vogt zaakcentował w czwartek, że przedstawiane przez niego pomysły to tylko wstępne projekty. "Najbardziej zależy mi na tym, by był to wstęp do dyskusji o tym, jak za parę lat ma wyglądać otoczenie Pałacu Kultury i Nauki. Ważna jest dyskusja z zainteresowanymi mieszkańcami Warszawy, mniej dla mnie liczy się dyskusja z politykami" - zastrzegł architekt.

Vogt uważa, że wokół przyszłych budynków na Placu Defilad należy stworzyć zielone alejki z drzew lub krzewów. "Byłby to rodzaj obramowania, ramek wokół budynków" - tłumaczył architekt. Jego zdaniem, na Placu Defilad nie może zabraknąć miejsca do odpoczynku - Vogt chciałby zamienić jednak popularne ławki przyczepione do podłoża na pojedyncze krzesła, które można by obracać w dowolnym kierunku.

"W przypadku ławki jesteśmy ograniczeni co do kierunku, w którym patrzymy, i tego, czy chcemy siedzieć z kimś, czy samotnie. Wolnostojące krzesło pozwala nam dokonać wolnego wyboru - siedzę sam albo dosiadam się do kogoś, patrzę w tę lub w przeciwną stronę" - argumentował.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej powołano w 2005 roku. W lutym 2007 r. międzynarodowy konkurs na projekt architektoniczny placówki wygrał Christian Kerez. Całkowita powierzchnia budynku ma wynieść ok. 35 tys. m kw. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na 2011 r., a jej zakończenie na 2013 r. Muzeum ma być oddane do użytku w 2014 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Propozycje szwajcarskiego architekta na zagospodarowanie Placu Defilad

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!