Łódź ma projekt studium zagospodarowania przestrzennego

Łódź ma projekt studium zagospodarowania przestrzennego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Podłączenia do autostrad i dróg szybkiego ruchu, stworzenie wewnętrznej obwodnicy śródmieścia oraz podział miasta na strefę wielkomiejską i ogólnomiejską przewiduje projekt nowego studium zagospodarowania przestrzennego Łodzi.

Z podstawowym dokumentem planistycznym miasta można zapoznać się w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Łodzi, jest też opublikowany na stronie internetowej tej instytucji - mpu.lodz.pl. Do 9 października swoje uwagi mogą zgłaszać mieszkańcy, a następnie projekt trafi pod obrady Rady Miasta Łodzi.

O zakończeniu kolejnego etapu prac nad nowym dokumentem planistycznym poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej wiceprezydent Łodzi Wojciech Rosicki.

"Dokument, który przedkładamy mieszkańcom, jest jednym z najważniejszych procedowanych obecnie w Urzędzie Miasta Łodzi. Mówi on bowiem o planach rozwoju miasta do 2050 roku. Pokazuje założenia, które chcielibyśmy realizować w Łodzi przez kolejnych kilkadziesiąt lat" - podkreślił.

Wyjaśnił, że studium określa politykę przestrzenną gminy i w oparciu o zawarte w nim ustalenia powstają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, w których ta wizja będzie uszczegółowiona i nabierze mocy prawa lokalnego.

Dlatego - jak dodał wiceprezydent - istotne jest to, by w proces opracowywania studium włączyli się mieszkańcy Łodzi. "To jest ten moment, kiedy liczymy na to, że uwagi łodzian, organizacji i instytucji zostaną przekazane do Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, żeby ten dokument był jeszcze lepszy i jeszcze bardziej odpowiadał na potrzeby mieszkańców" - zaznaczył.

Autorzy projektu wyjaśnili, że najważniejszymi elementami nowego studium są kierunki działań dla rozwoju układu komunikacyjnego i terenów pod zabudowę.

Dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Robert Warsza wskazał, że w obszarze zabudowy plan zakłada podzielenie miasta na dwie strefy - wielkomiejską oraz ogólnomiejską - i wyznaczenie w nich określonych typów działań.

"W strefie wielkomiejskiej, która obejmuje centrum Łodzi, zależało nam na tym, żeby nie doprowadzać do dewastacji dobrze zakonserwowanych obszarów historycznych, a na terenach słabiej zagospodarowanych projektować i przekształcać miasto aktywnie, z dużą ilością zieleni i zwiększając standard zamieszkania" - tłumaczył.

Dodał, że w strefie ogólnomiejskiej określone zostało, gdzie mogą pojawiać się poszczególne typy zabudowy z rozróżnieniem na: mieszkaniową jednorodzinną, wielorodzinną i rezydencjonalną; przemysłową uciążliwą i nieuciążliwą dla otoczenia; obszar wyłączony spod zabudowy, głównie tereny zielone.

Wiceprezydent Rosicki poinformował, że kupione kilka lat temu przez miasto dawne tereny wojskowe Brus mają zostać przeznaczone na zabudowę rezydencjalną z działkami powyżej 2 tys. m kw. oraz miejsca do wypoczynku, rekreacji i zabaw.

Studium wskazuje również priorytetowe inwestycje miejskie na najbliższe lata.

W obszarze komunikacji są to: podłączenia do autostrad i dróg szybkiego ruchu m.in. poprzez budowę obwodnicy Nowosolnej i przedłużenie al. Włókniarzy do S14; dopięcie układu obwodnic Śródmieścia i wyznaczenie sieć dróg północ-południe oraz wschód-zachód, gdzie dominującym będzie ruch kołowy. Dzięki temu możliwe ma być uspokajanie ruchu na pozostałych ulicach, tworzenie stref z ograniczonym dostępem dla aut i zielonych ulic.

Wyznaczono też duży obszar w centrum, który ma stać się strefą o szczególnym priorytecie dla transportu publicznego.

Projekt, oprócz Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Łodzi, od sierpnia ma być dostępny w innych instytucjach, m.in. w Łódzkim Centrum Kontaktu z Mieszkańcami, SP nr 34, 81 i 139, Gimnazjum nr 38 oraz w BOK "Rondo". We wrześniu zaplanowano publiczne dyskusje nad nim w UMŁ.

Przedstawiciele władz Łodzi liczą, że gotowe studium uda się przedłożyć Radzie Miejskiej i uchwalić do końca br. Obecnie obowiązujące w Łodzi studium pochodzi z 2010 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Łódź ma projekt studium zagospodarowania przestrzennego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!