Mława i Ondeo Polska zrealizują projekt PPP

Mława i Ondeo Polska zrealizują projekt PPP
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Najpóźniej do połowy 2019 r. ruszy nowa instalacja oczyszczania ścieków w Mławie o maksymalnej wydajności 10,9 tys. metrów sześc. na dobę. Za ok. 47 mln zł wybuduje ją spółka Ondeo Polska z grupy Suez w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z samorządem.

Umowa, którą podpisano na zaprojektowanie, budowę i eksploatację nowej instalacji oczyszczania ścieków, będzie obowiązywała tam do 2049 r. - to najdłuższy dotąd termin tego typu porozumienia w ramach realizowanych w Polsce projektów partnerstwa publiczno-prywatnego.

W środę na terenie Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Mławie odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod nową inwestycję. Po jej zakończeniu, pracująca dotychczas, wysłużona instalacja zostanie wyłączona z eksploatacji.

"Grupa Suez potrzebowała 10 lat, aby zbudować Kanał Sueski. Przez ostatnie 150 lat nasza grupa rozwijała się. Posiadamy obecnie nowoczesne technologie. Mogę zapewnić i zobowiązać się do tego, że planowana inwestycja powstanie w okresie krótszym niż dwa lata" - powiedział prezes Ondeo Polska Manuel Nivet, podczas inauguracji mławskiego projektu spółki.

Jak zaznaczył, grupa Suez, której podmioty działają na wszystkich kontynentach, jest obecnie liderem w sektorze przedsięwzięć związanych z infrastrukturą oczyszczania ścieków i uzdatniania wody.

"To wielkie wydarzenie dla Mławy. Powstanie nowoczesna oczyszczalnia ścieków w trosce o mieszkańców, w trosce o środowisko. Inwestycja realizowana będzie bez udziału własnego samorządu. Pokazujemy tym samym, że jest to możliwe w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Takie partnerstwo to wzajemny szacunek i zaufanie, wspieranie się w działaniach i odpowiedzialność. W takim biznesie obie strony odnoszą korzyści" - podkreślił prezydent Mławy Sławomir Kowalewski.

Przypomniał, iż pomysł na realizację nowej instalacji oczyszczalni ścieków w formule partnerstwa publiczno-prywatnego został zaakceptowany przez samorząd Mławy w 2013 r., czyli jeszcze w poprzedniej kadencji, natomiast umowa, dotycząca projektu została zawarta w 2016 r.

Zastępca szefa misji Ambasady Francji w Polsce Sylvain Guiaugue zaznaczył, iż placówka ta "wspiera i promuje projekty partnerstwa publiczno-prywatnego, które, jako nowoczesne przedsięwzięcia, pozwalają na rozwój różnych inicjatyw w Polsce".

"Formuła takiego partnerstwa odgrywa bardzo ważną rolę w relacjach między instytucjami publicznymi a przedsiębiorstwami. Właśnie dzięki temu partnerstwu powstał na przykład w Paryżu nowy budynek ministerstwa obrony. To bardzo elastyczny i skuteczny sposób pozwalający na realizowanie przedsięwzięć z perspektywą długoterminową. Gratuluję Mławie wyboru takiej formy partnerstwa. To formuła pewna i dobrze rokująca na przyszłość" - oświadczył Guiaugue.

Nowa instalacja w miejskiej oczyszczalni w Mławie, przyjmująca ścieki komunalne, w tym przemysłowe wyposażona będzie w dwa ciągi technologiczne, a nie jeden, jak obecnie. Jej średnia dobowa wydajność wyniesie 5,2 tys. metrów sześc. Instalacja posiadła będzie część mechanicznego oraz część biologicznego oczyszczania ścieków, a także kryte zbiorniki i system skruberów, czyli wież dezodoryzacyjnych, dzięki którym minimalizowane są uciążliwe zapachowe.

W ramach umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym ustalono sposób wynagradzania partnera biznesowego, który będzie otrzymywał określoną w przetargu stawkę za oczyszczanie 1 metra sześc. ścieków z możliwością jej indeksacji.

Grupa Suez powstała w 1858 r. z inicjatywy Ferdynanda Lessepsa, jako podmiot budujący Kanał Sueski w Egipcie. Obecnie międzynarodową grupę tworzą spółki, działające m.in. w Europie, specjalizujące się w recyklingu i odzysku odpadów oraz oczyszczaniu ścieków i uzdatnianiu wody.

W Polsce grupa Suez działa od 1992 r. Zatrudnia ponad 2,5 tys. osób w podmiotach gospodarki odpadami i wodno-kanalizacyjnych. Dotychczas, za pośrednictwem swej spółki SITA Zielona Energia, grupa przystąpiła w Poznaniu do projektu, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych o rocznej wydajności 210 tys. ton. Wartość inwestycji to 725 mln zł. Spółka będzie eksploatować spalarnię przez 25 lat.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mława i Ondeo Polska zrealizują projekt PPP

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!