Komisja "Przyjazne Państwo" wskazuje na bariery w budownictwie

Komisja "Przyjazne Państwo" wskazuje na bariery w budownictwie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zbyt mała liczba planów zagospodarowania przestrzennego, niedostateczny rozwój infrastruktury technicznej oraz zbyt długa procedura wydawania warunków zabudowy - to wg komisji "Przyjazne Państwo" jedne z głównych barier w budownictwie.

Przed sejmową komisją wystąpił m.in. dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich Jacek Bielecki, który stwierdził, że "sytuacja mieszkaniowa w Polsce na tle 25 krajów Unii Europejskiej jest najgorsza". Jak dodał: - Mamy najmniej mieszkań na 1000 mieszkańców - zaledwie 338 lokali. Obecnie średnio powstają 3 nowe mieszkania na tysiąc osób - powiedział Bielecki, wskazując że potrzeba nam dziesiątków lat, by dogonić UE, gdy w tym tempie będziemy budować mieszkania.

Do głównych czynników uniemożliwiających satysfakcjonujący rozwój budownictwa Bielecki zaliczył m.in. "brak dostępności gruntów", co jest związane z niedostatecznym pokryciem terenów planami zagospodarowania przestrzennego oraz długą procedurą wydawania warunków zabudowy. - Zaledwie 15% powierzchni Warszawy jest pokryte planami - dodał.

Jego zdaniem, główna bariera tkwi w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Obecnie gminy są uprawnione do przygotowywania planów miejscowych, lecz nie mają takiego obowiązku. Ustawodawcy nie wprowadzili mechanizmów obligujących i zachęcających gminy do ich sporządzania. Ponadto zgoda na zagospodarowanie terenu (decyzja o warunkach zabudowy) może być wydana w drodze decyzji administracyjnej.

Jak powiedział Bielecki, dało to "urzędnikom wielką władzę": - Dochodzi do sytuacji, gdy inwestor nie odnosi się do powszechnie obowiązującego prawa (planów miejscowych), ale musi się zwrócić do urzędnika.

- Niezbędne jest opracowanie nowego prawa budowlanego, gdyż w ciągu 13 lat ustawa była zmieniana aż 37 razy - zauważył dyrektor Bielecki.

Prof. Zygmunt Niewiadomski z Katedry Prawa Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie podkreślił, że pokrycie kraju planami zagospodarowania przestrzennego nie rozwiąże problemów związanych z inwestowaniem. - Co nie oznacza, że nie są one potrzebne - dodał.

Niewiadomski przestrzega przed dążeniem do tego, by plany zagospodarowania przestrzennego objęły teren całego kraju, w tym - jak podkreślił - np. pastwiska.

Bielecki powiedział, że problemem jest także nieuregulowany stan prawny wielu nieruchomości (chodzi o to, że nie można określić ich właściciela). Rozwiązaniem może być stworzenie funduszu bądź rachunku powierniczego, na którym gromadzone byłyby środki ze sprzedaży gruntów lub nieruchomości, tak, by w przypadku pojawienia się właściciela, pieniądze mogły być mu zwrócone.

Kolejna bariera to nieodpowiednia infrastruktura techniczna na terenach inwestycyjnych. Problemem jest brak reguł dotyczących podmiotów, które mają obowiązek partycypowania w budowie infrastruktury technicznej i jej kosztach - podkreślił Bielecki.

Wiceminister infrastruktury Olgierd Dziekoński poinformował, że resort prowadzi prace nad usprawnieniem procesu inwestycyjnego poprzez zmiany m.in. planów zagospodarowania przestrzennego, czy Prawa budowlanego. Zapowiedział, że w marcu do społecznej konsultacji trafi projekt ustawy o racjonalizacji procesu inwestycyjnego, który w lecie zostanie przedstawiony na posiedzeniu Rady Ministrów, tak by na jesieni rozpatrzył go Sejm.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Komisja "Przyjazne Państwo" wskazuje na bariery w budownictwie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!