Koszty utrzymania domu jednorodzinnego a wybór odpowiedniego projektu

Koszty utrzymania domu jednorodzinnego a wybór odpowiedniego projektu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Według oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego w ciągu ostatnich 6 lat szacunkowe comiesięczne koszty utrzymania, wyposażenia i prowadzenia domu wzrosły o ponad 100 zł. W styczniu 2019 r. kwota ta wyniosła dokładnie 923 zł, , nie uwzględniając rat kredytów.

Czy w związku z tym budowa domu nadal się opłaca? A może lepiej mieszkać w bloku? Na te pytania odpowiedź przynosi analiza rynku budowlanego w Polsce. Według GUS-u w pierwszym trzech kwartałach 2018 r. oddano do użytkowania 56 629 nowych budynków mieszkalnych, co stanowiło 1,5% wzrost względem roku poprzedniego. Budynki jednorodzinne stanowiły w tym czasie 96,8% wszystkich oddanych do użytkowania budynków mieszkalnych. Pod względem liczby kondygnacji największe udziały miały budynki 2-kondygnacyjne (68,4% wszystkich wybudowanych nowych budynków mieszkalnych) i 1-kondygnacyjne (26,3%).

Już tylko taki ogólny zestaw informacji pozwala jednoznacznie stwierdzić, że rynek budowlany kolejny rok znajdował się na bardzo wysokim poziomie inwestycji, a początek bieżącego roku nie zapowiada jakichś nagłych zmian w tym względzie.

Widzieć więcej

Założeniem wielu rodzin budujących dom jest doprowadzenie do sytuacji, gdy koszty utrzymania zamieszkiwanego dotąd niewielkiego mieszkania w bloku będą porównywalne ze średnio trzykrotnie większym metrażowo, nowo wybudowanym domem. Ale czy jest to w ogóle możliwe? Coraz większa ilość przykładów to potwierdza, o ile już na etapie wyboru wymarzonego projektu domu jednorodzinnego inwestorzy umiejętnie dobiorą jego usytuowanie na działce, wielkość oraz technologie, które bezpośrednio wpływają na koszty eksploatacji i jakość życia domowników. Ilość takich rozwiązań dostępnych na rynku powoduje, że często już przed wbiciem przysłowiowej pierwszej łopaty inwestorzy mają pełną wizję docelową swojego lokum. Potwierdzają tym samym, że warto zainwestować w gotowy projekt z aranżacją wnętrz w cenie. Dzięki temu o wiele dokładniej możemy planować kolejne etapy budowy, lepiej dysponować środkami i uniknąć licznych nieprzewidzianych sytuacji.

Usytuowanie domu a wybór projektu

Przemyślane ustawienie domu względem stron świata to pierwszy z etapów planowania, który ma znaczny wpływ na późniejsze, niższe opłaty za zużycie energii elektrycznej. Warto więc dokładnie przyjrzeć się elementom, które mogą pomóc w uzyskaniu tych oszczędności. Na przykład wjazd do domu i wszelkie pomieszczenia gospodarcze warto umieścić po stronie północnej. Optymalna lokalizacja gabinetu i sypialni to wschód, z kolei największe przeszklenia, czyli strefa dzienna, to strona południowa. Kuchnię natomiast najlepiej umieścić po stronie wschodniej lub północno-wschodniej. Czynników, które warto wziąć pod uwagę, jest kilka i wszystkie mają istotny wpływ na późniejszy komfort funkcjonowania i koszty eksploatacji domu.

Bryła i dach naszego przyszłego domu

Wybór domu odpowiedniej wielkości oraz zaprojektowanie go w możliwie najprostszym kształcie, np. na planie prostokąta, to następny etap planowania i kolejny czynnik, który ma niebagatelny wpływ na późniejsze koszty utrzymania domu. Taka konstrukcja eliminuje możliwość występowania mostków termicznych i gwarantuje, że dom będzie można ogrzać łatwiej, szybciej i taniej. Podobna prostota powinna cechować konstrukcję dachu. Za najlepszy uważany jest dach dwuspadowy o kącie nachylenia równym 30-45o.

Ogrzewanie, ocieplenie, wentylacja

Niskim kosztom utrzymania domu na pewno sprzyja również solidna izolacja termiczna budynku. Związane jest to oczywiście z tym, że właściwe zaizolowanie ścian i dachu domu znacznie zmniejsza utratę ciepła - to właśnie ten element przyczynia się zazwyczaj w największym stopniu do zawyżania comiesięcznych wydatków. Niezależnie od paliwa, jakie wybierzemy, ogrzanie domu w sezonie zimowym kosztuje nas kilkaset złotych miesięcznie. Jeśli jednak już na etapie wyboru projektu zdecydujemy się na zastosowanie odpowiednich rozwiązań (np. właściwe rozmieszczenie okien) oraz technologii i materiałów energooszczędnych (np. pompę ciepła), koszt ogrzewania domu jednorodzinnego - przy użyciu tych samych paliw - można znacznie zredukować.

Każdy, kto buduje dom, naturalnie dąży do poprawy komfortu życia, a nierzadko zamiany małego, ciasnego mieszkania w bloku na większy, bardziej wygodny dom. Pojawia się wówczas obawa o znaczny wzrost comiesięcznych kosztów utrzymania. Na szczęście inwestorzy coraz częściej liczą się z chęcią obniżenia wydatków na ogrzewanie, dlatego chętnie i skutecznie wykorzystują sposoby na zmniejszenie tego typu obciążeń. Podstawą takiego działania jest solidne przepracowanie etapu planowania i projektowania inwestycji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!