Polscy fachowcy na francuskich placach budów

Polscy fachowcy na francuskich placach budów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Budowa francuskiej autostrady A1 na północ od Paryża, kolejnego odcinka paryskiej linii metra nr 4, terminalu na lotnisku de Gaulle'a czy drążenie tunelu dla autostrady w Alpach - to niektóre francuskie inwestycje, w których uczestniczą polscy budowlańcy.

Według danych pochodzących z agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, choć z powodu kryzysu francuska branża pracy tymczasowej przeżywa spadek aktywności nawet o jedną czwartą, zainteresowanie firm polskimi pracownikami, szczególnie w branży budowlanej, hotelarskiej i rolniczej - nie słabnie.

Polscy budowlańcy uczestniczyli m.in. w remoncie budynku francuskiego parlamentu, ministerstwa finansów, paryskich komend żandarmerii i szpitali.

Na najbardziej prestiżowych budowach prowadzonych w ostatnich latach we Francji pracuje ok. 250 polskich fachowców, zatrudnionych przez śląską agencję doradztwa personalnego i pracy tymczasowej Work Express, która już od pięciu lat wysyła pracowników do Francji. W ubiegłym liczba wysłanych tam osób wzrosła dwukrotnie.

Jak ocenia Michał Soja z agencji, liczba polskich budowlańców zatrudnionych we Francji będzie rosnąć, bo Polacy są tam doceniani za jakość pracy, motywację i solidność.

Podobnego zdania jest sekretarz generalny Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej we Francji, Urszula Majorkiewicz.

Według przedstawicieli Izby, obcokrajowcy pracujący na francuskich budowach to codzienność już od wielu lat. O ile jednak Portugalczycy i Hiszpanie są tam od dawna, o tyle Rumuni, Turcy czy Polacy, którzy w tej grupie stanowią dziś ok. 30 proc., pojawili się stosunkowo niedawno.

Polacy zwykle są chwaleni za swoją pracę. W niedawnej rozmowie z przedstawicielami Work Express dyrektor jednej z największych francuskich firm produkcyjnych miał powiedzieć, że jeden polski spawacz wykonuje pracę za trzech francuskich. Spawacze o wielu specjalizacjach, murarze czy wywodzący się ze Śląska górnicy i specjaliści zawodów pokrewnych górnictwu należą do najbardziej poszukiwanych pracowników.

Jak mówią pracownicy agencji, z Francji przychodzą też dość zaskakujące zamówienia, np. na koniuszego dla ekskluzywnego ośrodka wypoczynkowego w Cannes, gdzie znajduje się m.in. pole golfowe i stajnie. O ich czystość dba już pracownik pochodzący z niewielkiej wsi na Kaszubach.

Polscy pracownicy często przywożą do Francji swoje zwyczaje. Np. górnicy pracujący przy budowie tuneli autostrad i metra postanowili umieścić w budowanym tunelu figurkę swojej patronki, św. Barbary. Inwestorzy przystali na ten pomysł i do francuskich tuneli powędrowały już dwie figury świętej Barbary.

"Odpowiedniej figurki szukaliśmy po całym Śląsku. Francuzi nie tylko uroczyście wbudowali ją w tunelu, ale nawet poprosili polskiego księdza o jej poświęcenie" - relacjonowała Wioletta Borkowska z Work Express.

Według danych Związku Agencji Pracy Tymczasowej, w 2008 r. do Francji rekrutowano na zasadach pracy tymczasowej 1 tys. 75 osób (w 2007 r. było ich 1 tys. 380, wobec 579 osób rok wcześniej). W 2008 r. we Francji było w sumie blisko 5 tys. polskich pracowników wobec 3,2 tys. rok wcześniej. Rekordowy był rok 2007, kiedy wzrost liczby zatrudnionych przekroczył 225 proc.

W sumie w 2008 r. za pośrednictwem agencji zatrudnienia za granicami Polski pracowało ok. 146 tys. osób, z czego większość (132 tys.) była rekrutowana przez agencje i podpisywała umowy z pracodawcami bezpośrednio w krajach przyjmujących. Oznacza to niewielki spadek w stosunku do 2007 r. (ok. 150 tys.), po silnym wzroście z lat 2005-2006 (odpowiednio 81 tys. i 119 tys.).

Dane z 2009 r. nie są jeszcze znane, jednak ze względu na spowolnienie gospodarcze fachowcy spodziewają się wyników gorszych o ok. 20-30 proc. Krajami, w których najczęściej pracują Polacy były i nadal są: Holandia, Niemcy, Wielka Brytania i Norwegia.

We Francji polscy fachowcy pracują głównie w branży budowlanej i produkcyjnej, m.in. w zawodach cieśli, murarzy, operatorów maszyn budowlanych, elektryków, hydraulików i spawaczy wszystkich specjalizacji. Agencja liczy też na możliwości zatrudnienia Polaków w sektorze energii odnawialnej oraz lotniczym.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polscy fachowcy na francuskich placach budów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!