Mieszkanie Plus: pilotażowo czynsze niższe o 25 proc. od rynkowych

Mieszkanie Plus: pilotażowo czynsze niższe o 25 proc. od rynkowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

BGKN będzie kalkulować czynsze w sposób komercyjny, w oparciu o koszty poszczególnych inwestycji. - Wysokość naszych czynszów nie podlega ustawowym limitom, jak to będzie mieć miejsce w przypadku inwestycji realizowanych na gruntach skarbu państwa przez Krajowy Zasób Nieruchomości - mówi prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz.

  • Czynsze w mieszkaniach budowanych przez BGK Nieruchomości (BGKN) w ramach pilotażu programu Mieszkanie Plus będą o około 25 proc. niższe niż średnia rynkowa w danym regionie.
  • Wysokość czynszów ustali BGK Nieruchomości, zaś kryteria naboru będą w gestii poszczególnych samorządów.

Barszcz zaznaczył, że wysokość czynszu jest weryfikowana na początkowym etapie realizacji każdej inwestycji. - Przepuszczamy przez "nasze sito" tylko te projekty, które na podstawie prognoz i kosztorysów dają nam pewność, że czynsze będą o około 25 proc. niższe niż średnia rynkowa w danym regionie - wyjaśnił Barszcz.

Zobacz 1112 największych firm przemysłowych w Polsce (jedyny taki raport w polskim internecie)

- Mamy świadomość misji społecznej, jaką jest zapewnienie Polakom większego komfortu mieszkaniowego. A jednocześnie działamy bez wykorzystania pieniędzy podatników. Jako spółka działająca komercyjnie musimy osiągnąć określoną przez inwestora stopę zwrotu - powiedział prezes BGKN.

Wysokość czynszów ustali BGK Nieruchomości, zaś kryteria naboru będą w gestii poszczególnych samorządów. - Samorządowcy doskonale znają potrzeby mieszkańców. Zwykle jest tak, że każda gmina prowadzi od lat swoją politykę mieszkaniową. Nie chcemy jej nagle burzyć - dodał.

- Jako BGKN określimy minimalną zdolność czynszową najemców i ogólne zasady najmu. Ale po wybudowane przez nas mieszkania ludzie będą się mogli zgłaszać do gmin i samorządów, a nie do deweloperów czy agentów nieruchomości - podkreślił Barszcz.

Barszcz ocenił, że gminy dysponują zwykle świetnie rozwiniętymi podmiotami, które z powodzeniem mogą komercjalizować mieszkania na wynajem. Jako przykład podał lokalne TBS-y. Jego zdaniem, generowanie dodatkowych struktur do wynajmowania mieszkań jedynie podnosiłoby koszty czynszu.

We wtorek BGK Nieruchomości wybrało cztery projekty w konkursie na modelowy dom wielorodzinny. - Spośród 11 nadesłanych do drugiego etapu prac sąd konkursowy zdecydował wyróżnić cztery i przyznać im równorzędne nagrody po 35 tys. złotych. Zwyciężyły warszawskie pracownie S.A.M.I. Architekci, Kuryłowicz & Associates, EMA Studio i Mateusz Herbst - poinformowała Ewa Syta, rzecznik BGKN.

Zobacz nagrodzone projekty Modelowego Domu Wielorodzinnego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!