XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Koniunktura w budownictwie rośne, ale jest też pogorszenie

Koniunktura w budownictwie rośne, ale jest też pogorszenie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W trzecim kwartale 2018 roku nastąpiła poprawa trendu koniunktury w sektorze budowlanym w ujęciu rocznym, lecz pogorszenie w stosunku kwartalnym - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Jednocześnie w lipcu 2018 roku poprawił się wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym.

Ogólny wskaźnik koniunktury w budownictwie (IRGCON) w trzecim kwartale wyniósł 24,0 pkt., czyli wyżej o 7,7 pkt. w ujęciu rocznym i niżej o 4,6 pkt. w ujęciu kwartalnym.

"Negatywne wyniki nadal dotyczą zakładów zatrudniających do 20 osób, w tym firm prywatnych zatrudniających do 10 pracowników, odnotowane w zakresie poziomu produkcji, wykorzystania mocy produkcyjnych, sytuacji finansowej, zatrudnienia oraz nakładów inwestycyjnych" - napisano w raporcie.

"W porównaniu z poprzednim kwartałem nastąpiły istotne zmiany w układzie barier, ograniczających aktywność zakładów budowlanych. Największe zmiany dotyczą: zbyt wysokich cen surowców i materiałów - udział zakładów wskazujących tę barierę zwiększył się o 14 punktów procentowych, niestabilnych przepisów prawnych - wzrost o 9 punktów, oraz nadmiernych obciążeń podatkowych - wzrost o 7 punktów" - dodano.

Z badania IRG SGH wynika również, że obecnie 66 proc. zakładów często lub bardzo często boryka się z problemem znalezienia pracowników o wysokich kwalifikacjach - wyżej o 5 pkt. proc. w stosunku rocznym.

Częste lub bardzo częste trudności ze znalezieniem pracowników o niskich kwalifikacjach występują obecnie w 61 proc. zakładów vs. 48 proc. rok wcześniej.

"Ten problem jest najbardziej dotkliwy w grupie zakładów zajmujących się wznoszeniem budynków (PKD 41), w której dotyczy 78 proc. zakładów (43 proc. rok temu (...))" - napisano.

Przemysł przetwórczy na plusie


Ogólny wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym IRG IND zwiększył swoją wartość w ciągu miesiąca o 0,3 pkt., do poziomu 1,5 pkt. Jest wyższy do wartości sprzed roku o 6,2 pkt.

Spadek wartości wskaźnika odnotowały tylko firmy prywatne. Publiczne informują o wzroście jego wartości.

"Zmniejszyły się salda poziomu produkcji, zapasów, sytuacji finansowej przedsiębiorstw oraz oceny ogólnej kondycji gospodarki polskiej. Wzrosły salda zamówień i zatrudnienia. Utrzymują się różnice w ocenach firm prywatnych i publicznych, zarówno w ocenie sytuacji bieżącej jak i oczekiwań na najbliższą przyszłość" - napisano w komentarzu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Koniunktura w budownictwie rośne, ale jest też pogorszenie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!