Ludzie i wiedza. Plusy i minusy. Powstaje raport o przyszłości polskiej gospodarki

Ludzie i wiedza. Plusy i minusy. Powstaje raport o przyszłości polskiej gospodarki
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Zbliża się XIX Forum Zmieniamy Polski Przemysł – jedna z najważniejszych debat o stanie i perspektywach polskiej gospodarki (Warszawa, 27 lutego). W ramach przygotowań do tego wydarzenia powstaje raport “Polska gospodarka plus/minus”. W tygodniach poprzedzających Forum zaprezentujemy jego wybrane tezy wraz z wypowiedziami przedstawicieli ciekawych i znanych firm, których zaprosiliśmy do udziału w tym przedsięwzięciu.

  • Raport o szansach i zagrożeniach stojących przed polską gospodarką będzie towarzyszył XIX Forum Zmieniamy Polski Przemysł
  • Dziennikarze WNP.PL i Nowego Przemysłu pytają o zdanie prezesów wiodących firm różnych branż, ekonomistów i ekspertów.
  • Rynek pracy i demografia, edukacja i kwalifikacje cyfrowe, nauka i przemysł, innowacje i ryzyko - to grupa tematów najczęściej pojawiających się w rozmowach z menedżerami.
  • Na rynku pracy, w dziedzinie określanej jako “zasoby ludzkie” kryją się największe zagrożenia, ale także wyzwania i szanse rozwojowe.

Tematyka powstającego Raportu będzie ściśle związana z treścią debaty inaugurującej 27 lutego br. doroczne Forum Zmieniamy Polski Przemysł – to jedna z najważniejszych w kraju dyskusji gospodarczych organizowana przez Grupę PTWP od 19 lat.

W ramach prac nad Raportem menedżerowie liczących się, aktywnych w Polsce firm, a także ekonomiści i eksperci odpowiadają na pytania o najważniejsze szanse i atuty, które ich zdaniem zdecydują o najbliższej przyszłości polskiej gospodarki. Na co należy stawiać, jakie z nich wzmacniać, w co inwestować.

W raporcie wypunktowane zostaną zagrożenia zewnętrzne i słabości polskiej gospodarki, a także działania konieczne, by te bariery pokonać, słabości zniwelować, a potencjał wzrostu wykorzystać.

Rynek otwarty


Już teraz, w trakcie pracy nad raportem, widać, że sytuacja na rynku pracy, deficyty pracowników, możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych w przyszłości będą jednym z głównych tematów. W trudnościach już teraz występujących na polskim rynku pracy niektórzy widzą jednak nie tylko zagrożenie, lecz także szansę – wskazują na niewykorzystane dotychczas zasoby.

- Pracodawcy przyszłości muszą wykazywać się otwartością i elastycznością. Jestem zwolenniczką postrzegania takich potencjalnych trudności jako szans. Mamy okazję wziąć sprawy w swoje ręce, zaangażować się w kreowanie pracowników, jakich nam potrzeba - uważa Dominika Bettman, prezeska Siemensa w Polsce. – Czas otworzyć się na potencjał dotąd często niedoceniany, jak na przykład millenialsi, osoby napływowe, kobiety.

Wymagać to będzie jednak przewartościowania wewnątrz przedsiębiorstw, zmiany modeli biznesowych i nastawienia kadr menedżerskich na postawę włączającą, zwinną (w rozumieniu agile).

- Utrzymywanie przez firmy status-quo jest bardzo krótkowzroczne i to właśnie działania zachowawcze są hamulcem rozwoju - ostrzega menedżerka Siemensa.

Krzysztof Krystowski, prezes Klastrów Polskich, znany menedżer sektora lotniczego i obronnego widzi w polskiej gospodarce “ogromny potencjał inżynierski”.

- Udział przemysłu wytwórczego w polskim PKB plasuje nas w ścisłej czołówce europejskiej. Mamy dobre uczelnie techniczne, które kształcą naprawdę świetnych inżynierów, mamy kulturę techniczną ugruntowaną przez dziesięciolecia, mamy bliskie relacje z bardzo silnym przemysłem niemieckim, do tego dochodzi informatyka, która jest dzisiaj wielką szansą - wylicza Krystowski.

Inwestujmy w talent


Na potencjał wiedzy i umiejętności technicznych, elektrotechnicznych i inżynierskich oraz kreatywność wraca uwagę Adam Piotrowski, prezes Vigo System, spółki technologicznej (fotonika, czujniki podczerwieni - własne rozwiązania), która odniosła międzynarodowy sukces.

- Mamy obiektywnie wysoki poziom kształcenia na wielu kierunkach uczelni technicznych, z bliskimi nam biznesowo i naukowo dziedzinami szeroko pojętej fotoniki, czy szerzej, elektrotechniki na czele – zauważa Piotrowski. - W obliczu postępującej rewolucji Industry 4.0 i rozwoju Internetu Rzeczy szczególnie zasadne wydają się zarówno inwestycje w kształcenie techniczne, jak i położenie szczególnego nacisku w procesie kształcenia na praktyczne zastosowania wiedzy, premiowanie przenoszenia dokonań naukowych do gospodarki.

Z wykorzystaniem potencjału ludzkiej wiedzy wiąże nadzieje Wiktor Schmidt, założyciel i prezes Netguru, jedna z bardziej rozpoznawalnych postaci polskiej sceny start-upowej.

- W branży technologicznej o te największe talenty konkurujemy na poziomie globalnym. Dla lokalnych firm to oczywiście wyzwanie, ale ja nie oceniam konkurencji negatywnie, bo daje bodźce do rozwoju i nauki.

Pokolenie obecnie wchodzące na rynek ma cenną zdolność adaptacji do szybkich zmian. Oprócz solidnego kierunkowego wykształcenia atutem dla nich i dla pracodawców będą tzw. kompetencje przyszłości. W najbliższym pięcioleciu pożądane będą cechy takie, jak elastyczność poznawcza, otwartość na zmianę, umiejętność rozwiązywania kompleksowych problemów, współpraca z zespołami różnorodnymi i rozproszonymi przy wykorzystaniu innowacyjnych narzędzi pracy.

W powstający Raporcie biznes mówi także o: innowacyjności, roli państwa w gospodarce, obawach przedsiębiorców, sile inwestycji, ekspansji polskich firm i o specjalnościach, w które warto inwestować.

Polskiemu rynkowi pracy będzie poświęcona jedna z sesji plenarnych Forum Zmieniamy Polski Przemysł. Tu zapoznasz się z pełną agendą wydarzenia – agenda FZPP
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ludzie i wiedza. Plusy i minusy. Powstaje raport o przyszłości polskiej gospodarki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!