Kluczowe aspekty związane z izolacją akustyczną przegród

Kluczowe aspekty związane z izolacją akustyczną przegród
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Skuteczna ochrona przed hałasem to jedno z podstawowych wymagań, jakie stawiane są budowanym obiektom. Ma to duże znaczenie przede wszystkim w przypadku budynków położonych w pobliżu ruchliwych dróg, lotnisk czy hal sportowych. Wpływ na komfort akustyczny ma wiele czynników, przede wszystkim materiał, z którego wznoszone są budynki (w tym przegrody). Bardzo dobrym rozwiązaniem są produkty oferowane w ramach Systemu Budowy H+H, pozwalające sprostać nawet najtrudniejszym warunkom.

Zdrowotne aspekty hałasu

Hałas, a więc dźwięk o uciążliwym natężeniu, często nie jest traktowany jako poważne zagrożenie. Izolacja akustyczna powinna jednak być jednym z kluczowych elementów, zarówno na etapie projektowania obiektu, jak i na etapie jego budowy. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu o powiększonym poziomie hałasu może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Głośny dźwięk, oddziałujący przez długi czas, powoduje kłopoty z koncentracją, stałe zmęczenie, ogranicza wydajność w pracy, nawet jeśli nie przerywa snu. Badania prowadzone przez dra Larsa Jarupa z Imperial College London dowiodły, że hałas przekraczający 35 decybeli może zwiększać ciśnienie krwi. W tej kategorii szkodliwości mieści się przelatujący nad głową samolot czy przejeżdżający pod oknem samochód.

System Budowy H+H skutecznie chroni przed hałasem

Mając na względzie powyższe aspekty, firma H+H nieustannie rozszerza swoją ofertę o rozwiązania, które pozwolą jak najlepiej spełniać rosnące wymagania w zakresie ochrony przez nadmiernym dźwiękiem. System Budowy H+H pozwala na wznoszenie ścian o wysokiej izolacyjności akustycznej. Materiały murowe wykonane z betonu komórkowego i silikatów wykazują zwiększoną zdolność tłumienia dźwięków w porównaniu z innymi wyrobami budowlanymi o zbliżonej gęstości, co ma znaczenie zarówno dla przegród zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Kluczowa jest również łatwość murowania. Wysoka dokładność wymiarowa i swego rodzaju "odporność" na błędy na etapie wykonawstwa pozwalają ograniczyć ryzyko wystąpienia tzw. mostków akustycznych.

W sytuacji szczególnego narażenia na hałas, np. w budynkach wznoszonych przy ruchliwych ulicach, ale też w przypadku ścian wewnętrznych międzylokalowych czy oddzielających mieszkania, można zastosować specjalne bloczki akustyczne. Silikaty, jako materiał o dużej gęstości i znacznym ciężarze, pozwalają na wznoszenie masywnych przegród, które trudno wprawić w drgania. Dodatkowo, bloczki o podwyższonej izolacyjności akustycznej pozbawione są drążeń, wykluczając powstawanie zjawisk rezonansowych.

Cisza w ustawodawstwie

Warto pamiętać ,że szczegóły związane z akustyką w budownictwie są także jasno określone w prawie. W 2010 r. rozpoczęto prace nad aktualizacją całej serii norm PN-B 02151 pod wspólnym tytułem "Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach". Kwestia izolacyjności akustycznej ścian bezpośrednio dotyczy część znowelizowana pięć lat później.

W normie tej określono metodologię ustalania wymagań co do izolacyjności akustycznej przegród zewnętrznych. Uwzględnia ona poziom dźwięku w pomieszczeniu chronionym oraz poziom hałasu zewnętrznego. Wymogi dla ścian działowych podane za pomocą współczynnika R’

A1 są zróżnicowane ze względu na rodzaj pomieszczeń. Parametr dla ścian między pomieszczeniami mieszkalnymi jest stosunkowo mało wygórowany (35 dB), jednak w przypadku ścian oddzielających mieszkania między sobą, klatki schodowej czy garażu, a także przegród między budynkami tzw. bliźniakami i szeregowcami mieści się już w zakresie 50-58 dB.

H+H: rozwiązania do różnych lokalizacji

W Systemie Budowy H+H dostępne są rozwiązania które można zastosować w miejscach narażonych na podwyższony hałasu. Wiadomo, że im bardziej masywna ściana, tym trudniej wprawić ją w drgania, dlatego świetnymi izolatorami są wyroby wapienno-piaskowe. Co warto również zaznaczyć, innowacyjna technologia produkcji oraz brak drążeń sprawiają, że bloczki H+H Silikat A PLUS wyróżniają się wysoką klasą gęstości 2,2 (2200 kg/m3). Brak profilowań wymusza na wykonawcy wypełnienie spoiny poziomej i pionowej, co również ma wpływ na szczelność muru. Rozwiązanie to może być stosowane do ścian konstrukcyjnych i działowych o grubości 18 lub 25 cm. Zależnie od sposobu ułożenia, H+H Silikat A PLUS w jednowarstwowej przegrodzie pionowej pozwala uzyskać izolacyjność akustyczną na poziomie od 57 do 60 dB.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kluczowe aspekty związane z izolacją akustyczną przegród

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!