Kto wystawi świadectwo energetyczne

Kto wystawi świadectwo energetyczne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do czyich kieszeni trafią setki milionów złotych za sporządzanie świadectw energetycznych? W zaciszu ministerialnych gabinetów toczy się spór, którego skutki odczują przede wszystkim ci, którzy będą musieli za tego rodzaju dokument słono zapłacić.

Od wymyślonych przez UE świadectw energetycznych, które mają informować, z jakim zużyciem energii trzeba się liczyć, nie ma odwrotu. Od przyszłego roku będą je musieli uzyskać inwestorzy nowo budowanych budynków. Przeciętnie jest ich kilkanaście tysięcy rocznie. W istniejących budynkach zaś wymóg obejmie tylko tych, którzy chcieliby swój budynek lub nawet pojedynczy lokal sprzedać bądź wynająć. Takich transakcji jest jednak kilkaset tysięcy rocznie. I tyle może być potencjalnie zleceń na świadectwa, a każde z nich - w zależności od rodzaju i wielkości budynku - może kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Oczywiście ustawa pozostawia tę kwestię rynkowi. Problem w tym, żeby nie był to rynek, na którym warunki dyktuje kolejna korporacja zawodowa. Czy jest takie niebezpieczeństwo? - zastanawia się "Gazeta Wyborcza".

Alarm podniosła Polska Izba Inżynierów Budownictwa. Wiceprezes Izby Andrzej Dobrucki twierdzi, że resort infrastruktury chce odciąć od zleceń inżynierów z uprawnieniami budowlanymi do projektowania w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej lub instalacyjnej. Wprawdzie wstępny projekt nowelizacji Prawa budowlanego, który powstał w tym ministerstwie, zakłada, że inżynierowie ci do końca 2012 r. mogliby sporządzać świadectwa energetyczne, ale potem mieliby być pozbawieni uprawnienia. Żeby je odzyskać, musieliby odbyć szkolenie i zdać egzamin lub ukończyć studia podyplomowe - czytamy w "Gazecie".

To nie wszystko. Obecna ustawa daje zarobić teoretycznie każdemu magistrowi, bez względu na rodzaj ukończonej uczelni (nawet humanistycznej). Warunek: przejście szkolenia i zdanie egzaminu państwowego albo - to druga możliwość - ukończenie co najmniej rocznych studiów podyplomowych na kierunkach: architektura, budownictwo, inżyniera środowiska, energetyka lub pokrewne w zakresie audytu energetycznego. Projekt noweli zakłada pozbawienie możliwości zdobycia uprawnień do sporządzania świadectw energetycznych tych, którzy nie ukończyli studiów inżynierskich w wymienionych wcześniej specjalnościach. Dla tych osób jedyną szansą ma być rozpoczęcie jeszcze w tym roku szkolenia lub studiów podyplomowych i ich ukończenie do końca przyszłego roku.

Z informacji "Gazety" wynika, że kierownictwo resortu infrastruktury prawdopodobnie tych zmian nie zaakceptuje. W grę wchodzi poprawka umożliwiająca sporządzanie świadectw energetycznych także inżynierom z niezbędnymi do tego uprawnieniami, którzy nie mają tytułu magistra (wskutek pomyłki Sejmu obecnie nie mają oni tego uprawnienia).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kto wystawi świadectwo energetyczne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!