Materiały budowlane zmorą. "Wróciliśmy do czasów PRL"

Materiały budowlane zmorą. "Wróciliśmy do czasów PRL"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przygotowaliśmy dla was raport o sytuacji na rynku materiałów budowlanych. Jest ona coraz bardziej skomplikowana i mało komfortowa, praktycznie dla wszystkich.

Budownictwo idzie jak burza, w ciągu pierwszych trzech miesięcy produkcja (w dużych firmach) wzrosła o 24 proc. rdr. Ale dopadły ją plagi: braku rąk do pracy, rosnących wynagrodzeń, rosnącego popytu i podwyżek cen materiałów oraz wydłużonych terminów ich dostaw. Kto zatem planuje remont mieszkania, budowę domu, hali czy drogi albo remont linii kolejowej, musi się liczyć z większymi wydatkami. Kto zaplanował wcześniej inwestycję, musi teraz dopłacić, co nie jest prostą sprawą także z powodów formalnych. Zarazem sytuacja staje groźna także pod innym względem – zwiększa się ryzyko opóźnień w realizacji inwestycji infrastrukturalnych, które są dofinansowywane ze środków UE.

Jak wynika z naszej sondy, dla inwestorów indywidualnych najbardziej wzrosły ceny materiałów konstrukcyjnych: wełny mineralnej, kostki brukowej, cementu i zaprawy, cegieł, pustaków, bloczków itp. To samo dotyczy oczywiście inwestorów infrastrukturalnych, którzy narzekają ponadto na duże podwyżki np. asfaltu i tłucznia.

Co ze wzrostem cen systemów budowlanych, czyli materiałów do ociepleń budynku, poddaszy, izolacji dachu i fundamentu, systemów elektrycznych i hydraulicznych i materiałów wykończeniowych (farby, posadzki, płytki ceramiczne, armatura, oświetlenie, drzwi itp.) oraz akcesoriów budowlanych (narzędzia i elektronarzędzia)?

Wykonawcy, producenci i przedstawiciele hurtowni mówią o dużym skoku cen, niektórych materiałów nawet o 20 proc. i więcej w skali roku. Jednak gdy dysponują bazą do porównań i są skłonni analizować te zmiany, weryfikują opinie.

Nie zmienia to faktu niezaprzeczalnego - jest drożej na rynku budowlanym. Na tyle, że za podwyżkami cen materiałów nie nadążają już oferty inwestorów.

W ostatnich miesiącach np. PKP PLK unieważnił przetargi na dostawy: tłucznia, szyn, podkładów czy rozjazdów, w których nie została złożona żadna oferta. Tak było m.in. w przypadku wszystkich tych wyrobów w przetargach portowych Szczecin-Świnoujście czy niektórych wyrobów na poprawę dostępu do portów w Gdańsku i w Gdyni.

Problem jednak nie dotyczy jednego czy dwóch materiałów, ale większości dla infrastruktury kolejowej, może w mniejszym stopniu - drogowej.

Jest też inne wyzwanie - okazuje się, że bessa na rynku (2016 - I połowa 2017 r.) spowodowała zrozumiałe ograniczenie mocy wytwórczych lub co najmniej brak ich rozwoju u większości producentów materiałów budowlanych. W efekcie boomu, jaki występuje od drugiej połowy 2017 roku i rosnącego popytu, brakuje materiałów. Nie tylko dla budownictwa infrastrukturalnego, lecz i mieszkaniowego.

- Wróciliśmy do czasów PRL - podkreślają przedstawiciele hurtowni. Skarżą się, że producenci reglamentują dostawy wielu towarów, a hurtownie muszą je dzielić między złożone przez klientów zamówienia.


W dalszej części:

- jaki jest obraz zmian cen materiałów budowlanych odwzorowany przez GUS,

- jakie są podwyżki według hurtowni,

- jak sytuację na rynku oceniają wybrani wykonawcy i producenci materiałów,

- co potwierdza szczegółowa analiza Sekocenbud.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Materiały budowlane zmorą. "Wróciliśmy do czasów PRL"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!