Prawo pierwokupu - tylko dla nieruchomości powyżej 1 ha

Prawo pierwokupu - tylko dla nieruchomości powyżej 1 ha
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Agencja Nieruchomości Rolnych nie będzie miała prawa pierwokupu nieruchomości mniejszych niż 1 ha - zakłada poselski projekt nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Rozwiązanie to poparli posłowie wszystkich klubów poselskich.

Sejmowa komisja rolnictwa rozpatrywała w środę dwa projekty: poselski z Komisji "Przyjazne Państwo" oraz senacki. Oba dotyczyły tej samej kwestii - zniesienia prawa pierwokupu nieruchomości rolnych mniejszych niż 1 hektar. Zgodnie z obecnymi przepisami, prawo pierwokupu dotyczy wszystkich nieruchomości.

Prawo pierwokupu ANR stosuje do umów zawieranych przez osoby niezwiązane z rolnictwem, którzy chcą nabyć nieruchomość od osoby niespokrewnionej. Jeżeli Agencja uzna, że ziemia nie powinna być sprzedana danemu kupującemu, może ją kupić od osoby sprzedającej.

Na decyzję o tym Agencja ma 30 dni. Przepis ten sprawia, że w przypadku kupna-sprzedaży notariusz najpierw sporządza akt wstępny. Po czym dokument trafia do ANR, a dopiero po miesiącu może być sporządzony właściwy akt nabycia ziemi. Postępowanie takie jest uciążliwe i kosztowne dla Agencji, która musi rozpatrywać tysiące aktów notarialnych.

Jak uzasadniał projekt Wiesław Woda (PSL), spośród 80 tys. umów kupna-sprzedaży ziemi przekazywanych rocznie do Agencji aż 80 proc. dotyczy nieruchomości mniejszych niż 1 hektar. Obrót tak małymi działkami nie ma wpływu na poprawę struktury agrarnej, a to jest celem tej ustawy.

Wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke poinformował, że od 2003 r. do ANR wpłynęło łącznie 592 tys. umów, z czego Agencja zastosowała prawo pierwokupu w 572 przypadkach. Dodał, że resort rolnictwa opowiada się za tym, by prawo pierwokupu mogło być stosowane dla nieruchomości powyżej 10 hektarów.

Romuald Ajchler (Lewica) przypomniał, że prawo to zostało uchwalone w 2003 r., czyli przed przystąpieniem Polski do UE, po to by grunty położone np. nad jeziorami, nie zostały wykupione przez osoby niezwiązane z rolnictwem. Przyznał, że obecnie taki przepis nie ma uzasadnienia.

Zdaniem Henryka Kowalczyka (PiS) zmiana przepisu "nie budzi wątpliwości". Podkreślił, że taką propozycję zgłosił PiS już w 2007 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prawo pierwokupu - tylko dla nieruchomości powyżej 1 ha

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!