Nowela ustawy o działach administracji rządowej do podpisu prezydenta

Nowela ustawy o działach administracji rządowej do podpisu prezydenta
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Premier będzie nadzorował politykę mieszkaniową państwa, w tym Mieszkanie plus, a sprawy związane z estetyką przestrzeni publicznej przejdą do kompetencji ministra kultury i dziedzictwa narodowego - zakłada uchwalona przez Senat bez poprawek nowela ustawy o działach administracji rządowej.

  • Projekt ustawy o zmianie ustawy o działach administracji rządowej realizuje dwa istotne cele: uporządkowanie przestrzeni publicznej oraz zapewnienie koordynacji działań związanych z polityką mieszkaniową państwa w szczególności z programem Mieszkanie plus.
  • Kształtowanie estetyki przestrzeni publicznej w zakresie architektury, urbanistyki i planowania przestrzennego wchodzi w kompetencje ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
  • Premier nadzorował będzie realizację programu Mieszkanie Plus.

W czwartek w Senacie za uchwaleniem noweli głosowało 58 senatorów, przeciw było 24. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Nowela ustawy o działach administracji rządowej została uchwalona przez Sejm w ubiegły piątek. Jak tłumaczył w Sejmie szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, ustawa realizuje dwa istotne cele: uporządkowanie przestrzeni publicznej oraz zapewnienie koordynacji działań związanych z polityką mieszkaniową państwa w szczególności z programem Mieszkanie plus.

Wskazał, że program Mieszkanie plus jest "warunkiem pomyślnego rozwoju społeczno-gospodarczego, stąd prezes Rady Ministrów przykłada do niego tak duże znaczenie".

Dodał, że reszta działań operacyjnych związanych z budownictwem, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym oraz mieszkalnictwem leży w kompetencjach Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Wskazał, że równie "istotną potrzebą społeczną jest dbałość o ład i estetykę przestrzeni publicznej". - W dotychczasowym stanie prawnym estetyka przestrzeni publicznej nie była wymieniona w ustawie o działach administracji rządowej, co powodowało niejasność, co do właściwości ministrów w tym obszarze" - kontynuował.

- Istnieje potrzeba intensyfikacji działań ukierunkowanych na dbałość o estetykę przestrzeni w ścisłej koordynacji z pozostałymi elementami polityki kulturalnej państwa. Będzie to stanowić jeden z elementów szerszego celu, jakim jest ochrona krajobrazu - wyjaśnił Dworczyk.

Powiedział, że w tym celu w nowelizacji proponuje się, by kształtowanie estetyki przestrzeni publicznej w zakresie architektury, urbanistyki i planowania przestrzennego weszło w kompetencje ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Dworczyk zadeklarował, że w związku z tą nowelizacją "absolutnie nie będzie żadnych nowych sekretarzy stanu, czy podsekretarzy stanu".

Podczas prac w Senacie senator Piotr Florek (PO) zgłosił do ustawy poprawkę, by nie nadawać ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego nadzoru nad estetyką przestrzeni publicznej. Poprawka ta została odrzucona.

Proponuje się, by przepisy weszły w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia. Teraz znowelizowana ustawa trafi do prezydenta.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowela ustawy o działach administracji rządowej do podpisu prezydenta

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!