Kwieciński: W I kwartale wzrost produkcji budowlano-montażowej o co najmniej 11 proc.

Kwieciński: W I kwartale wzrost produkcji budowlano-montażowej o co najmniej 11 proc.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W I kwartale tego roku produkcja budowlano-montażowa wzrośnie o co najmniej 11 proc. rdr - ocenia minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński w przekazanym komentarzu do danych GUS o produkcji budowlano-montażowej w lutym br.

  • Według ministra pobicie dobrych wyników z lutego 2018 r. nie było możliwe w szczególności wskutek nadzwyczaj wysokich tzw. opadów zakumulowanych.
  • "Mimo tego pogoda w lutym 2019 r. była zauważalnie lepsza niż na początku tego roku. Pomogło to w odbiciu się branży budowlanej. Pokazują to zresztą dane GUS" - wskazał.
  • Temat budownictwa zostanie poruszony podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w dniach 13-15 maja w Katowicach pod patronatem WNP.PL.

Kwieciński dodał, że w porównaniu do stycznia 2019 r. w trzech analizowanych grupach produkcji budowlano-montażowej odnotowano wzrosty (liczone w cenach stałych).

Główny Urząd Statystyczny poinformował w czwartek, że produkcja budowlano-montażowa w lutym 2019 r. wzrosła o 15,1 proc. rdr, również w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 15,1 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji budowlano-montażowej w lutym rdr o 5,9 proc., a mdm wzrostu o 5,0 proc.

Zdaniem Kwiecińskiego to dalszy ciąg pomyślnych informacji z gospodarki. Minister zauważył, że w zeszłym roku wzrost produkcji budowlano-montażowej był dwukrotnie wyższy - wyniósł ok. 31,3 proc. rdr, ale - wbrew pozorom - obecny wynik też budzi szacunek. "Pamiętajmy, że podobnie jak w styczniu br. niższy wzrost rok do roku jest wynikiem czynników pogodowych, a także - w pewnym zakresie - efektu wysokiej bazy" - zauważył minister.

"Z uwagi na relatywnie zmienne warunki pogodowe panujące w marcu oraz wysokie tempo rozliczania funduszy unijnych w komponencie infrastrukturalnym, zwłaszcza w programie Infrastruktura i Środowisko, ale też programach regionalnych, można prognozować, że produkcja budowlano-montażowa w całym I kwartale br., osiągnie dodatni wzrost na poziomie co najmniej 11 proc. rdr." - uważa minister.

Czytaj też: Resort przedsiębiorczości: budowlanka pozytywnie zaskakuje

Kwieciński zauważył, że podany bieżący odczyt GUS był ponad dwa razy wyższy od konsensusu rynkowego. Zwrócił uwagę, że w stosunku do lutego 2018 r. wzrost wartości produkcji budowlano-montażowej odnotowano w jednostkach zajmujących się budową budynków o 27,9 proc. rdr (w styczniu br. wzrost wyniósł 3,2 proc. rdr), natomiast w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej o 16,3 proc. rdr (w styczniu br. wzrost wyniósł 15,3 proc. rdr).

"Niezwykle budująca jest informacja, że liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w lutym br. wzrosła w ujęciu rocznym o 20,4 proc. rdr, a w porównaniu do stycznia br. wzrosła o 24,1 proc. mdm. Uwagę zwraca fakt, że luty był kolejnym miesiącem gdy tzw. jednostki wykonujące głównie roboty budowlane specjalistyczne notowały w ujęciu rocznym spadek wielkości produkcji (o 0,8 proc. rdr, wobec spadku w styczniu o 6,2 proc. rdr. - red.). Jednak wyraźnie zauważalny jest trend pozytywny" - ocenił.

Według ministra pobicie dobrych wyników z lutego 2018 r. nie było możliwe w szczególności wskutek nadzwyczaj wysokich tzw. opadów zakumulowanych, które były ponad dziesięciokrotnie wyższe niż rok temu. "Mimo tego pogoda w lutym 2019 r. była zauważalnie lepsza niż na początku tego roku. Pomogło to w odbiciu się branży budowlanej. Pokazują to zresztą dane GUS" - wskazał.

Kwieciński dodał, że w porównaniu do stycznia 2019 r. w trzech analizowanych grupach produkcji budowlano-montażowej odnotowano wzrosty (liczone w cenach stałych). Wartość produkcji ogółem, w ujęciu miesiąc do miesiąca, przekroczyła nieznacznie poziom 15 proc. W przypadku budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej wzrost sięgnął 20 proc.; jednostek zajmujących się budową budynków - 13,3 proc., podmiotów wykonujących roboty budowlane specjalistyczne - 12,7 proc. Skumulowany wzrost produkcji budowlano-montażowej dla stycznia i lutego 2019 r. wyniósł ok. 8,4 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Kwieciński: W I kwartale wzrost produkcji budowlano-montażowej o co najmniej 11 proc.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!