Polimex-Mostostal z optymizmem ws. bloku 1000 MW w Ostrołęce

Polimex-Mostostal z optymizmem ws. bloku 1000 MW w Ostrołęce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Poniedziałkowe (29 stycznia) wypowiedzi prezesa Antoniego Józwowicza spowodowały gwałtowny wzrost cen akcji budowlanej firmy. Wynika z nich, że Polimex optymistycznie ocenia swoje szanse na zwycięstwo w wielomiliardowym przetargu.

  • Optymistyczne wypowiedzi ws. inwestycji w Ostrołęce pozytywnie podziałały na inwestorów giełdowych.
  • Rozstrzygnięcie przetargu ma wkrótce nastąpić.
  • Jeśli przedsięwzięcie doczeka się realizacji, będzie to najpewniej ostatnia duża inwestycja w polskiej energetyce węglowej.

W kuluarach kongresu Powerpol, jak przekazał PAP, szef Polimeksu-Mostostalu wyraził wiarę w pozytywne dla spółki rozstrzygnięcie przetargu.

Dodał, że możliwe jest obniżenie ceny oferty, jeśli inwestor obniży część swoich oczekiwań. W efekcie kurs akcji spółki rósł nawet o blisko 14 proc., a Rafako - konsorcjalnego partnera Polimeksu - o 5 proc.
Niedługo po tym w pozytywny ton wpisał się minister energii Krzysztof Tchórzewski, który stwierdził, że projekt w Ostrołęce był ujęty w założeniach ustawy o rynku mocy, a przetarg powinien być rozstrzygnięty.

Przypomnijmy, że przed tygodniem Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy grupy Energa, informował portal wnp.pl, że zakończenie oceny ofert w przetargu na budowę nowego bloku jest planowane na przełomie stycznia i lutego.

Kasprzyk, pytany o ocenę ofert, zaznaczył również, że jest to proces bardzo czasochłonny, z uwagi na obszerną dokumentację złożoną przez wykonawców.

Przetargowy rozdźwięk cen

Oferty otwarto 28 grudnia 2017 r. Budżet zamawiającego wynosi 4,803 mld zł brutto, a wśród wykonawców znajdują się (ceny brutto):

1. China Power Engineering Consulting Group - 4,849 mld zł

2. Konsorcjum: GE Power, Alstom Power Systems S.A.S. - 6,023 mld zł

3. Konsorcjum: Polimex-Mostostal, Rafako - 9,591 mld zł

Budowa nowego bloku w Ostrołęce była sceptycznie oceniana już na długo przed otwarciem ofert.  Po zapoznaniu się z oczekiwaniami finansowymi wykonawców, sceptykom na pewno przybyło argumentów.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski, zapytany 4 stycznia przez dziennikarzy, czy możliwa jest rezygnacja z tej inwestycji, stwierdził tylko, że „nie przypuszcza”.

We wrześniu ubiegłego roku Tchórzewski zapowiadał, że blok 1000 MW w Ostrołęce będzie ostatnią inwestycją węglową w polskiej energetyce.

Rozważana jest też budowa przez grupę Enea bloku ze zgazowaniem węgla. Była to pierwsza publiczna i jasna deklaracja ze strony rządowej mówiąca, że czas inwestowania w nową energetykę węglową w Polsce zbliża się do końca.

Tchórzewski systematycznie, podkreśla konieczność budowy elektrowni atomowej. Decyzja w tej sprawie ma wkrótce nastąpić.

Sam Tchórzewski nigdy jednak nie mówił, że decyzja o inwestycji w tak kapitałochłonny projekt jak elektrownia atomowa mogłaby negatywnie wpłynąć przedsięwzięcia w energetyce węglowej, czyli w praktyce w Ostrołękę.

Tuż po otwarciu ofert wykonawców Dariusz Obajtek, prezes Energii, podkreślał, że budowa nowej elektrowni wpisuje się w strategię rozwoju potencjału wytwórczego grupy i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego.

- Rozstrzygnięcie przetargu nastąpi po ewaluacji ofert. Zależy nam na sprawnym wyłonieniu wykonawcy i rozpoczęciu kolejnego etapu prowadzącego do realizacji inwestycji, wspólnie z naszym partnerem Eneą - mówił wówczas Obajtek.

Nowy blok w Ostrołęce

Zadaniem wykonawcy będzie realizacja kompletnej elektrowni z jednym kondensacyjnym blokiem energetycznym o mocy elektrycznej ok. 1000 MW brutto, o sprawności netto co najmniej 45 proc., pracującym na parametrach nadkrytycznych pary. Termin realizacji będzie wynosił 54 miesiące.

Blok będzie wyposażony w: przepływowy kocioł pyłowy, opalany węglem kamiennym, układ chłodzenia z chłodnią kominową, kompletny układ oczyszczania spalin z instalacją odsiarczania spalin metodą mokrą wapienno-gipsową, spełniający standardy emisji na dzień przekazania bloku do eksploatacji.

Najkorzystniejsza oferta ma zostać wybrana wg dwóch kryteriów: ekonomicznego (1) oraz pochodzenia kotłowni i urządzeń maszynowni (2).

Pierwsze kryterium zostanie obliczone z wykorzystaniem funkcji NPV, zawierającej w szczególności: harmonogram płatności, moc elektryczną netto oraz jednostkowe zużycie energii chemicznej paliwa na produkcję energii elektrycznej netto bloku.

Natomiast w drugim kryterium punkty zostaną przyznane w przypadku, gdy kotłownia i urządzenia maszynowni będą pochodzić z krajów UE lub krajów, z którymi UE podpisała umowy o równym traktowaniu.

- Zamawiający przewiduje możliwość udzielenia wybranemu wykonawcy robót budowlanych zamówienia z wolnej ręki polegającego na powtórzeniu podobnych robót budowlanych na zasadach określonych w art. 134 ust. 6 pkt3 ustawy Pzp. do 50 proc. wartości zamówienia podstawowego - podano w ogłoszeniu.

- Zakres tych robót budowlanych oraz warunki, na jakich zostaną one udzielone zostaną określone w opisie zamówienia podstawowego - dodano.

Energa i Enea

W połowie stycznia 2017 r. UOKiK wydał zgodę na koncentrację, polegającą na nabyciu przez Eneę od Energi 50 proc. akcji w Elektrowni Ostrołęka, która jest spółką celową dedykowaną budowie nowego bloku o mocy ok. 1000 MW, opalanego węglem kamiennym.

Wcześniej - 8 grudnia 2016 r. - Energa i Enea zawarły umowę inwestycyjną, której celem jest wspólne przygotowanie, budowa i eksploatacja nowego w Ostrołęce.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polimex-Mostostal z optymizmem ws. bloku 1000 MW w Ostrołęce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!