Naszej atomówce nie groziłby poślizg taki jak fińskiej

Naszej atomówce nie groziłby poślizg taki jak fińskiej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- W przypadku budowy elektrowni atomowej w Polsce, nie spodziewam się opóźnień, lub nie będą one zbyt duże - uważa prof. Andrzej Strupczewski, rzecznik ds. energetyki jądrowej, Narodowe Centrum Badań Jądrowych.

Jedną z bolączek energetyki atomowej ostatnich latach były przedłużające się budowy elektrowni atomowych. Wywoływało to lawinowy wzrost kosztów inwestycji. Świetnym tego przykładem jest fiński projekt Olkiluoto 3.

Roboty budowlane przy projekcie OL3 rozpoczęły się już 12 lat temu. Cztery lata później zakład miał już produkować energię. Z różnych powodów się tak nie stało. Co więcej koszt inwestycji szacowany początkowo na 3,2 mld euro, wzrósł niemal trzykrotnie. Normalną pracę blok ma rozpocząć w 2019 roku.

Wszystko przez problemy techniczne, bo fiński zakład - obok jednej z francuskich elektrowni - miał jako pierwszy mieć reaktor typu EPR (Europejski Reaktor Ciśnieniowy).

- W naszych realiach takie opóźnienia nam nie grożą, bo należy pamiętać, że skądkolwiek weźmiemy technologie, będzie ona już przetestowana przynajmniej na kilku obiektach. W związku z tym nie należy się spodziewać takich problemów, jakie mieli i wciąż mają Finowie -  powiedział prof. Strupczewski, podczas XIV Kongresu Nowego Przemysłu.

Polska elektrownia jądrowa to zdaniem jej zwolenników jedyny sposób aby nie uzależniać się od gazu, a zarazem utrzymać moce energetyczne oparte na węglu. Decyzje w sprawie inwestycji powinny zapaść w przyszłym roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Naszej atomówce nie groziłby poślizg taki jak fińskiej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!