Międzynarodowe Centrum Kongresowe - kluczowy obiekt COP24 Katowice

Międzynarodowe Centrum Kongresowe - kluczowy obiekt COP24 Katowice
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

To właśnie ten obiekt był jednym z atutów, dzięki któremu stolica Górnego Śląska otrzymała miano miasta-gospodarza szczytu klimatycznego ONZ. Gmach MCK od 3 do 14 grudnia będzie główną areną globalnych negocjacji klimatycznych.

  • Organizacja COP24 w miejscu, w którym jeszcze dwie dekady temu wydobywano węgiel kamienny, samo w sobie ma wymiar symboliczny.
  • Gmach Międzynarodowego Centrum Kongresowego, wraz ze wszystkimi salami konferencyjnymi, salą audytoryjną, salami balowymi oraz przestronnym foyer, może jednorazowo gościć 15 tys. osób.
  • Tylko w pierwszej połowie 2018 r. w MCK i w sąsiedniej hali Spodek, obiektach którymi zarządza PTWP Event Center, odbyło się blisko 300 wydarzeń z udziałem ok. 835 tys. osób.

Obiekt, który oddano do użytku w 2015 r., jest obecnie jedną z wizytówek miasta oraz świadectwem przemian, które mają miejsce w Katowicach i całym regionie.

Od przemysłu ciężkiego do przemysłu spotkań

MCK wybudowano w tzw. Strefie Kultury. Jest to teren po byłej kopalni węgla kamiennego Katowice, sąsiadujący z jednym z symboli miasta, czyli halą widowiskowo-sportową Spodek.

W ostatnich latach do użytku oddano tam jeszcze nowe siedziby Muzeum Śląskiego oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Łączne nakłady związane z inwestycjami w Strefie Kultury wyniosły ok. 1 mld zł.
W ten sposób region, na czele z Katowicami, zyskał infrastrukturę, która w krótkim czasie pozwoliła na osiągnięcie pozycji jednego z najważniejszych ośrodków turystyki biznesowej nie tylko w Polsce, ale też całej Europie Centralnej.

Już przed laty władze Katowic, a także samorząd wojewódzki, dostrzegły, że nowa dziedzina gospodarki, określana „przemysłem spotkań”, może być jednym z kierunków ekonomicznej i wizerunkowej transformacji regionu.
Organizacja COP24 w miejscu, w którym jeszcze dwie dekady temu wydobywano węgiel kamienny, samo w sobie ma wymiar symboliczny.

Także dla Katowic i całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w której przemysł ciężki i wydobywczy ustępują miejsca nowoczesnym gałęziom gospodarki.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe

MCK ma zewnętrze wymiary 236 na 92 m, a wysokość obiektu wynosi 22 m. Budynek jest połączony z kultową halą Spodek, która również będzie gościła delegatów COP24.

Gmach MCK, zaprojektowany przez pracownię architektoniczna JEMS, posiada zielone przejście przez dach budynku, który w tym miejscu przybiera formę przesmyku-doliny. Również tam znajduje się taras z widokiem na miasto. Generalnym wykonawcą obiektu było konsorcjum spółek Warbud oraz Mercury Engineering Polska.
Na 38 tys. m kw. powierzchni MCK mieści się 35 sal konferencyjnych o różnej wielkości. Największa, wielofunkcyjna sala o powierzchni ponad 8,1 tys. m kw. może pomieścić nawet 12 tys. osób.

Gmach, wraz ze wszystkimi salami konferencyjnymi, salą audytoryjną, salami balowymi oraz przestronnym foyer, może jednorazowo gościć 15 tys. osób.
Tylko w pierwszej połowie 2018 r. Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku, obiektach którymi zarządza PTWP Event Center, odbyło się blisko 300 wydarzeń z udziałem ok. 835 tys. osób.

Wśród nich znalazły się m.in. duże wydarzenia biznesowe (Europejski Kongres Gospodarczy, European Start-up Days, 4 Design Days), muzyczne (festiwale Metalmania oraz Tauron Nowa Muzyka), sportowe (Siatkarska Liga Narodów) czy technologiczne (Intel Extreme Masters).

Katowice - miejsce kluczowych decyzji

Porozumienie Paryskie z 2015 r. było pierwszym w historii powszechnym, prawnie wiążącym światowym porozumieniem w dziedzinie klimatu, w którym wszystkie państwa zgodziły się działać na rzecz ochrony klimatu.
Ogólnym celem tzw. konwencji klimatycznej obecnie jest zapewnienie, aby średnia temperatura Ziemi utrzymała się na poziomie bezpiecznym dla środowiska i ludzi. Porozumienie paryskie określiło poziom tego wzrostu na nie więcej niż 2°C i wskazało, że powinno się dążyć do 1,5°C.

COP24 w Katowicach ma m.in. za zadanie przyjąć decyzje ws. tego, jak państwa mają się rozliczać w ramach Porozumienia Paryskiego, w tym jak będzie wyglądał globalny przegląd klimatyczny co 5 lat, począwszy od 2023 r. oraz podsumować dotychczasowe działania na rzecz klimatu (Dialog Talanoa).

Zobacz więcej: COP24 w Katowicach. 10 najważniejszych faktów o konwencji klimatycznej
Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!