XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MIB: za deklarowanie wartości nieruchomości na własne potrzeby nie będzie sankcji

MIB: za deklarowanie wartości nieruchomości na własne potrzeby nie będzie sankcji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ustawa o gospodarce nieruchomościami nie przewiduje sankcji dla osób, które podają wartość nieruchomości na własne potrzeby lub podczas wypełniania oświadczeń majątkowych - oświadczył Szymon Huptyś, rzecznik resortu infrastruktury i budownictwa.

Rzecznik, w oświadczeniu przekazanym w środę PAP, zaznaczył, że w przypadkach "oświadczenia majątkowego radnego, czy też informacji o spodziewanej cenie mieszkania w ogłoszeniu o sprzedaży, deklaracji spadkowej - nadal można samodzielnie zadeklarować wartość nieruchomości".

Jego zdaniem "nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, która wejdzie w życie 1 września br., będzie dyscyplinować rzeczoznawców majątkowych, czyli osoby profesjonalnie zajmujące się wyceną nieruchomości, do działania w określonych przez prawo formach organizacyjnych".

Podawanie wartości nieruchomości na własne potrzeby pozostaje bez zmian. "Ustawa o gospodarce nieruchomościami nie przewiduje sankcji dla osób, które podają wartość nieruchomości na własne potrzeby lub podczas wypełniania oświadczeń majątkowych, deklaracji podatkowych czy innych czynności. Osoby te nie sporządzają opinii o wartości nieruchomości w formie operatu szacunkowego, o której mowa w art. 156 ust. 1." - zaznaczył.

Rzecznik resortu przyznał w rozmowie z PAP, że jego oświadczenie ma związek z pytaniami kierowanymi do resortu oraz z wtorkowym artykułem DGP. "Za samodzielne oszacowanie wartości nieruchomości już od 1 września trzeba będzie zapłacić karę - nawet 50 tys. zł" - napisano w gazecie.

"Ustawa o gospodarce nieruchomościami reguluje m.in. zasady wykonywania zawodu rzeczoznawcy majątkowego i nie odnosi się do sytuacji, w których wartość nieruchomości deklarowana jest przez osoby prywatne na własny użytek. W takim przypadku każdy zainteresowany może korzystać z usług rzeczoznawców majątkowych, ale nie ma takiego przymusu" - zaznaczył Huptyś.

Zdaniem rzecznika "rzeczoznawca majątkowy powinien prowadzić własną działalność gospodarczą (jednoosobowo lub w ramach spółki osobowej) lub wykonywać swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę (lub innej umowy cywilno-prawnej u przedsiębiorcy prowadzącego działalność w zakresie szacowania nieruchomości)".

"Na rzeczoznawców majątkowych, którzy nie stosują się do obowiązku prowadzenia działalności zawodowej w formach przewidzianych w ustawie, może zostać nałożona grzywna - art. 198b ust. 1 pkt 1. Przepis ten odnosi się do wykonywania przez rzeczoznawców majątkowych czynności szacowania nieruchomości w innych formach niż przewidziano to w art. 174 ust. 7 tej ustawy" - wskazał.

Jak przekonywał, "nowelizacja zapewni przejrzystą i stabilną sytuację stronom umów o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami i zarządzanie nieruchomościami". Nowe prawo doprecyzowuje również niektóre przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami.

"Pośrednikiem lub zarządcą powinna być osoba, która realizuje czynności zawodowe odpłatnie, w sposób zorganizowany, ciągły i powtarzalny. Dlatego przyjęto, że pośrednikiem lub zarządcą nieruchomości będzie mógł być wyłącznie przedsiębiorca" - przypomniał.

Natomiast faktyczne czynności zawodowe będą mogły być wykonywane przez osoby fizyczne na podstawie umowy z przedsiębiorcą. "Dzięki temu ograniczone zostanie ryzyko, że pośrednictwem lub zarządzaniem zajmować się będą przypadkowe osoby" - dodał Huptyś.

Rzeczoznawca majątkowy, pośrednik w obrocie nieruchomościami oraz zarządca nieruchomości musi dołączyć kopię polisy OC do operatu szacunkowego lub umowy o sporządzenie wyceny nieruchomości, umowy pośrednictwa, umowy o zarządzanie nieruchomością. "Pomoże to w ubieganiu się o odszkodowanie za szkody spowodowane w związku z wykonywaniem czynności rzeczoznawstwa majątkowego, pośrednictwa lub zarządzania nieruchomościami" - powiedział Huptyś.

Nowelizacja zmienia również mechanizm ustalania standardów zawodowych rzeczoznawców majątkowych. Po wejściu w życie ustawy standardy te będzie ustalał i ogłaszał Minister Infrastruktury i Budownictwa. Ustawa oczekuje na podpis prezydenta.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MIB: za deklarowanie wartości nieruchomości na własne potrzeby nie będzie sankcji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!