Materiały na stadiony prosto ze stoczni

Materiały na stadiony prosto ze stoczni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Stoczni Gdańsk jej ukraińscy właściciele chcą budować stalowe elementy stadionów na Euro 2012. Myślą przede wszystkim o gdańskiej Baltic Arenie. Związkowcy jednak ostrzegają: nie ma się z czego cieszyć, to krok w kierunku likwidacji budowy statków w Gdańsku.

Kiedy wejdziemy na stronę internetową stoczni, znajdziemy tam listę wszystkich wyprodukowanych w niej statków. Począwszy od "Sołdka" z 1946 r. w sumie 1011 pozycji - kontenerowców, chłodnicowców, rybackich trawlerów, nawet żaglowców. Już niedługo na terenie kolebki "S" mają być produkowane także konstrukcje stalowe, a wśród nich - elementy stadionów na Euro 2012 - poinformowała "Gazeta Wyborcza".

- Zaczynamy produkować dźwigi okrętowe, w październiku dojdzie produkcja zbiorników, a w styczniu 2009 r. produkcja związana z inwestycjami i potrzebami lokalnego rynku. Mam na myśli budowę infrastruktury na najbliższe mistrzostwa Euro 2012 - mówi "Gazecie" Andrzej Faracik, prezes należącej do Ukraińców spółki ISD Konstrukcje, która już działa na terenach stoczni. Na łamach najnowszego numeru "Kuriera" - zakładowej gazetki Stoczni Gdańsk - dodaje, że chodzi mu przede wszystkim o gdańską Baltic Arenę.

- Bez konstrukcji stalowych stadionu nie zbudujemy - potwierdza Ryszard Trykosko, prezes komunalnej spółki BIEG 2012 odpowiedzialnej za budowę gdańskiego stadionu. - 6-7 tys. ton stali pójdzie na elementy konstrukcyjne stadionu, m.in. wręgi podtrzymujące dach. Taka sama ilość użyta zostanie przy produkcji żelbetu.

Łącznie daje to sumę ok. 12-14 tys. ton stali. Łakomy kąsek, bo rynkowa cena takiej ilości stali to minimum 30 mln zł (cały stadion wyceniany jest na pół miliarda złotych) - czytamy w "Gazecie Wyborcza".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Materiały na stadiony prosto ze stoczni

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!