XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Jak (nie) zwalnia budownictwo

Jak (nie) zwalnia budownictwo
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Spółki zaklinają koniunkturę. Twierdzą, że nie jest źle, ale już dziś przestawiają się na perspektywiczne nisze.

Budownictwo okazało się jedną z najlepszych giełdowych branż II kwartału. Analitycy ostrzegają, że i ona zwolni. Szefowie spółek uspokajają - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Spółki budowlane poprawiały wyniki w drugim kwartale, trzeci też może być niezły. Ale pojawiły się już sygnały ostrzegawcze. Hamujący wzrost produkcji przemysłowej może ograniczyć inwestycje.

GUS podał wyraźnie słabsze od prognozowanych dane o produkcji przemysłowej z lipca. W ujęciu rocznym wzrosła ona o 5,6 proc. (prognozy zakładały 7,5 proc.), a w miesięcznym spadła o 3,4 proc. (prognozowano -1,9 proc.). Słabsze dane o produkcji (od 3 miesięcy nie spełniają one oczekiwań rynkowych) mogą obniżyć tempo wzrostu produkcji budowlanej.

— Spadek koniunktury w przemyśle ograniczy inwestycje firm produkcyjnych. Oczywiście przemysł to tylko część klientów spółek budowlanych. Poza tym nie wszystkie sektory przemysłu będą ograniczały inwestycje. Wciąż liczymy na spore kontrakty w branży chemicznej i petrochemicznej oraz w energetyce — mówi Marcin Sztabler, analityk DM PKO BP.

Podobnie wypowiadają się inni. Ich zdaniem, na baczności powinny mieć się spółki działające w budownictwie przemysłowym.

— Spowolnienie w przemyśle może odbić się na koniunkturze w budownictwie przemysłowym. Firmy, w razie braku popytu i zagrożenia rentowności, jako jedne z pierwszych kosztów zaczną ciąć wydatki na budowę nowych obiektów. Zagrożenie to nie dotyczy firm chemicznych i energetycznych, a także innych wybranych branż, np. kopalń — dodaje Maciej Stokłosa, analityk DI BRE Banku.

Większy dystans do ostatnich danych mają sami zainteresowani, czyli przedstawiciele firm budowlanych. Uspokajają, że koniunktura w branży nie skończy się z dnia na dzień.

— Do ostatnich danych mówiących o gorszej, niż się spodziewano, produkcji przemysłowej podchodzę bardzo spokojnie. Gdyby rzeczywiście nastąpiło trwalsze wyhamowanie w produkcji, choć wcale nie musi tak być, to nie od razu przełoży się na wyniki branży budowlanej. To proces rozłożony na lata. Na razie branża ma się dobrze i tak powinno być w kolejnych kwartałach, przynajmniej w naszej spółce — uważa Jacek Faltynowicz, prezes Elektrobudowy.

Spółki już dziś koncentrują się na sektorach, w których koniunktura może się utrzymać - informuje "Puls Biznesu".

— Stawiamy na sektory, które mają dobre perspektywy. To budownictwo inżynieryjne, paliwowe i kubaturowe w zakresie obiektów komercyjnych. Inwestujemy w sektor produkcyjny, np. w wytwarzanie konstrukcji stalowych, eksploatację materiałów i surowców budowlanych czy produkcję ekranów dźwiękochłonnych. Między innymi dzięki temu chcemy utrzymać szybsze tempo rozwoju w porównaniu z rynkiem budowlanym — dodaje Piotr Bieżuński, szef działu korporacyjnego firmy Pol-Aqua.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak (nie) zwalnia budownictwo

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!