Nowy blok w Elektrowni Opole pracuje już z mocą 670 MW

Nowy blok w Elektrowni Opole pracuje już z mocą 670 MW
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Elektrowni Opole 24 stycznia odbyła się uroczystość z okazji osiągnięcia pierwszej fazy optymalizacji parametrów pracy budowanego bloku nr 5 po synchronizacji z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym (KSE). Blok ma zostać oddany do eksploatacji w czerwcu 2019 r.

  • Krzysztof Tchórzewski, minister energii mówi, że realizacja inwestycji bloku nr 5 w Elektrowni Opole to ważny projekt dla zapewnienia dostaw energii elektrycznej dla odbiorców.
  • PGE zapewnia, że optymalizacja pracy bloku nr 5 o mocy 900 MW w Elektrowni Opole idzie zgodnie z planem. Dzisiaj osiągnął on moc ponad 670 MW i już okazał się niezbędny w systemie.
  • Budowa bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole o łącznej mocy 1800 MW rozpoczęła się w lutym 2014 r. To największa inwestycja przemysłowa w Polsce po zmianie ustrojowej. Jej wartość to 9,4 mld zł netto.

- Realizacja inwestycji bloku nr 5 w Elektrowni Opole to ważny projekt dla zapewnienia dostaw energii elektrycznej dla odbiorców. Synchronizacja bloku jest wyrazem dbałości rządu o bezpieczeństwo energetyczne Polski - powiedział Krzysztof Tchórzewski, minister energii. 

Zapowiedział kolejne inwestycje w moce wytwórcze w Polsce. 

- Musimy przewidywać zapotrzebowanie na energię elektryczną, aby Polska mogła się dynamicznie rozwijać. Dlatego konieczne są dalsze inwestycje w sektorze energetyki - dodał Krzysztof Tchórzewski. 

Inwestor, czyli PGE, zapewnia, że optymalizacja bloku przebiega z przyjętym planem. 

- Optymalizacja pracy bloku nr 5 o mocy 900 MW w Elektrowni Opole idzie zgodnie z planem. Dzisiaj osiągnął on moc ponad 670 MW i już okazał się niezbędny w systemie. Na prośbę PSE wydłużamy testy na tym poziomie do jutra - poinformował Henryk Baranowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej (PGE). 

Nowy blok nr 5 w Elektrowni Opole przeszedł synchronizację z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym już 15 stycznia 2019 r.  

Wcześniej, 15 listopada 2018 r., z sukcesem zakończyło się pierwsze rozpalenie kotła parowego bloku nr 5 na oleju lekkim. Tym samym rozpoczął się gorący rozruch jednego z dwóch budowanych bloków energetycznych. 

- Inwestycje PGE w nowoczesną energetykę węglową wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne kraju i umożliwiają stopniową wymianę starych mocy w systemie na jednostki o niemal 1/3 bardziej efektywne. Dwa nowe bloki w Elektrowni Opole oznaczają obniżenie emisji o 2,5 miliona ton dwutlenku węgla rocznie w skali kraju - skomentował Henryk Baranowski, prezes PGE.

Norbert Grudzień, p.o. prezesa PGE GiEK, zaznaczył natomiast, że realizacja inwestycji odbywa się z zastosowaniem najnowszych technologi

- Dzięki temu uzyskana zostanie sprawność netto w produkcji energii elektrycznej na poziomie ok. 46 proc. – o około 10 punktów proc. wyższej od obecnie uzyskiwanej w polskiej energetyce, a także umożliwi znaczące ograniczenie oddziaływania elektrowni na środowisko - stwierdził Norbert Grudzień.

Jerzy Dudzik, dyrektor departamentu zarządzania systemem w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych, wyraził z kolei nadzieję, że nowy blok w Elektrowni Opole zostanie oddany do eksploatacji w terminie.

- Ze względu na rosnące w naszym kraju zapotrzebowanie na moc i energię elektryczną, jest on niezbędny dla zapewnienia poprawnego bilansu mocy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym - stwierdził Jerzy Dudzik.

Budowa bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole o łącznej mocy 1800 MW rozpoczęła się w lutym 2014 r. To największa inwestycja przemysłowa w Polsce po zmianie ustrojowej.

Warte 9,4 mld zł netto bloki na węgiel kamienny dla PGE GiEK od lutego 2014 r. realizuje konsorcjum Rafako (zakres podzlecony w całości GE Power, czyli dawnemu Alstom Power), Polimeksu-Mostostalu oraz Mostostalu Warszawa.

Jak podkreślono, GE Power ponad 70 proc. sprzętu dostarczyło przy wsparciu lokalnego łańcucha dostaw, na który składa się ponad 5000 polskich certyfikowanych dostawców i podwykonawców, a najważniejsze elementy elektrowni, tj. turbiny parowe i generatory, wyprodukowano w fabrykach GE w Elblągu i Wrocławiu

- Dzień synchronizacji jest dowodem na to, że wszystkie zespoły, również nasi partnerzy konsorcjum, wykonali bardzo dobrą pracę, szczególnie, że projekty takie jak ten w Opolu są zawsze złożone - wskazał Sławomir Żygowski, prezes GE Power w Polsce.

- Zastosowanie technologii ultra nadkrytycznej (USC) pozwala na zwiększenie produkcji energii przy mniejszym zużyciu węgla, a tym samym zapewnia większe bezpieczeństwo energetyczne i znacząco ogranicza wpływ na środowisko, spełniając najbardziej rygorystyczne normy emisji - dodał.

W ramach realizacji inwestycji podpisano już ponad 3000 zamówień, z czego 2500 z polskimi firmami. W szczytowych momentach na placu budowy pracowało około 5500 osób.

Przypomnijmy, że 10 października podpisano aneks ws. terminów oddania do użytku poszczególnych jednostek. Dla bloku nr 5 ustalono 15 czerwca 2019 r., a blok nr 6 ma być gotowy do eksploatacji 30 września 2019 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: Nowy blok w Elektrowni Opole pracuje już z mocą 670 MW

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!